PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Połączenie zieleni i przemysłu - przypadek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Drukuj

Region śląski kilka dekad temu kojarzył się praktycznie tylko z przemysłem. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przeszła jednak metamorfozę i znacząco zwiększyła obszar terenów zielonych. Zdaniem dr Anny Staszewskiej z Katedry Turystyki AG, nasz region jest przykładem na udane połączenie zieleni i przemysłu.

Wiele miejsc, które dawniej były pozbawione zieleni lub zaniedbane, zmieniły się nie do poznania. Na przykład - Park Śląski w Chorzowie. Kiedyś ten ogromny teren pokryty był w 75 proc. hałdami, pogórniczymi odpadami, biedaszybami, zapadliskami, bagnami, a tylko w niewielkim obszarze terenami o charakterze rolniczym.

Ten przygnębiający niegdyś krajobraz przeobraził się w 600 ha łąk, lasów, ogrodów, skupisk nietypowych gatunków roślin i zwierząt. Jest przykładem największej w Polsce pomyślnie zakończonej próby przywrócenia do życia zdewastowanego przez przemysł środowiska naturalnego.

Zielenią mogą pochwalić się również Katowice. Są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 42% powierzchni zajmują lasy, w tym pozostałości prastarej Puszczy Śląskiej z dwoma rezerwatami przyrody: Ochojec i Las Murckowski. Popularnością wśród mieszkańców cieszy się stary, zabytkowy Park Kościuszki - ciekawa zielona przestrzeń miasta z jedyną w Polsce wieżą spadochronową oraz Dolina Trzech Stawów – ulubione miejsce rekreacji mieszkańców z prawie czterokilometrową rolkostradą, trasami rowerowymi i biegowymi, plażą z kąpieliskiem.

Odwiedzając Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię wypada odwiedzić nie tylko tereny zielone. Ważnym miejscem na mapie turystycznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest z pewnością Muzeum Śląskie - nowoczesny kompleks turystyczny, który ma siedzibę w dawnej kopalni Katowice. Stanowi przykład świetnie zrewitalizowanej przestrzeni, pozwalającej docenić zabytek techniki, poznać historię regionu, a także cieszyć się z zielonej przestrzeni wokół, a dodatkowo poznawać wystawy przybliżające historię i sztukę regionu. Muzeum powstało w latach 2007-2015. Jego budowa kosztowała ponad 262 mln zł.

Turystów z pewnością zachwycą też inne atrakcje województwa - Wzgórze Zamkowe w Będzinie. Warto też zwiedzić Szlak Żydów Zagłębiowskich, a w Sosnowcu zobaczyć powstały w ostatnich latach Zagłębiowski Szlak Kobiet, przedstawiający sylwetki wybitnych sosnowiczanek.

Odwiedzając stolicę Śląska, koniecznie trzeba się wybrać do Nikiszowca. To górnicza dzielnica miasta, uznana za pomnik historii, urzeka swoim klimatem. Trzypiętrowe ceglane bloki tworzą czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. Uwagę przyciągają urozmaicone detale architektoniczne, zdobiące wszystkie gmachy, zdobienia, kwiaty, okiennice. Dzielnica ta została wybudowana w latach 1908-1918 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben. Drugą dzielnicą wartą zobaczenia jest Giszowiec, również historyczna dzielnica, jednak wzorowane na dawnej polskiej wsi. Zaprojektowane jako osiedle - ogród. Giszowiec leży też na Szlaku Zabytków Techniki.

Dr Anna Staszewska podczas jednej z konferencji naukowych organizowanych przez PTE w Katowicach wygłosiła prelekcję pt. "Możliwe – niemożliwe. Połączenie zieleni i przemysłu - przypadek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii".

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+