PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej
Aktualności

Aktualności

Drukuj

 

Jak dbać o stopy w wieku dojrzałym? Prelekcja studentek pielęgniarstwa AG

Kosmetolożki Agnieszka Kędzierska - Kromka i Agata Stolarczyk, studentki I roku Pielęgniarstwa Akademii Górnośląskiej, zorganizowały dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku prelekcję poświęconą podologii i pielęgnacji stóp w wieku dojrzałym. Spotkanie miało na celu edukację w zakresie profilaktyki oraz odpowiedniej pielęgnacji stóp, które z wiekiem mogą wymagać szczególnej troski.

Podczas wydarzenia, obie panie szczegółowo omówiły, jak zapobiegać dermatologicznym problemom, które często pojawiają się w podeszłym wieku. Zwróciły uwagę, że nie wszystkie kłopoty zdrowotne wymagają interwencji medycznej, a profesjonalna wizyta u podologa może przynieść znaczącą ulgę. Agnieszka i Agata podkreśliły także, jak ważne jest regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków podologicznych.

Dodatkową wartością spotkania było wykorzystanie doświadczeń studentek z pracy w gabinecie podologicznym, które wzbogaciły prezentowaną wiedzę praktycznymi przykładami. Studentki przygotowały również materiały edukacyjne, w tym ulotki opracowane przez Agatę Stolarczyk, które instruują, jak seniorzy mogą samodzielnie dbać o zdrowie swoich stóp.

Uczestnicy prelekcji otrzymali również próbki profesjonalnych kosmetyków podologicznych, co pozwoliło im na bezpośrednie zapoznanie się z rekomendowanymi produktami. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami, co potwierdza potrzebę prowadzenia tego rodzaju edukacyjnych inicjatyw.

 

 

 

"Portret nie_zwykły" - Seniorzy w Obiektywie

W ramach projektu arteterapeutycznego realizowanego w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, seniorzy mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej zatytułowanej „Portret nie_zwykły”. Zorganizowana przez uzdolnioną fotografoterapeutkę Klaudię Kaszycę, inicjatywa jest kolejną częścią autorskiego projektu arteterapeutycznego „Książka artystyczna jako historia życia”, którego autorką jest doświadczona arteterapeutka Monika Ostrowska-Cichy.

Sesja fotograficzna zaoferowała uczestnikom niepowtarzalną możliwość spojrzenia na siebie z nowej perspektywy – poprzez sztukę fotografii. Projekt ten podkreśla wartość sztuki jako narzędzia terapeutycznego i edukacyjnego, oferując seniorom platformę do wyrażania siebie i dzielenia się swoją życiową mądrością. Jest to kolejny dowód na to, jak inicjatywy arteterapeutyczne mogą przyczyniać się do poprawy jakości życia oraz promować aktywność i kreatywność w każdym wieku.

Zdjęcia z „Portretu nie_zwykłego” będą miały znaczące miejsce w dalszych etapach realizacji projektu.

 

 

II Noworoczna Gala Rady Seniorów Miasta Katowice

11 marca odbyła się II Noworoczna Gala Rady Seniorów Miasta Katowice, na której wręczono Laury podziękowania za działalność na rzecz Seniorów w 2023 r. Nagrodę otrzymali m.in. Elżbieta Ożarek , szefowa katowickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, dyrektor naczelna i programowa NOSPR Ewa Bogusz - Moore, główny specjalista Wysziału Polityki Społecznej UM Katowice Gizela Przeor, Krzysztof Hołyński ze stowarzyszenia MOST. Na zaproszenie Rady Seniorów oraz Prezydenta Miasta Katowice w Gali wzięła udział Koordynatorka UTW Izabela Pietrzak-Witulska.

 

Dzień kobiet w UTW Akademii Górnośląskiej

Z okazji Dnia Kobiet zaprosiliśmy nasze studentki oraz studentów do udziału w warsztatach dotyczących pielęgnacji skóry dojrzałej, prowadzonych przez kosmetolożkę Oliwię Adamiuk, a następnie wizażystka Klaudia Hunger zaprezentowała na modelce jak malować się, aby wyglądać promiennie i podkreslić atuty urody.


 

Kinoteatr Rialto  zaprasza w marcu na seanse

 

10 marca | niedziela | 15.00 MIAŁO CIĘ NIE BYĆ,reż. J. Michalczyk, Polska, 2023, 90 min

Siedemnastoletnia Mańka (Sonia Szyc) nieoczekiwanie wkracza do świata ojca (Borys Szyc), z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. Nie zamierza zabawić w nim długo, ale ten standardowo krzyżuje jej plany. Nie tylko odkrywa, że dziewczyna mierzy się z trudnym życiowo wyzwaniem, ale też, wbrew woli córki, postanawia jej pomóc. Co jednak czterdziestoletni mężczyzna może wiedzieć o rozterkach dorastającej nastolatki? Niewiele. Dlatego też wpada na pomysł, aby poszukać wsparcia i rady u byłych partnerek. Spotkania z barwną grupą „eks”, wśród których znajdą się zarówno wojująca feministka jak i tancerka z nocnego klubu, staną się dla ojca i córki szansą na nowy początek. Finał ich wspólnych perypetii zaskoczy każdego.

24 marca | niedziela | 15.00 PRISCILLA, reż. S. Coppola, USA, 2023, 110 min

 Festiwal w Wenecji 2023 – nagroda dla najlepszej aktorki dla Cailee Spaeny

 Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on jest już gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę. Oczami Priscilli Sofia Coppola opowiada o nieznanym obliczu najsłynniejszej love story – długich zalotach i burzliwym małżeństwie Elvisa i Priscilli, począwszy od okresu, kiedy Elvis stacjonował w Niemczech, aż po czas, kiedy zamieszkali w wymarzonej rezydencji Graceland. To głęboko prawdziwa, zachwycająco czuła i subtelna historia młodej, zagubionej i naiwnej dziewczyny bez pamięci zakochanej w gwieździe rocka.

 Zwiastun:https://www.youtube.com/watch?v=OR-ijR8qeFw&t

Rezerwacja biletów: https://www.filmowa.net/system.html?id=83236lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

 Bilety: 12 zł (emeryci i renciści), 18 zł (uczniowie i studenci), 21 zł (pozostali)

Zapraszamy na pierwszy wykład w semestrze letnim 

28 lutego o godz. 16.00, zapraszamy na wykład i warsztaty Marty Popielarczyk "Zapobieganie chorobom neurodegeneracyjnym". Całość planu zajęć na semestr letni już wkrótce !

Zmiana terminu zajęć

Termin zajęć z 25.01. został zmieniony na prośbę prowadzącej - wykład został przeniesiony na środę 24.01., godz. 16.45, aula AVI.

Zajęcia Nordic Walking i Boot Camp 

Ruszyły bezpłatne zajęcia: Trening zdrowotny w Mieście Nauki. Slow jogging, Nordic Walking i Boot Camp prowadzone będą przez specjalistów Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach z Zakładu Lekkiej Atletyki, a wszystko w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. To dobry pomysł na wypełnienie noworocznych postanowień! Organizatorzy zapraszają osoby pełnoletnie.

10.01.2024 ruszyły pierwsze zajęcia ze Slow jogging i Nordic Walking. Będą się odbywać w każdą środę o 18:00 na stadionie miejskim MOSIR w Katowicach przy ulicy Asnyka. Uczestnicy poznają poprawną technikę biegu i Nordic Walking, dowiedzą się jak dobrać sprzęt, obciążenia treningowe i intensywność zajęć do aktualnych umiejętności.

W każdy czwartek natomiast na stadion AWF Katowice o 18:00 na Boot Camp organizatorzy zapraszają amatorów treningu funkcjonalnego. Taka aktywność pomaga w rozwoju zdolności motorycznych, buduje wytrzymałość i siłę. To idealny sposób na dotrzymanie noworocznych postanowień związanych z ruchem i poprawienie kondycji.

Na zajęcia nie trzeba się zapisywać, konieczny wygodny strój :-)

 Bezpłatne szkolenie obługi smartfona

Punkt Cyfrowego Wsparcia  i Fundacja Klub KONTRA zaprasza seniorów, mieszkańców Katowic na szkolenie obługi smartfona realizowane w styczniu, lutym, marcu 2024 r.  w naszym mieście. Terminarz  i miejsca szkoleń: Punkt Cyfrowego Wsparcia - Fundacja Klub KONTRA . Informacje  i zapisy pod nr telefonu:666 668 434.

 Telefon  Pogadania

 

Telefon do Pogadania to inicjatywa, która powstała, aby łączyć osoby, które czują się samotne i wykluczone albo po prostu potrzebują się wygadać, z wolontariuszami gotowymi ich wysłuchać, podzielić się dobrym słowem i po prostu spędzić razem trochę czasu.Linia dostępna jest pod numerem 22 255 22 50 (koszt połączenia wg stawek operatorów) lub 800 012 005 (bezpłatnie). Wolontariusze pełnią dyżury codziennie (także w niedziele i święta) między 11.00 a 20.00. Każdy, kto czuje taką potrzebę, może do nas zadzwonić i opowiedzieć, o tym, co jest dla niego ważne, co go trapi lub sprawia mu radość albo po prostu podzielić się tym, jak upływa mu dzień. Bardzo często stykamy się z osobami, które swój stan określają jako „samotność w tłumie”, tymczasem wierzymy, że nawet jedna rozmowa dziennie z drugą osobą istotnie łagodzi skutki poczucia izolacji i smutku. Dlatego bardzo zależy nam, aby dotrzeć do wszystkich, którzy nas potrzebują. 

