Wydarzenie zainaugurowali JM Rektor dr hab. Krzysztof Szaflarski, prof. AG, Prorektor ds. rozwoju AG Marta Adamczyk, prof. dr hab. Celina Olszak, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz prof. Marina Rudaja, prorektor ds. nauki State Tax University, Irpień, Ukraina. Podczas rozpoczęcia konferencji wszystkich uczestników wydarzenia pozdrowił zdalnie prof. dr hab. Wojciech Dyduch, kierownik Katedry Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
W ramach konferencji odbyły się trzy sesje. Naukowcy wygłosili w sumie 18 prelekcji. Poruszyli między innymi tak ważne zagadnienia, jak globalizacja, niepewność w organizacjach, czy ograniczenia dla działalności sieci innowacji w wyniku wybuchu pandemii COVID-19.
Jeden z tematów podjętych na konferencji dotyczył przemysłu kosmicznego oraz kosmicznej rywalizacji, która dziś dotyczy głównie konkurowania w zakresie najnowszych technologii. Jak przewidują analitycy, w ciągu 3 dekad branża ta urośnie do zawrotnej wartości 2,7 bln dolarów. Wielu ludziom branża kosmiczna kojarzy się jedynie z wysyłaniem statku kosmicznego w pozaziemską przestrzeń. Tymczasem działania i inicjatywy podejmowane w sektorze kosmicznym wpływają znacząco na nasze codzienne życie np. dzięki budowie infrastruktury satelitarnej oraz telekomunikacyjnej możemy się cieszyć dostępem do szerokopasmowego internetu.
Podczas konferencji omówiono również ograniczenia i problemy dla działalności sieci innowacji, które wynikły z powodu wybuchu pandemii COVID-19. Okazuje się, że w pierwszej połowie trzeciej dekady XXI świat znalazł się w bezprecedensowej sytuacji, która wymaga dodatkowej analizy i wysiłków we wszystkich obszarach działalności sieci innowacji.
Uczestnicy konferencji dowiedzieli się również, jak niepewność wpływa na rozwój przemysłu 4.0. Minęło już 10 lat od nadejścia czwartej rewolucji przemysłowej. Przemysł 4.0 dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle. Czwarta rewolucja przemysłowa integruje ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny z internetem i technologiami informacyjnymi, jednak nie przynosi tylko pozytywnych efektów. Jednym z najbardziej newralgicznych obszarów, gdzie obserwuje się jej skutki, jest bezpieczeństwo. Nie można pominąć tak ważnego faktu, że wzrasta liczba podmiotów, które są zainteresowane wrogim oddziaływaniem za pomocą środków cyfrowych.
Celem konferencji była wymiana poglądów, wyników badań i doświadczeń praktycznych w zakresie wpływu niepewności na działania organizacji. Konferencja stanowi część cyklu spotkań w ramach badań pt. “Emergentna natura organizacji” (prowadzonych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i naukowcom obecnym na konferencji oraz Komitetowi Organizacyjnemu konferencji, który tworzyli: mgr Marta Adamczyk i dr Anna Sobczyk-Kolbuch z AG w Katowicach, dr Agnieszka Dziubińska i dr Dominika Kołodziej z UE w Katowicach, PhD Volodymyr Chubai z Lviv Polytechnic National Uniwersity oraz D.Sc. Zykun Natalya State Tax University (Ukraine).
Prelegenci, prowadzący i moderatorzy konferencji:
prof. Yevgeny Kotukh
prof. dr hab. Kazimierz Perechuda
prof. dr hab. Adam Peszko
prof. dr hab. Jan Pyka
prof. Igor Yaremko
dr hab. Marcin Komańda
dr hab. Czesław Mesjasz
dr hab. Piotr Tworek
dr Agnieszka Dziubińska
dr Zofia Gródek-Szostak
dr Krzysztof Hauke
dr Natalija Hrabovenko
dr Adam Janiszewski
dr Dominika Kołodziej
dr Rafał Kusa
dr Marcin Suder
dr Dobrocha Sztajerska
dr Jerzy Tutaj
dr Agnieszka Wieprzycka
dr Sebastian Zupok
dr Katarzyna Żak
mgr Iwona Kapustka
mgr Elżbieta Paliga
mgr Adrian Pietrzyk
mgr Piotr Popęda
mgr Rafał Rydzewski.
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532