PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Perła w Koronie RP dla Rektora AG podczas podsumowania 2022 roku

Drukuj

Dobiegający końca rok 2022 był pomyślny dla naszego województwa, a także – naszej Uczelni. Wisienką na torcie dla AG jest Jubileuszowy Medal 30-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej „Perła w Koronie RP” przyznany Rektorowi AG dr hab. Krzysztofowi Szaflarskiemu, prof. AG.

Śląsk ma najwyższy w swej historii budżet regionu - prawie 3 mld zł na 2023 r. oraz uzyskał najwyższe w historii pieniądze unijne - 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i niespełna 3 mld euro w ramach Polityki Spójności. Te dobre wieści można było usłyszeć podczas Regionalnego Gospodarczego Zamknięcia Roku, które odbyło się 19 grudnia na Stadionie Śląskim. W wydarzeniu, zorganizowanym przez RIG w Katowicach, wzięło udział ponad 200 osób – przedstawicieli świata biznesu, samorządu i nauki. Event był połączony z otwartym spotkaniem Firm Członkowskich. Był też okazją do podzielenia się refleksjami na temat gospodarki w regionie.

Stan finansów województwa śląskiego podsumował marszałek Jakub Chełstowski. Jego zdaniem, dzięki najwyższemu w historii budżetowi regionu i pieniądzom unijnym, jest szansa na wsparcie działań przedsiębiorców subregionów województwa śląskiego.
– Udało się przekonać Komisję Europejską, a także stronę rządową, by uzyskane pieniądze były zarządzane regionalnie, a nie centralnie. Przecież znamy puls potrzeb w regionie lepiej niż Warszawa – podkreślił marszałek.

O sprawdzonych sposobach na wyjście z kryzysu mówił dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. To przede wszystkim inwestowanie, oczywiście rozważne oraz współdziałanie.
– Generalnie znajdujemy się w regionie najlepszym do inwestowania. Tworzymy ekosystem – złoty trójkąt biznesu – nauka, samorząd i biznes. Mamy wiele instrumentów pobudzających aktywność firm, zwłaszcza tych mikro i małych.  80 decyzji podpisanych w 2022 r. to dobry wynik, zwłaszcza, że to głównie nowatorskie inwestycje technologiczne. W kolejnych miesiącach może być ciężko, ale kryzys dotyczy całego świata, a my – jako Polacy i Ślązacy – damy sobie radę – podsumował dr Janusz Michałek.

Podczas wydarzenia został też podjęty temat nowych technologii. Jak powiedział dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i Prorektor ds. Innowacji w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie, nowinki technologiczne zostaną skomercjalizowane i wcielone w życie.

– Nigdy w świecie technologii nie przeżyliśmy takiej rewolucji. Postęp jest nieporównywalny do jakiegokolwiek okresu w historii. Niepowodzenia wielu firm i ich innowacji, rodzą się z tego, że nikt o nich nie wie! Twórcy często nie posiadają umiejętności dotarcia na zewnątrz z treścią technologiczną. Należy też pamiętać o tym, żeby wspierać start-upy, młodym ludziom, taka bezinteresowna pomoc przyniesie pozytywny skutek, a firm z dłuższym stażem na rynku pozwoli na nowe otwarcie – ocenił dr Maciej Kawecki.

Z kolei o dokonaniach śląskich przedsiębiorców i transformacji cyfrowej wspomniał Robert Kłosowski, prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

– Jako jednostka rządowa wspieramy polską transformację cyfrową, nie zrobimy tego bez pomocy Państwa, tzn. firm, które będą wdrażać technologię Przemysłu 4.0 – podkreślił.

Ważnym punktem programu Regionalnego Gospodarczego Zamknięcia Roku było uhonorowanie wielu firm i osób aktywnie działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Kolejne wydarzenie organizowane przez RIG – Regionalne Gospodarcze Otwarcie Roku – odbędzie się już 31 stycznia 2023 r.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+