Więcej informacji na temat naszych działań znajdą Państwo na stronie internetowej dostępnej pod adresem: 

 

Jeśli potrzebują Państwo więcej informacji na temat organizacji pracy w Stowarzyszeniu Telefon Pogadania zapraszamy do kontaktu telefonicznego: Aleksandra Urbańczyk tel. 531881202.

 

Kinoteatr Rialto zaprasza na seanse grudniowe

W ramach Filmowego Klubu Seniora: 

 

10 grudnia | niedziela | 15.00

 

NIEWIERNI W PARYŻU, reż. W. Allen, Francja, 2023, 96 min.

 

Niewierni w Paryżu to 50-ty film w dorobku reżysera i scenarzysty – Woody’ego Allena, twórcy nagrodzonych Oscarami: O północy w Paryżu, Vicky Cristina Barcelona, Annie Hall czy niedawnych hitów W deszczowy dzień w Nowym Jorku i Śmietanka towarzyska.

 

Fanny (Lou de Laâge) i Jean (Melvil Poupaud) sprawiają wrażenie idealnego małżeństwa – oboje mają sukcesy zawodowe, mieszkają w przepięknym apartamencie w ekskluzywnej dzielnicy Paryża i wydaje się, że są w sobie zakochani tak samo jak byli, kiedy spotkali się po raz pierwszy. Ale kiedy Fanny przypadkowo wpada na Alaina (Niels Schneider), byłego kolegę z liceum, zwala ją z nóg. Wkrótce spotykają się ponownie i stają się sobie coraz bliżsi…

 

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=0O0OPf8yiMU Rezerwacja biletów: https://www.filmowa.net/system.html?id=79208 lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

 

Bilety: 12 zł (emeryci i renciści), 18 zł (uczniowie i studenci), 21 zł (pozostali)

Zapraszamy na zajęcia ruchowe w poniedziałki

Zapraszamy na zajęcia ruchowe "Zdrowy kręgosłup" w poniedziałki godz. 13.50  - 14.40. Zajęcia są bezpłatne dla naszych studentów, w ramach "Festiwalu zdrowia i urody". Miejsce zajęć: budynek B, sala B002, parter.

 

Wykłady z ziołolecznictwa  w czwartek 5 października  

Już w najbliższy czwartek odbędą się bezpłatne wykłady z zakresu ziołolecznictwa, na które zapraszamy.

Tematyka:

1. Barbara Błażyca-Szczerbowska – "Sosna zwyczajna w fitoterapii"

2. Anna Śmietana - "Prozdrowotne zastosowanie pijawek we współczesnych czasach"

3. Agnieszka Szotek - "Nieznana prawda o "pigułce z cukru"

 

5 października, godz. 17:00 - Aula VI - 2 piętro, budynek A

 

Zapraszamy na zajęcia UTW  w nowym semestrze

     W zakładce Plan zajęć można już zapoznać się z terminami i tematami zajęć naszego Uniwersytetu od października 2023 r. do lutego 2024 r. Zapraszamy do zapisów - telefonicznie lub przed pierwszym wykladem 4 października, godz. 15.45 w auli AI, II piętro. 

 

Kinoteatr Rialto w październiku

 

 

 

15 października | niedziela | 14.30 Filomowy Klub Seniora zaprasza:

 

 KOCHANICA KRÓLA JEANNE DU BARRY

reż. Maïwenn, Francja, Wielka Brytania, Belgia, 2023, 113 min

 

Kochanica króla Jeanne du Barry, która otworzyła ostatni festiwal w Cannes, to jeden z najdroższych, ale i najgorętszych francuskich filmów roku. W tej kostiumowej superprodukcji, nakręconej we wnętrzach i plenerach Wersalu, w wielkim stylu na ekran powraca Johnny Depp w roli Ludwika XV. Znany z serii Piraci z Karaibów oraz takich filmów jak Marzyciel czy Czekolada, Depp tworzy jedną z najbardziej przejmujących i wyrazistych ról w swojej karierze. Partneruje mu wcielająca się w postać tytułowej kochanicy aktorka i reżyserka Maïwenn. Pełna wizualnego przepychu, pieszcząca oczy Kochanica króla to opowieść o sztuce uwodzenia, dworskim skandalu i pełnej przeszkód drodze na szczyt. Oraz o kobiecie, która wbrew pochodzeniu i otaczającym ją wrogom ośmiela się sięgnąć po władzę i miłość.

 

Oparta na faktach historia kochanki francuskiego króla przedstawia losy Jeanne Vaubernier, młodej, ambitnej kobiety z nizin społecznych, która śmiało używa swojej inteligencji i urody, by wspinać się po szczeblach dworskiej hierarchii. Droga z paryskiej ulicy na Wersal wiedzie przez liczne upokorzenia, przeszkody, groźby i intrygi. Kochanica króla Jeanne du Barry podąża więc za bohaterką przez dramat obyczajowy, satyrę na elity i komedię dworskich pomyłek, nie waha się też sięgać po najdotkliwsze w Wersalu narzędzie towarzyskiej zbrodni: ostrą jak gilotyna ironię.

 

Zachwycający kostiumami, pieczołowicie odtwarzający detale pałacowego życia film w reżyserii Maïwenn ożywia ducha epoki, do sztywnej dworskiej etykiety wnosząc, wraz z Jeanne, energię buntu i powiew wolności. Chociaż dziś nie dusimy się w gorsetach i pudrowanych perukach, niewidzialny sznur oczekiwań społecznych wciąż nas krępuje. Bezczelna, odważna Jeanne uczy nas, jak łamać zasady, pozostając wierną sobie.

 

 

29 października | niedziela | 15.00

Teściowie 2, reż. K. Alabrudzińska, Polska, 2023, 95 min

Teściowie 2 to komiczno-ironiczna opowieść o tym jaki jest stan małżeństwa z trzydziestoletnim stażem, o różnicy pokoleniowej w związku, która wciąż wydaje się być tematem tabu oraz o tym czy w ogóle warto wychodzić za mąż.Czy tym razem dojdzie do ślubu? Weronika i Łukasz – niedoszła para młoda z pierwszej części postanawia dać sobie drugą szansę i zaprasza rodzinę na ślub i przyjęcie weselne do nadmorskiej miejscowości. Wśród gości znajdują się dobrze znani już widzom bohaterowie: Wanda i Tadeusz wraz z psem Mirelką, a także rozwiedziona Małgorzata w towarzystwie… o kilkanaście lat młodszego Jana oraz matki. Morze, drinki, roznegliżowani plażowicze to wszystko sprawia, że członkowie rodziny pary młodej coraz bardziej się otwierają i zrzucają kolejne maski.

Na planie filmu Teściowie 2 ponownie spotkali się Maja Ostaszewska, Izabela Kuna i Adam Woronowicz. Do obsady dołączył Eryk Kulm Jr, który tak argumentuje przyjęcie roli Jana: W projekcie najbardziej zainteresowała mnie wspaniała obsada, z którą, jak się później okazało, miałem niezwykle wielką przyjemność się spotkać. Wspaniali aktorzy i wspaniali ludzie. Mogłem dużo się od nich nauczyć. Przyjęli mnie niesamowicie ciepło, bo jednak wchodzić do drugiej części tak znakomitego filmu, jako nowa postać, to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli aktorzy są tak fenomenalni. Na szczęście nie dali mi odczuć tej presji, wręcz przeciwnie – przyjęli mnie jak „swojego” i myślę, że naprawdę złapaliśmy wspólny język. Oprócz aktorów, oczywiście zainteresował mnie również scenariusz – pierwsza część filmu była wspaniale napisaną, niesamowicie śmieszną, ale też doskonale poprowadzoną historią, więc kiedy w filmie jest tyle argumentów za, to grzechem byłoby nie przyjąć takiej roli.

Rezerwacja biletów: https://www.filmowa.net/system.html?id=78145lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

 Bilety: 12 zł (emeryci i renciści), 18 zł (uczniowie i studenci), 21 zł (pozostali)

 

Zajęcia aktiv senior

 Od 16.05-30.05. zajęcia aktiv senior w zastępstwie za mgr Drabika poprowadzi mgr Ewa Banasik,godz. 14.40-15.30.

 

II część warsztatów "Na zdrowie"

    24 maja o godz. 13.30 zapraszamy na drugą część warsztów o tematyce medycznej:  "Na zdrowie" .Zajęcia poprowadzi Prodziekan ds. Kiedunku Pielęgniarstwo mgr Barbara  Błaszkiewicz.

Zapraszamy na zajęcia "Zdrowy kręgosłup"

 Zajęcia gimnastyczne z Ewą Banasik  „Zdrowy kręgosłup”   odbędą się 17.04, 24.04 godz. 15.30  -16.30  oraz 22.05 i 29.05 godz. 14.30 – 15.30, sala B002.

Wyjście do Planetarium

 9 maja planujemy wspólne zwiedzanie odnowionego Planetarium w Chorzowie. Spotykamy się o godz. 14.30 na miejscu, w planie seans oraz główna ekspozycja "Geofizyka".Zgłaszanie uczestnictwa do 20.04.

