PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Konferencja o wielkich polskich ekonomistach

Drukuj

15 grudnia w Akademii Górnośląskiej odbyła się konferencja „Wielcy polscy ekonomiści – Klasycy polskiej ekonomii w kontekście współczesnych wyzwań gospodarczych”. To wydarzenie naukowe nasza Uczelnia miała przyjemność współorganizować z Narodowym Bankiem Polskim, który jest emitentem kolekcjonerskiej serii monet upamiętniających wybitnych polskich specjalistów w dziedzinie ekonomii.

Uczestników konferencji powitał JM Rektor dr hab. Krzysztof Szaflarski, prof. AG, a słowo wstępne wygłosił p. Grzegorz Bomba, dyrektor Katowickiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego. Moderatorem całości był dziennikarz ekonomiczny red. Józef Wycisk, Polskie Radio Katowice. Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały także inne śląskie uczelnie - Uniwersytet Ekonomiczny, Wyższa Szkoła Bankowa, Akademia WSB oraz Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

W ramach konferencji wygłoszone zostały referaty prezentujące sylwetki tak znamienitych ekonomistów, jak Stanisław Grabski, Adam Krzyżanowski, Leopold Caro czy Michał Kalecki. Omówione zostały między innymi wpływy nurtu neoklasyczno-liberalnego w polskiej myśli ekonomicznej, oddziaływanie doktryny społecznej kościoła rzymskokatolickiego na myśl społeczno-ekonomiczną, czy ekonomia rozwoju w odniesieniu do koncepcji rozwoju zrównoważonego. Z ramienia Akademii Górnośląskiej referat poświęcony głównie postaci Stanisława Grabskiego wygłosiła prof. Grażyna Ancyparowicz. Całość zakończył panel dyskusyjny.

Podczas panelu podjęty został temat kursu neoliberalnego, który stał się dominujący w Polsce z początkiem lat 90. Wspomniano o konsensusie waszyngtońskim, który w ostatniej dekadzie XX wieku zdecydował o tym, że w naszym kraju państwo mało ingerowało w gospodarkę. Teraz trendy uległy pewnej zmianie. Dziś dostrzegalny jest znaczący wpływ instytucji Unii Europejskiej na funkcjonowanie gospodarki. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Ważna konkluzja, która padła podczas dyskusji, dotyczyła roli ekonomistów. Podkreślono, że ich rolą jest pisanie scenariuszy. Ale to nie ekonomiści podejmują ostateczne decyzje, lecz politycy.

 Prelegenci i paneliści:

• prof. Grażyna Ancyparowicz - Akademia Gornośląska w Katowicach
• dr hab. Barbara Danowska Prokop, prof. UE
• dr Rafał Rębilas, dr inż. Adam Żabka - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
• dr hab. Sławomir Czech, prof. UE - Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
• dr Józef Haber, prof. WSB - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
• dr inż. Zbigniew Tetłak - Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej

Prowadzący: red. Józef Wycisk – Polskie Radio Katowice

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+