Kino Rialto zaprasza w kwietniu

 

16 kwietnia | niedziela | 15.00

 

 KSIĘGARNIA W PARYŻU, reż. S. Castellitto, Włochy, Francja, 2021, 90 min

 

Wzruszająca romantyczna opowieść o życiowych niespodziankach

Ta poetycka i wzruszająca opowieść powstała na podstawie oryginalnego scenariusza, nieżyjącego mistrza kina Ettore Scoli. Na ekran postanowił ją przenieść Sergio Castellitto, który wciela się też tu w główną rolę. Partneruje mu znakomita francuska aktorka Bérénice Bejo nominowana m.in. do Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Artysta”.

 

Życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia.

 

Zwiastun:https://bit.ly/ksiegarnia-w-paryzu-zwiastun

 

Rezerwacja biletów: https://bit.ly/ksiegarnia-w-paryzu-biletylub pod numerem telefonu 32 251-04-31

Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 16 zł (uczniowie i studenci), 

Wyklad o tematyce medycznej 

Zapraszamy w środę 12 kwietnia na dodatkowy wykład i warsztaty  o tematyce medycznej "Na zdrowie", poprowadzi Prodziekan Kierunku Pielęgniarstwo Barbara Błaszkiewicz. Godz. 13.30, sala AVI.

Uwaga: zmiana terminu wykładu

Wykład z 9.03. „Afryka oczami pracownika UNICEF. Jak skutecznie pomagać?”  dr Agnieszki Podoleckiej odbędzie się w środę , godz. 13.30 - 15.00.

Semestr letni  UTW

      1 marca pierwszy wykład w semestrze letnim - dr Grzegorz Jankowski "Przyroda i kultura Bieszczad", godz. 16.00, AVI.  Zapraszamy do zapoznania się z programem spotkań  i zapisów na kolejny semestr . Szczególy w zakładce Plan zajęć. 

Kinoteatr Rialto w marcu 

Kino zaprasza w marcu na dwa seanse w ramach Fillmowego Klubu Seniora:

 

12 marca | niedziela | 14.00, ELVIS, reż. B. Luhrmann, USA, Australia, 2022, 159 min

 

Epicka i rozśpiewana opowieść o Królu Rock'N'Rolla Elvisie Presleyu.

 

Twórca, wizjoner, nominowany do Oscara za "Moulin Rouge!" Buz Luhrmann, przedstawia dramat Warner Bros Pictures pt: ELVIS z Austinem Butlerem i zdobywcą Oscara Tomem Hanksem.

Historia Elvisa Presleya (Butler) zgłębia złożoną, ponad dwudziestoletnią relację Presleya z Parkerem (Hanks), która rozpoczęła się wraz z początkiem bezprecedensowej kariery piosenkarza, na tle ewoluującego krajobrazu kulturowego i końca amerykańskiej niewinności. Kluczowym elementem opowieści jest jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w życiu Elvisa, Priscilla Presley. Zwiastun:https://bit.ly/Elvis-zwiastun

 

26 marca | niedziela | 15.00, PLAN NA MIŁOŚĆ, reż. S. Kapur, Wielka Brytania, 108 min

Jak odnaleźć prawdziwą miłość we współczesnych czasach? Zoe (Lily James), filmowa dokumentalistka szuka odpowiedzi i idealnego faceta w aplikacjach randkowych. Niestety jej relacje z internetu to pasmo komicznych katastrof, które coraz bardziej niepokoją matkę dziewczyny – Cath (Emma Thompson). Dla sąsiada i przyjaciela Zoe z dzieciństwa – Kazima (Shazad Latif), sposób na ułożenie życia to zaaranżowane przez rodziców małżeństwo z piękną panną młodą z Pakistanu. Kiedy się na nie decyduje, Zoe postanawia towarzyszyć mu w pełnej nadziei podróż z Londynu do Lahore. Chcąc sfilmować ślub przyjaciela z wybraną przez rodzinę nieznajomą, sama zaczyna zastanawiać się, czy to odmienne podejście do tematu miłości może ją czegoś nauczyć Zwiastun:https://bit.ly/plan-na-milosc-zwiastun

Rezerwacja biletów: pod numerem telefonu 32 251-04-31

 Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali)

 

 

Warsztaty twórcze

    W środę 22 lutego o godz. 16.00 zapraszamy na warsztaty z panią Moniką Osrowską-Cichy, temat zajęć : Portret z dzieciństwa. Proszę przynieść materiały:

 

•Ksero zdjęcia z dzieciństwa, 10X15

 

•Klej

 

•Nożyczki, Stare gazety Może być wlóczka, papier kolorowy, tasiemki itp.

 

 

 

ZUS dla seniora

      Przed wykladem 25 stycznia, o godz. 15.30 A200 zapraszamy na spotkanie z przedstawicielką ZUS, Panią Barbarą Muc, która opowie o mlegitymacji i bezpieczeństwie seniora.

Wesołych Świąt 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia. Oby ten wyjątkowy czas wypełniony był spokojem, radością i harmonią. Życzymy, aby świąteczny nastrój trwał jak najdłużej, a nadchodzący Nowy Rok przyniósł szczęście i pomyślność.

 

Zajęcia Aktiv senior oraz rytmika

 We wtorek 20 grudnia nie odbędą sie zajęcia Aktiv Senior, na kolejne zapraszamy 10 stycznia. 

21.12. zapraszamy na ostatnie w roku zajęcia z rytmiki, a na następne spotkanie  - 11 stycznia 2023 r. 

 

Styczniowy seans w Kinie Rialto

     W styczniu Filmowy  Klub Seniora zaprasza na film  Patrz jak kręcą, reż. T. George, USA, 2022, 98 min.

 

 Pastisz klasycznego kryminału, błyskotliwa komedia z Samem Rockwellem, Adrienem Brodym i Saoirse Ronan, pełna mrugnięć okiem i inteligentnego poczucia humoru.

Na West Endzie w latach 50-tych, w trakcie prac nad przygotowaniem filmowej wersji głośnej sztuki Agathy Christie, ginie jeden z kluczowych członków ekipy. Sprawą morderstwa zajmują się zmęczony życiem i alkoholem inspektor Stoppard (S. Rockwell) oraz młoda, entuzjastyczna policjantka Stalker (S. Ronan). Ten pozornie niedopasowany duet zostaje wrzucony w wir wydarzeń kryminalnych, podejmując się ryzykownego śledztwa, by rozwikłać mroczną tajemnicę londyńskiego teatru.

 

 Zwiastun:https://bit.ly/patrzjakkreca-zwiastun

 

Rezerwacja biletów: https://bit.ly/patrzjakkreca-biletlub pod numerem telefonu 32 251-04-31

 

 Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali).

 

Warsztaty twórcze "Świąteczne światło"

   W ramach zajęć 7 grudnia  słuchacze UTW wykonali świąteczne świece metodą decupage. Ideą warsztatów było stworzenie unikalnych świec i przekazanie  „świątecznego światła” osobom z najbliższego otoczenia. 

 

Odwołany wykład 

Wykład z dnia 14 grudnia został odwołany z powodu choroby.Będzie zrealizowany  w nowym terminie.

 

Grudniowe warsztaty twórcze

     7 grudnia zapraszamy na warsztaty  dla Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku- „Świąteczne światło”

 W ramach zajęć uczestnicy wykonają świąteczne świece metodą decupage. Ideą warsztatów jest stworzenie unikalnych świec i przekazanie  „świątecznego światła” osobom z najbliższego otoczenia seniorów. Będzie to okazja, by stworzyć przedmiot, który może posłużyć jako wyjątkowy prezent.

 Koszt udziału w warsztatach:

 2 świeczki + serwetki -25 zł

 1 świeczka + serwetki- 15 zł

 

Spotkanie autorskie

   16 listopada gościliśmy na spotkaniu UTW Marka Pietrzykowkiego, autora ksiązki "Samo życie i już".W trakcie spotkania przedtawił kulisy powstawania swojej niemal siedmiuset stronicowej publikacji, opowiedział słuchaczom o niesamowitych wydarzeniach, które towarzyszyły jego podróżom zwiazanym z działalnością  zawodową (m.in. do Iraku), a także pasjom - ratownictwu górskiemu, nurkowaniu i rejsom żeglarskim. Z pewnością nie jest to lektura, przy której czytelnik będzie się nudził. Można było również nabyć książkę z autografem autora. Poniżej krótka fotorelacja:

 

Zajęcia Aktiv senior

  Od wtorku 15 listopada zapraszamy na zajęcia sportowo - fizjoterapeutyczne  Aktiv senior o godz. 14.00 - 15.00, sala gimnastyczna parter budynek B. Udział jest bezpłatny.Prowadzący: mgr Jarosław Drabik. 

Spotkanie autorskie 16 listopada

 

    Zapraszamy na spotkanie z Markiem Pietrzykowskim, podróżnikiem, autorem książki "Samo życie i już", które odbędzie się w środę 16.11. o godz. 16.00, w auli AVI. 

 

Nowe zajęcia od środy 19 października

     W najbliższą środę o godz. 14.30 - 15.30 zapraszamy na nowe zajęcia  - ruch przy muzyce-rytmika. Pierwsze spotkanie jest bezpłatne, poźniej koszt będzie zależny od liczby uczestników.  Pod harmonogramem znaleźć można opis metody zajęć. Zachęcamy do udziału!

Zajęcia  z psychologii 8 listopada 

     Zapraszamy na dodatkowe zajęcia - wykład i warsztaty w ramach Festiwalu Zdrowia i Urody - 8 listopada, godz. 13.00  -14.30. AVI . Spotkanie poprowadzi psycholog, wykladowczyni Katedry Psychologii AG dr Ewa Bensz  - Smagała. Tytuł wykładu "Fakty i mity o mózgu". 

Zapraszamy do zapisów - mamy wolne miejsca

 Cały czas można dołączyć do słuchaczy Naszego UTW i uczestniczyć w ciekawych wykładach oraz zajęciach rytmicznych (ruch przy muzyce) . Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu telefonicznego (dane w zakładce Kontakt) lub przyjście na wykład  w środę. Zapraszamy!

Pierwszy wykład w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023

Zapraszamy na pierwszy wykład w środę 12 października 2022 r. godz. 17.00. , sala AVI, II piętro w budynku A. 

Osoby, które w tym roku dołączą do naszego Uniwersytetu proszone są o przyjście o godz. 16.45, w celu dopełnienia formalności. 

Dyżur Koordynator UTW

 

     W październiku i kolejnych miesiącach zapraszamy na dyżury Koordynator UTW we wtorek 4.10. godz. 14.00 - 16.00 , a następnie godzinę przed każdym wykładem, p. 403, Budynek A.

 

Zajęcia fitnes w ramach Festiwalu Zdrowia i urody

Zapraszamy na zajęcia fitnes z panią Ewą Banasik - 28 września  oraz 12 października o godz. 13.00- 14.00, sala gimnasyczna w budynku B, na parterze. Prosimy o strój sportowy i obuwie zmienne :-)

Zaproszenie na wydarzenie online

Akademia ABCsenior.com zaprasza do udziału w debacie on-line pt. Inauguracja roku szkolnego Akademii on-line ABCsenior.com

 

Data: 5 października 2022 r.

 

Godzina: 10:00-11:30

 

Wydarzenie jest bezpłatne dla każdego uczestnika, wystarczy się zapisać pod poniższym linkiem:

 

https://abcsenior.com/webinars/inauguracja2022/

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie wydarzenia: https://abcsenior.com/webinars/inauguracja2022/

 

Dyżur telefoniczny

    Koordynator UTW  zaprasza  osoby zainteresowane zajęciami UTW w nowym roku akademickim 2022/2023  do kontaktu telefonicznego  - od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 - 14.00, tel. 696 762 792, do końca września

Zajęcia w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023

    Od października zapraszamy na nasze interdyscyplinarne spotkania:  wykłady i warsztaty z psychologii, kosmetologii, turystyki, medycyny oraz  prawa, a także :

 •          Warsztaty artystyczne,
 •          Zwiedzanie ciekawych miejsc w Katowicach połączone z wykładem o ich historii,
 •          Zajęcia rytmiki.

Płatności – 60 opłata semestralna+ dodatkowo opłata za zajęcia ruchowe, w zależności od ilości

uczestników ok. 50 zł za miesiąc (zajęcia 60 min. raz w tygodniu).

Szczegóły i harmonogram na początku września - zapraszamy do śledzenia naszej strony.

 

Zmiana godziny wykładu 18 maja

     W najbliższą środę, 18 maja wykład "Tajemnice etykiety - poznajemy skład kosmetyków"  dr Katarzyny Wytyczak został przesunięty na godz. 17.00. Zapraszamy!

Filmowy Klub Seniora w czerwcu

W niedzielę 12 czerwca  o godz. 15.00 Kino Rialto zaprasza na film:

 

Szalony świat Louisa Waina, reż. W. Sharpe, Wielka Brytania, 2022, 111 min.

 

 Niesamowita historia życia i twórczości Louisa Waina – ekscentrycznego artysty-geniusza, który miał prawdziwego kota na punkcie kotów i swoją miłością do tych zwierząt zaraził całą Anglię, a z czasem cały świat. W roli głównej, w jednej z najciekawszych kreacji w karierze, etatowa gwiazda hitów Marvela – Benedict Cumberbatch (Dr Strange, Sherlock). Nominowanemu do Oscara aktorowi na dużym ekranie partnerują, m.in.: nagrodzona Złotym Globem odtwórczyni roli Królowej Elżbiety II z serialu The Crown – Claire Foy, twórca globalnych przebojów Jojo Rabbit i Thor: Ragnarok – Taika Waititi oraz ikona mrocznego rocka, muzyk i kompozytor – Nick Cave. Szalony świat Louisa Waina to chwytająca za serce, sensualna opowieść o miłości, szaleństwie, nieskrępowanej wyobraźni i zdumiewającym talencie mężczyzny, który – jak nikt przed nim w historii – wiedział i rozumiał… jak namalować kota.

 

Ekscentryczny rysownik Louis Wain (Benedict Cumberbatch) z trudem wiąże koniec z końcem, żyjąc pod jednym dachem z matką i pięcioma siostrami. Sytuację rodzinną ratuje dopiero zatrudnienie guwernantki Emily (Claire Foy). Piękna kobieta z miejsca kradnie serce artysty, stając się jego muzą, kochanką i w końcu żoną. Niestety widmo obyczajowego skandalu zmusza świeżo upieczonych małżonków do opuszczenia stolicy. Z dala od wielkiego miasta spada na nich kolejny cios – choroba Emily. Szukając ukojenia, Louis zanurza się w sztuce, tworząc dla ukochanej serię niezwykłych obrazów, których bohaterami są koty. Kiedy część jego prac zostaje opublikowana w prasie, w Anglii wybucha prawdziwe kocie szaleństwo, a Wain – z dnia na dzień – trafia na usta całego kraju. Czy wobec sławy i popularności, na które nie był gotowy, zdoła poradzić sobie z presją, ciemną stroną geniuszu i tym, co przyniesie mu los?

 

 Zwiastun:https://bit.ly/szalonyswiat-zwiastun

 

Rezerwacja biletów: pod numerem telefonu 32 251-04-31

 

 

 

4 maja zapraszamy na wykład w Parku Kościuszki

     W przyszłą środę, 4 maja  o godz. 15.00 zapraszamy na wykład połączony ze spacerem po Parku Kościuszki w Katowicach. O historii Parku opowie Marcin Szymik, historyk. Zapraszamy do udziału. Poniżej plan zwiedzania.

Początek zajęć  przed kościołem Św. Michała Archanioła  na Wzgórzu Beaty w Parku Kościuszki. Następnie:

1 Kościół Św Michała Archanioła oraz pozostałości skansenu na terenie kościoła plus wzgórze Beaty oraz jego historia.
2. Pomnik Alpinistów.
3. Tor saneczkowy i stok narciarski.
4 Pomnik Tadeusza Kościuszki.
5. Zwiedzanie alei parkowych i podziwianie roślinności.
6. Mostek nad Stawem.
7. Wieża Spadochronowa.

Nowy termin wykładu 

    Wykład Pani Grażyny Kotlorz został przełożony z 13.04. na 27 kwietnia, godz. 16.00, sala AVI. Zapraszamy!

Filmowy Klub Seniora w maju

Kino Rialto zaprasza 8 maja godz. 15.00:

Nie)długo i szczęśliwie, reż. P. Costella, Włochy, 2021, 101 min. Nowy film twórców filmu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie", jednego o jeden z największych włoskich hitów ostatnich lat.

       Najnowsza produkcja to zaskakująca historia o barwnych związkach małżeńskich i niejednoznacznych wyborach. Bohaterami „Per Tutta la Vita” są cztery małżeństwa, które dowiadują się, że ich śluby były nieważne, bo zostały udzielone przez osobę podszywającą się pod księdza. Mają miesiąc na podjęcie decyzji o przyszłości swoich związków. Czy zgodzą się po raz kolejny powiedzieć sobie „tak", a może wykorzystają tę nadarzającą się okazję do poszukania nowej życiowej szansy? Reżyserem „(Nie)długo i szczęśliwie” jest Paolo Costella, jeden ze współscenarzystów „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Scenariusz filmu napisał razem z Paolem Genovesem, reżyserem „Dobrze się kłamie...” oraz z Antonellą Lattanzi. W rolach głównych zobaczymy m.in. Claudię Gerini, Filippa Nigro, Carolinę Crescentini oraz Fabio Volo. Film „(Nie)długo i szczęśliwie” zainspirowany został prawdziwą historią pewnej pary, która odkryła, że udzielający im ślubu ksiądz nie był tak naprawdę tym, za kogo się podawał. Para poznała go przypadkiem na wakacjach. Bardzo go polubili, więc uznali, że to świetny pomysł, by w przyszłości wypowiedzieć w jego obecności sakramentalne „tak”. Kiedy podjęli decyzję, że chcą zostać małżeństwem, zadzwonili do niego i poprosili, by udzielił im ślubu. Nie zorientowali się, że tylko udawał księdza, bo chciał mieć darmowe wakacje.To zaintrygowało twórców. Kiedy zaczęli robić research do filmu, okazało się, że podobnych historii było więcej. Paolo Costella: „Wspólnie z Paolem Genovesem zastanawialiśmy się, czy artykuł prasowy, który pewnego dnia przeczytaliśmy, byłby dobrym materiałem na film. Czy opisane zdarzenie sprawiłoby, aby bohaterowie się zatrzymali i podjęli refleksję? Naszym zdaniem ta historia to dobry sposób, aby publiczność odpowiedziała sobie na pytanie, na które zmuszeni są odpowiedzieć sobie bohaterowie filmu, czyli: Co zrobiłby każdy z nas, gdyby znowu miał możliwość zdecydować, czy ponownie wziąć ślub z osobą, która jeszcze do wczoraj była naszym mężem lub żoną?”

 Rezerwacja biletów: pod numerem telefonu 32 251-04-31

 Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali)

 

 

Kinoteatr Rialto zaprasza w kwietniu 

      Filmowy Klub Seniora zaprasza widzów 10 kwietnia | niedziela | 14.30, na film:

 Cyrano, reż. J. Wright, USA, Wielka Brytania, 2021, 124 min

Wielokrotnie nagradzany reżyser Joe Wright (Duma i uprzedzenie, Pokuta, Anna Karenina) na nowo interpretuje uniwersalną opowieść o rozdzierającym serca trójkącie miłosnym w rozśpiewanym filmie Cyrano. Główny bohater, Cyrano de Bergerac (Peter Dinklage), wzbudza zachwyty biegłością, z jaką posługuje się zarówno słowem, jak i szpadą. Jest jednak przekonany, że jego powierzchowność czyni go niegodnym olśniewającej Roxanne (Haley Bennett). Zamiast szczerze wyznać miłość przyjaciółce, milczy. Roxanne, nieświadoma jego uczuć, zakochuje się w młodym żołnierzu Christianie (Kelvin Harrison Jr.).

Rezerwacja biletów: https://bit.ly/cyrano-fks lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

 Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali)

 

Uwaga - zmiana terminu wykładu

    Pierwszy wykład w semestrze odbędzie się 10 marca, o godz. 16.00, w auli AVI. 

 

Zapraszamy na festiwal!

 

GWSH zaprasza na Festiwal Zdrowia i Urody 4-6 marca 2022 r.

Miejsce: Katowice-Piotrowice ul. Kostki Napierskiego 38, rejestracja na bezpłatne warsztaty:

https://lp.gwsh.pl/festiwalzdrowia

To będzie prawdziwe święto nauki, zdrowia i urody dla dzieci, dorosłych oraz seniorów. Eksperci w dziedzinie fizjoterapii, kosmetologii, psychologii i pielęgniarstwa zaprezentują najnowsze osiągnięcia naukowe. Dowiesz się o nowinkach naukowych, weźmiesz udział
w warsztatach, skorzystasz z doradztwa medycznego. Nie zwlekaj, zapisz się na wydarzenie, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Udział w warsztatach jest bezpłatny!

(W przypadku osób niepełnoletnich, formularz zgłoszeniowy wypełnia rodzic lub opiekun prawny)

 

Trzy moduły tematyczne:

 

 
URODA
 
Zdrowie
 
Nauka

 

 

Uroda łączy pokolenia:

 

 • Piękne ciało w każdym wieku, badanie oraz doradztwo w zakresie prawidłowej pielęgnacji twarzy i ciała.
 • Piękne dłonie o każdej porze roku zimą i latem. Pielęgnacja dłoni w dobie pandemii.
 • Koreańska pielęgnacja. Nowoczesny zabieg liftingujący dla każdego typu skóry z zastosowaniem 10 kroków koreańskiej pielęgnacji.
 • Piękne włosy w każdym wieku - badanie oraz doradztwo w zakresie prawidłowej pielęgnacji skóry głowy i włosów społeczeństwa.
 • Kreowanie wizerunku kobiety dojrzałej - pokaz i porady dot. makijażu w każdym wieku.
 • Jak zrobić krem dla mamy?
 • Czy można zjeść zęby?

Zdrowie łączy pokolenia:

 • Sprawni w każdym wieku, czyli nordic walking jako jedna z form aktywnego spędzania czasu seniora.
 • Domowy fitness, czyli sprawność w czasach pandemii.
 • Wybrane metody pomiaru aktywności fizycznej i sprawności fizycznej jako wstęp przed podjęciem bezpiecznego uprawiania sportu i rekreacji. Podstawy treningu zdrowotnego.
 • Dzieci nie jedzą śmieci, czyli warsztaty kulinarne.
 • Co nam mówi etykieta, czyli ABC zdrowego odżywiania.
 • Bakterie - sojusznicy czy wrogowie, czyli jakie bakterie wpływają na nasze zdrowie?
 • ABC anatomii, czyli fikołki na dywanie.
 • Walka z nawykami - domowa profilaktyka w kierunku wad postawy u dzieci i młodzieży.
 • Ergonomia i higiena pracy zdalnej.
 • Ogólne usprawnianie swojego organizmu poprzez bezpieczne ćwiczenia siłowe, gibkościowe, wytrzymałościowe i oddechowe wykonywane przy pomocy.
 • Czy ktoś widział kalorię?

Nauka łączy pokolenia:

 • Rola motywacji w zdalnym uczeniu się – warsztaty dla szkół średnich.
 • Praca w domu – równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.
 • Pamięć w wieku dojrzałym - jak dbać o mózg?

 

 

Zapraszamy na wykłady w semestrze letnim

       Zapraszamy na pierwszy wykład w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022, w środę 9 marca o godz. 16.00. "Społeczny wymiar etyki B. Spinozy"  dr Aleksander Wolski, prof. GWSH. Wykład odbędzie się w auli AVI, II piętro, budynek A.

 

Zaproszenie na bezpłatne szkolenie online

 

 „Mój pierwszy smartfon – jak zacząć korzystać ze smartfonu i wykorzystywać jego funkcjonalności na co dzień”

 

 Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://abcsenior.com/webinars/pierwszy-smartfon_1/ . Kurs składa się z 9 spotkań, zajęcia są bezpłatne.  Początek 7.02. o godz. 14.30. Więcej informacji na stronie www.abcsenior.com

 

Plan zajęć:

 

 1.        07.02.2022 r.  - godz. 14:30

 

Smartfon – podstawowe ustawienia telefonu

 

 1.        14.02.2022 r.  - godz. 14:30

 

Jak wyszukiwać i pobierać pomocne aplikacje

 

 1.        21.02.2022 r. - godz. 14:30

 

Jak wygodnie pisać notatki i SMS głosem

 

 1.        28.02.2022 r. - godz. 14:30

 

Wyszukaj najlepszy sposób dojazdu w wybrane miejsce - lokalizacja - Google Maps

 

 1.        7.03.2022 r. - godz. 14:30

 

Smartfon źródłem informacji

 

 1.        14.03.2022 r. - godz. 14:30

 

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie

 

 1.        21.03.2022 r. - godz. 14:30

 

Elektroniczne Płatności – bezpieczeństwo i wygoda płacenia przez Internet

 

 1.        28.03.2022 r. - godz. 14:30

 

Robienie i korekcja zdjęć i filmów z pomocą smartfonu

 

 1.        04.04.2022 r. - godz. 14:30

 

Komunikacja z innymi

 

 

 

Kinoteatr Rialto w styczniu zaprasza:

 

16  stycznia | niedziela | 14.00, Dom Gucci, reż. R. Scott, USA.

 

Dom Gucci w reżyserii niezawodnego twórcy wielkich widowisk – Ridleya Scotta, sfilmowany przez współpracującego z nim od lat Dariusza Wolskiego (m.in. MarsjaninObcy: Przymierze), to opowieść o modowej dynastii, oszałamiającym luksusie i rodzinnym biznesie, którego finał naznaczony był zbrodnią. Historia Guccich to idealny przykład tego, jak nie powinna postępować rodzina – czytamy w książce Sary Gay Forden Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku, która posłużyła za podstawę scenariusza.

 

Dom Gucci inspirowany jest szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium stojącego za włoskim domem mody Gucci. Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone w końcu morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną.

 

Zwiastun:https://bit.ly/domgucci-trailer

 

Rezerwacja biletów: https://www.filmowa.net/system.html?id=59654lub pod numerem telefonu

 

32 251-04-31,Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 16 zł (uczniowie i studenci), 19 zł (pozostali)

 

Odwołanie zajęć grudniowych i styczniowych

  Ze względu Zarządzenie Rektora i w konsekwencji realizację tylko  zdalnych zajęć na Wydziale Zarządzania GWSH, wykład UTW z 1.12, został przeniesiony na 16 lutego 2022 r., natomiast wykłady: z 15.12 oraz  styczniowe będą zrealizowane w semestrze letnim. Dokładne terminy zajęć w nowym semestrze zostaną podane na początku lutego.  Decyzja  została podjęta ze względu na sytuację pandemiczną. 

Kinoteatr Rialto zaprasza w listopadzie

 

14 listopada, na godz. 15.00 Filmowy Klub Seniora zaprasza na film: Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, reż. M. Rakowicz, Polska, 2021, 96 min.

 

 Najmro. Kocha, kradnie, szanuje jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska.

 

W filmie Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Choć żyje w świecie najpiękniejszych kobiet, najszybszych samochodów i wielkich pieniędzy, poznaje dziewczynę, dla której chce wszystko zmienić. Tylko czy będzie potrafił? W głównej roli występuje Dawid Ogrodnik (Ostatnia rodzina), a partnerują mu Robert Więckiewicz (Kler), Jakub Gierszał (Najlepszy), Rafał Zawierucha (Pewnego razu w Hollywood), Olga Bołądź (Kobiety mafii) oraz debiutująca na wielkim ekranie Masza Wągrocka (serial Król). W obsadzie również Andrzej Andrzejewski (Zenek), Dorota Kolak (Narzeczony na niby) oraz Sandra Drzymalska (serial Belfer).

 

 

 

Zwiastun:https://bit.ly/najmro-zwiastunRezerwacja biletów: https://bit.ly/najmro-biletylub pod numerem telefonu

 

32 251-04-31, Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 16 zł (uczniowie i studenci), 19 zł (pozostali).

 

Wykład 20 października

Wyklad w dniu 20 X, połączony ze spacerem po Parku Kościuszko został niestety odwołany przez prowadzącego z przyczyn losowych. Przepraszamy za zmianę i zapraszamy na kolejne spotkanie 27 października, o godz. 16.00.

Zajęcia UTW w roku akademickim 2021/2022

   Od  października 2021 r. Uniwersytet wraca z zajęciami stacjonarnymi. Zapraszamy w środę  6.10. o godz. 16.00 na pierwszy wykład , miejsce: Aula AVI, budynek A.

 

Filmowy Klub Seniora  

Kinoteatr Rialto proponuje we wrześniu seans:

 19 września | niedziela | 15.00, Weselny toast, reż. L. Tirard, Francja, 2020, 87 min.

Zwiastun: https://bit.ly/weselnytoast-zwiastun

 

 

Teatr Śląski zaprasza na spektakle w czerwcu:

KOSZT ŻYCIA 3 i 4.06 godz. 19.00 – cena biletu 15 zł

 05 i 06.06 godz. 19.00 KOCHANA - cena biletu 15 zł

 PIĄTA STRONA ŚWIATA 05.06 godz. 19.00 i 06.06 godz. 17.00 – cena biletu 20 zł

oraz 

HIMALAJE 20.06 godz. 16.00 i 19.00, cena biletu 20 zł

 Rezerwacje proszę przesyłać na adres a.zarychta@teatrslaski.art.pl.

 

 

Filmowy Klub Seniora wznawia seanse!

W czerwcu kino Rialto ponownie zaprasza 20 czerwca godz. 15.00 na film:

 

Małe szczęścia, reż. D. Cohen, Francja, 2020, 104 min

 

 Kochająca życie 40-kilkuletnia Lea (Berenice Bejo) pracuje w centrum handlowym i jest szczęśliwą żoną Marca (Vincent Cassel) - konserwatysty i w pewnym stopniu niewierzącego w siebie sprzedawcy. Jej najlepsza przyjaciółka, Karine (Florence Foresti) - zadowolona ze swojej kierowniczej posady w reklamie i życia z Francisem (Francois Damiens) oraz dwójką ich dzieci, od dawna uważa Leę za marzycielkę. Pewnego wieczoru coś burzy spokój tej czwórki. Podczas kolacji, Lea niespodziewanie informuje wszystkich, że planuje spróbować swoich sił w pisarstwie. Jej mąż nie jest do końca przekonany do tego pomysłu. Nagły przypływ kreatywności u Lei powoduje, że także jej przyjaciółka, Karine zdecyduje się zostać pisarką, a nawet jej mąż odkryje w sobie twórczy potencjał. Gdy jedno z wiodących wydawnictw zainteresuje się książką Lei, wydaje się, że czekają ją same sukcesy. Tylko czy jej przyjaciele i mąż będą w stanie to udźwignąć?

 

Zwiastun:http://bit.ly/maleszczescia-zwiastun

 

Rezerwacja biletów: http://bit.ly/maleszczescia-biletylub pod numerem telefonu 32 251-04-31

 

 

 

Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali)

 

 

 

Zaproszenie dla Państwa:

 

 

 

 

Filmowy Klub Seniora w lutym

 

W lutym Kinoteatr Rialto zaprasza w niedzielę, 28.02 na film "Małe kobietki".

Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee. Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu. Córki pani March – stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. Bez względu na to, czy układają plan zabawy czy zawiązują tajne stowarzyszenie, dosłownie wszystkich zarażają swoim entuzjazmem. Poddaje mu się nawet Laurie, samotny chłopiec z sąsiedniego domu, oraz jego tajemniczy, bogaty dziadek.

Spojrzenie Gerwig na ukochaną przez publiczność historię czterech sióstr March, zdeterminowanych, by żyć po swojemu, jest zarówno ponadczasowe, jak i silnie osadzone w rzeczywistości. W rolach Jo, Meg, Amy i Beth zobaczymy Saoirse Ronan, Emmę Watson, Florence Pugh oraz Elizę Scanlen. W filmie występują także: Timothee Chalamet w roli sąsiada sióstr March – Lauriego oraz Laura Dern jako Marmee i Meryl Streep jako ciotka March.

 Zwiastun:http://bit.ly/malekobietki-zwiastun,

Rezerwacja biletów: http://bit.ly/malekobietki-biletylub pod numerem telefonu 32 251-04-31

Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali).

 

 

Uwaga: Debata

 

        Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wraz z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju i zespołem Centralnego Domu Technologii organizuje kolejną debatę z serii Srebrnych Debat pt. „Seniorzy w świecie cyfrowej rewolucji”, na którą już dziś serdecznie Państwa zaprasza.

 

 Debata online odbędzie się 3 marca 2021, godzina  12:00- 13:30na platformie www.abcsenior.com.

 

 Dostęp do debaty jest bezpłatny  i wymaga jedynie zapisania  się.

 

Aby obejrzeć debatę online na żywo trzeba się zarejestrować, klikając już teraz w poniższy link https://abcsenior.com/seniorzy-w-swiecie-cyfrowej-rewolucji/

 

 Rejestracja zajmie mniej niż minutę. Po pomyślnej rejestracji na podany adres mailowy zostanie wysłany link, pod którym w środę (03.03)  o godzinie  12:00 będzie można uczestniczyć w debacie na żywo. 

 

 

 

 

Forum Seniora

 

    Dziennik Zachodni zaprasza do udziału w VIII Forum Seniora, które odbędzie się w dniach 23-24.02.2021 r.

 

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym spotkanie będzie się odbywało w Internecie.

 

Program Forum Seniora jak zwykle będzie różnorodny, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Uczestnicy porozmawiają  m.in. o szczepieniach i sposobach na utrzymanie dobrej kondycji. Stylistka mody podpowie, w co i jak się ubierać. Ciekawym punktem Forum będzie też spotkanie z psycholożką, która doradzi, jak po odejściu partnera budować nowe relacje i gdzie ich szukać.

 

Wszystkie informacje oraz transmisję VIII Forum Seniora znajdą Państwo na stronie: https://dziennikzachodni.pl/forumseniora

Zajęcie UTW w semestrze zimowym

  Niestety ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie zajęcia stacjonarne UTW (w salach Uczelni) zostały odwołane do końca semestru, tj. do lutego 2021 r. i zostaną zrealizowane jak tylko będzie to możliwe i dla wszystkich bezpieczne.Bądźmy zdrowi!

Zajęcia języka angielskiego

     W środę 14 października zajęcia odbędą się wyjątkowo o godz. 16.30 - 18.00, sala AVII.Od przyszłego tygodnia zajęcia będą się odbywały w czwartki godz. 10.30 - 12.00, sala A200.

 Zajęcia UTW od października 2020 r. 

     Od października UTW wznawia działalność i będziemy się spotykać w małych grupach na zajęciach jogi (poniedziałki i czwartki), języka angielskiego  (środy) oraz wykładach (w środy co dwa tygodnie). Cieszy nas możliwość ponownego spotkania z Naszymi Studentami i serdecznie zapraszamy do zgłoszenia udziału w zajęciach! Spotkanie organizacyjne odbędzie się 7 października, godz. 16.00, w sali AVII, budynek A, ul. Harcerzy Września 3.

VII edycja Forum Seniora

    Już 13 października odbędzie się siódma edycja Forum Seniora. Będzie ona wyjątkowa nie tylko ze względu na niezwykle ciekawe wykłady i atrakcje,  przede wszystkim dlatego, że pierwszy raz spotkanie odbędzie  się w Internecie! W załączeniu zaproszenie oraz instrukcja, jak krok po kroku dołączyć do internetowej edycji Forum Seniora.

Szczegóły dotyczące VII edycji Forum Seniora, w tym pełna lista prelegentów i tematów, które zostaną poruszone podczas transmisji, dostępne są w serwisie internetowym Dziennika Zachodniego, pod adresem: http://www.dziennikzachodni.pl/forumseniora

 

 

Filmowy Klub Seniora w październiku

 

 Kino Rialto w październiku proponuje seans:

 

11 października | niedziela | 15.00 "Pojedynek na głosy" reż. P. Cattaneo, Wielka Brytania, 2019.

Zwiastun:http://bit.ly/pojedynek-zwiastun

Rezerwacja biletów: http://bit.ly/bilety_seniorzy lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł pozostali.

 

 

Aquadrom zaprasza na fitness:

 

Filmowy Klub Seniora we wrześniu

      Po przerwie wraca cykl seansów dla seniorów. We wrześniu Kino Rialto proponuje:

 

20 września | niedziela | 15.00

 

Poznajmy się jeszcze raz, reż. Nicolas Bedos, Francja, 2019, 115 min

 

 

Zwiastun:https://youtu.be/FMDTelIhEow

 

Rezerwacja biletów: http://bit.ly/bilety_seniorzy lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

 

Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali)

 

 

Ćwiczenia umysłu dla seniorów

 

      Firma C&A przygotowała obszerny poradnik pt. „Gimnastyka umysłu dla seniorów” (nie zawiera treści reklamowych). Tekst przedstawia wiele możliwości na pozostanie w dobrej formie intelektualnej, dzieki aktywnościom, które można realizować  podczas przebywania we własnym domu. Aby skorzystać, należy wejść w powyższy, podkreślony link.

Konkurs fotograficzny - wraz z organizatorami  zapraszamy do udziału!

      Konkurs „Praca dawniej” - prześlij stare fotografie i wygraj cenne nagrody.

 Jeśli pamiętasz, jak wyglądała praca w latach 70’ czy 80’, masz zdjęcia, które przywołują te wspomnienia oraz ukończyłeś 60 lat, zabaw się z nami w podróż do przeszłości i weź udział konkursie „Praca dawniej”

 Bez względu na zawód kiedyś codzienność w pracy z pewnością różniła się od dzisiejszej. Konkurs organizowany przez Aplikuj.pl ma na celu pokazanie tych różnic dzięki zdjęciom nadesłanym przez uczestników. Projekt skierowany jest do mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego w wieku 60+.

Na zgłoszenia dokonane za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie: https://www.aplikuj.pl/konkurs-senior-zgloszenie czekamy całe wakacje – do 11 września 2020 r. Pragniemy podkreślić, że formularz zgłoszeniowy może być wypełniony zarówno przez samego uczestnika, jak również krewnego lub znajomego w jego imieniu. Każdy chętny może przesłać do konkursu maksymalnie 3 zdjęcia związanych ze swoim dawnym zawodem.

 Udział jest bezpieczny – konkurs przeprowadzamy w całości online. Do wygrania są cenne nagrody w postaci kursów komputerowych, telefonów komórkowych i książek. Zapraszamy do zabawy!

 Szczegóły i pełny regulamin konkursu: https://www.aplikuj.pl/konkurs-senior.

 

 

Zajęcia UTW w semestrze letnim

     Ze wzlędu na sytuację epidemiczną wszystkie niezrealizowane zajęcia z semestru letniego, bieżącego roku akademickiego, zostają przeniesione na kolejny - zimowy semestr roku akad.2020/2021, wraz z opłatą semestralną w przypadku osób, które dokonały wpłaty. Będą podane nowe terminy (we wrześniu).

Zawieszenie zajęć UTW

    Zajęcia dydaktyczne stacjonarne na Uczelni są zawieszone do 24.05., zatem i program UTW nie może być nadal realizowany.

Programy telewizyjne dla katowickich seniorów

 

         W marcu 2020 r. ruszają programy telewizyjne dedykowane katowickim Seniorom.

 

Miasto Katowice we współpracy z telewizją TVS rozpoczyna emisję programów telewizyjnych pt. „Srebrne Katowice”.

 

W programach ukażą się wiadomości i informacje dedykowane właśnie seniorom naszego miasta, o tym co, gdzie, kiedy dla seniora w mieście!

 

Ponadto będzie można posłuchać ekspertów zajmujących się problematyką osób starszych.

 

Już w pierwszym odcinku zobaczycie Państwo jak działa Uniwersytet Trzeciego Wieku w Katowicach, pokażemy słynne biesiady dla seniorów, a także ciekawe zajęcia dla seniorów w Dziennych Domach Pomocy Społecznej. Poznamy „Złotą rączkę” dla seniora, w tym zasady realizacji drobnych napraw w domu seniora.

 

 Kolejne odcinki również będą zapowiedzią ciekawych inicjatyw dla seniorów

 

 Emisja programów: w marcu 2020 r. co piątek w telewizji TVS, godzina 8:20, powtórki programu w poniedziałki 17:15 oraz środy 18:30.

 

 

 

Seanse w Kinie Rialto w marcu

 

Filmowy Klub Seniora w marcu zaprasza:

1 marca | niedziela | 14.30

 

Sokół z masłem orzechowym, reż. Tyler Nilson, Michael Schwartz, USA, 2019, 97 min

Shia LaBeouf, Dakota Johnson oraz aktorskie objawienie sezonu Zack Gottsagen w zdecydowanie najlepszym feel-good movie tego roku, który podbił serca widzów i amerykańskich krytyków. Ciepła i pełna wzruszeń komedia, w której dwóch, pozornie skrajnie niepasujących do siebie bohaterów zostaje najlepszymi przyjaciółmi zdobyła już dziesiątki wyróżnień na festiwalach filmowych, w tym Nagrodę Publiczności na SXSW Film Festival! To będzie najprzyjemniejszy seans początku roku!

 

Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który wbrew wszystkiemu i wszystkim decyduje się mu pomóc. Zak i Tyler wyruszają w pełną przygód podróż, która stanie się początkiem prawdziwej przyjaźni.

15 marca | niedziela | 14.30

 Poznajmy się jeszcze raz, reż. Nicolas Bedos, Francja, 2019, 115 min

 Co byś zrobił, aby raz jeszcze poczuć pierwszą miłość? Ile byś dał, by na nowo przeżyć najpiękniejszy dzień swojego życia? Powrót do cudownych chwil może mieć wysoką cenę. Bohater Poznajmy się jeszcze raz gotów jest ją zapłacić – nawet jeśli będzie musiał pozbyć się wszystkich oszczędności, a potem ukryć ten fakt przed żoną. Przewrotna francuska komedia spodoba się wszystkim, którzy pokochali romantyczny klimat O północy w Paryżu i urzekającą niewinność Amelii. Zagubiony w świecie nowych technologii, wzdychający do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysownik komiksów Victor (w tej roli gwiazda francuskiego kina, Daniel Auteuil), nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie. Mężczyzna przyjmuje ją tym chętniej, że jego małżeństwo się sypie, a żona Marianne (w tej roli Fanny Ardant) w niczym nie przypomina cudownej dziewczyny, w której kiedyś się zadurzył. Wybiera więc lata 70., by znów móc wejść do baru Belle Epoque, bezkarnie zapalić papierosa przy stoliku i z drżącym (po raz pierwszy od tak dawna!) sercem czekać, aż w drzwiach pojawi się rudowłosa, seksowna, niezależna Marianne. Odtworzona na jego życzenie epoka wydaje się Victorowi o wiele prawdziwsza niż współczesność, w której wszystko– od międzyludzkich relacji przez pracę, po sztukę – staje się wirtualne. Rezerwacja biletów: http://bit.ly/bilety_seniorzy lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali)

 

Przerwa międzysemestralna

 

    Na pierwsze spotkanie w semestrze letnim zapraszamy we wtorek 25 lutego o godz. 16.00, aula AVI: "Warsztaty emisji głosu  - w oparciu o  przeboje polskiej muzyki estradowej" - Patrycja Wojtynek.

 • Na język angielski natomiast 4 marca, godz. 17.40, sala A203.
 • Zajęcia jogi trwają bez przerwy.

Wkrótce w zakładce Plan zajęć pojawią się pozostałe propozycje spotkań.

Zapisy  na kolejny semestr cały czas trwają!

 

Kinoteatr Rialto w lutym zaprasza

Dwie doskonałe propozycje seansów:

9 lutego | niedziela | 14.30

 

Na wyciągnięcie ręki, reż. L. Bernard, Francja, Belgia, 2019, 106 min

 

 Mateusz Maliński (Jules Benchetrit), chłopak z biednej rodziny polskich emigrantów, ma ogromny talent muzyczny, ale go ukrywa – w jego środowisku to obciach. Pierre Geithner (Lambert Wilson) potrzebuje sukcesu, by utrzymać stanowisko dyrektora paryskiego konserwatorium oraz zdolnego muzyka, by wygrać prestiżowy konkurs pianistyczny i by jego uczelnia odzyskała dawną renomę. Przypadkowo ich drogi się krzyżują. Geithner dostrzega talent Mateusza i szansę na rozwiązanie swoich problemów. Chłopak rozpoczyna naukę gry na fortepianie pod okiem wyniosłej i bezkompromisowej „Hrabiny” (Kristin Scott Thomas). Jednak im bliżej konkursu, tym więcej wątpliwości, czy krnąbrny i zbuntowany młodzieniec jest na pewno właściwym kandydatem.

 

22 lutego | sobota | 14.30

Judy, reż. R. Goold, Wielka Brytania, 2019, 119 min

Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda. Zmęczona życiem artystka, której największym pragnieniem jest zapewnienie spokojnego bytu swoim ukochanym dzieciom. Żyjąca marzeniami kobieta, która pogodziła się prawie z faktem, że najlepsze już za nią. I wtedy pojawia się niezwykła propozycja. Okazuje się, że w Londynie, Judy Garland wciąż jest wielką gwiazdą, a publiczność pragnie oglądać ją na najlepszych scenach. Czy Judy jest wciąż gotowa na kolejny skok w nieznane? Czy aby zapewnić szczęście dzieciom, zdecyduje się zostawić je na długie miesiące? Czy tajemniczy młody mężczyzna, może być tym na którego czekała całe życie?

Zwiastun: http://bit.ly/judy-zwiastun Rezerwacja biletów: http://bit.ly/bilety_seniorzy lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali).

 

 

Zmiana tematu wykładu

    Wykład z 15 stycznia, dotyczący flebologii i leczenia żylaków został odwołany  i odbędzie się w późniejszym terminie. Zamiast tego spotkania w najbliższą środę zapraszamy o godz. 16.00  na wykład "Badania kliniczne.Fakty i mity", który poprowadzi pani Ewa Gwiazda, Koordynator Badań Klinicznych w Centrum Medycznym Angelius Provita.

 

Zajęcia jogi i języka angielskiego w styczniu

   Po przerwie świątecznej  i noworocznej wracamy do naszych stałych zajęć. W styczniu zapraszamy na zajęcia jogi siedem razy, od 9.01. (koszt 72 zł za miesiąc). Język angielski odbędzie się cztery razy (koszt 72 zł).

Przypominamy - płatność obowiązuje za miesiąc z góry.

Kino Rialto zaprasza

    Filmowy Klub Seniora planuje w styczniu  dwa filmy:

12.01. godz. 14.30. Dwóch papieży, reż. F. Meirelles, Argentyna, USA, Wielka Brytania, Włochy, 2019, 125 min.

 „Dwóch papieży” to opowieść ukazująca kulisy jednej z najbardziej brzemiennych w skutki zmian na najwyższych szczeblach władzy ostatnich dwóch tysięcy lat. W 2012 roku, rozczarowany kierunkiem, w którym zmierza Kościół katolicki, kardynał Bergoglio (Jonathan Pryce) prosi papieża Benedykta XVI (Anthony Hopkins), by pozwolił mu odejść na emeryturę. Wówczas zmagający się ze skandalem i nękany wątpliwościami papież wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Rzymu, by powierzyć mu sekret, który wstrząśnie fundamentami Kościoła. W czasie toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem oraz poczucia winy z przebaczeniem dwaj hierarchowie o bardzo odmiennym spojrzeniu na świat muszą stawić czoło przeszłości i nawiązać nić porozumienia, aby zbudować przyszłość Kościoła, który liczy ponad miliard wiernych na całym świecie. Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

19 stycznia. niedziela  godz. 14.30.

 Na noże, reż. R Johnson, USA, 2019, 130 min.

       Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi równie elegancki, co dociekliwy detektyw Benoit Blanc. Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego dość szczególnej rodziny.

Detektyw Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie z najbardziej oddaną służącą denata. Z determinacją i wprawą przedziera się przez sieć rodzinnych zależności, zawiści, wzajemnych oskarżeń i finansowych oczekiwań. Motyw ma tu każdy, jak to w rodzinie. Okazji podczas urodzin seniora rodu również nie brakowało nikomu, ale sprawca może być tylko jeden. Zamknięci w luksusowej posiadłości, poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca, "bliscy" Trombleya zmuszeni są do podjęcia morderczej gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

 Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali).

Spotkanie przedświąteczne

     W środę, 11 grudnia  odbyło się Przedświąteczne spotkanie muzyczne słuchaczy Naszego UTW.

Przy kawie, herbacie i oczywiście pierniczkach przygotowywaliśmy się do śpiewania kolęd w  okresie Świąt.

Poniżej kilka zdjęć:

 

Język angielski w grudniu

    W grudniu zapraszamy na zajęcia 4, 11 XII o godz. 17.40 oraz 18 XII o godz. 17.00. Sala A203.

Zajęcia jogi UTW

           Wciąż można dołączyć do zajęć jogi dla słuchaczy Naszego UTW - jak wiele radości i pozytywnej energii dają udowadnia poniższe zdjęcie, wykonane tuż po. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i czwartki godz. 9.00 - 10.00. Zachęcamy do udziału :-)

Kinoteatr Rialto zaprasza w grudniu

    W grudniu Filmowy Klub Seniora zaprasza na dwa seanse - 8 i 22 XII.

 

8 grudnia | niedziela | 15.00 Van Gogh. U bram wieczności, reż. J. Rosa, Polska, 2019, 108 min

 

      Najnowszy film Juliana Schnabla to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha (Willem Dafoe). Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką.

 

22 grudnia | niedziela | 15.00

 Gdzie jesteś, Bernadette?, reż. R. Linklater, USA, 2019, 104 min

                       Bernadette Fox (Cate Blanchett) ma kochającego, choć zapracowanego męża (Billy Crudup) oraz wspaniałą córkę, piętnastoletnią Bee (Emma Nelson), dla której jest najlepszą przyjaciółką. Uważana w kręgach designu za genialną rewolucjonistkę w dziedzinie architektury, Bernadette jest kobietą ekscentryczną, nieunikającą konfliktów z otoczeniem. Pewnego deszczowego dnia znika w dziwnych okolicznościach. Bee, która postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć, stopniowo odkrywa zaskakujące fakty z życia Bernadette…Pełna humoru satyra na współczesną rodzinę i amerykańskie kręgi artystyczno-biznesowe, bawi i wzrusza od pierwszej do ostatniej minuty. Scenariusz bazuje na bestsellerze, lecz film finansowany był przez niezależnego producenta, Annapurna Pictures. No i udało się pozyskać tak znane, a przy tym świetne aktorki, jak Cate Blanchett i Kristen Wiig. Reżyser słynie z przywiązywania wielkiej wagi do dialogów i do pracy z aktorami, a Blanchett to laureatka dwóch Oscarów (w 2005 za rolę drugoplanową i w 2014 za pierwszoplanową).

 Rezerwacja biletów: http://bit.ly/bilety_seniorzy lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

 Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali)

 

Nordic walking w okresie zimowym

     W okresie zimowym zajęcia nordic walking zostają zawieszone  -  wrócą w nowym semestrze; zachęcamy do śledzenia informacji :-)

Zajęcia języka angielskiego 26 XI

We wtorek 26 listopada odbędą się zaległe zajęcia z języka angielskiego - o godz .17.00, w sali A 200.

Wykład 30 października

   W najbliższą środę, 30. 10. odbędzie się wykład (z warsztatami) dotyczący pierwszej pomocy przedmedycznej. Przed wykładem zapraszamy do zwiedzania Centrum Symulacji Medycznych  Naszej Uczelni.

Zbiórka o godz. 16.00, w holu budynku B. Prosimy o obuwie zmienne z jasną podeszwą.

Filmowy Klub Seniora w listopadzie

W listopadzie kino Rialto proponuje:

 

11 listopada,niedziela  godz.15.00:

Piłsudski, reż. M. Rosa, Polska, 2019, 108 min.

24 listopada, niedziela godz.14.30:

 Downton Abbey, reż. M. Engler, Wielka Brytania, 2019, 122 min.

Rezerwacja biletów: http://bit.ly/bilety_seniorzy lub pod numerem telefonu 32 251-04-31, Bilety: 10 zł (emeryci i renciści), 15 zł (uczniowie i studenci), 18 zł (pozostali).

 

Nordic walking

     21 października, w pięknej jesiennej aurze rozpoczęły się zajęcia Nordic walking dla Słuchaczy naszego UTW. Tak wspaniale prezentuje się grupa prowadzona przez pana Jarosława Drabika. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, godz. 11.00 - 12.30  ul . Śląska 75 (obok restauracji Panorama). Zachęcamy do udziału!

 

Język angielski

     W środę, 16 października odbędą się pierwsze zajęcia języka angielskiego, po wykładzie o godz. 17.40 zapraszamy osoby chętne do udziału. Miejsce zajęć: sala A203, koszt : 18 zł za zajęcia.Płatne za miesiąc z góry.Zajęcia o tej samej porze, w każdą środę (oprócz 18.12.).

Zajęcia muzyczne

      Zapraszamy do udzialu w warsztatach emisji głosu, z wykorzystaniem repertuaru polskiej muzyki estradowej ostatnich kilku dekad.Zajęcia ze śpiewem, przy akompaniamencie instrumentu poprowadzi pani Patrycja Wojtynek, z którą mieliśmy przyjemność spotkać się na wykładzie dotyczącym prawidłowego oddechu wokalnego.

Terminy i godzina zajęć znajduje się w zakładce "Plan zajęć".

Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020

    2 pażdziernika o godz. 16.00 w Auli AVI odbędzie się pierwszy wykład, który poprowadzi dr Grzegorz Jankowski. Tematem wystąpienia jest "Przyroda i kultura Bieszczad". Serdecznie zapraszamy do udziału!

Zajęcia w roku akademickim 2019/2020

     Zapraszamy do zapisów na kolejny rok akademicki! W semestrze zimowym planujemy wykłady m.in. z prawa, psychologii, ziołolecznictwa czy pierwszej pomocy przedmedycznej - szczegółowy harmonogram znajduje się w zakładce Plan zajęć. Planujemy także zajęcia jogi, języka angielskiego oraz nowość - zajęcia Nordic walking! Rekrutacja trwa - osoby zainteresowane udziałem w zajęciach Naszego Uniwersytetu zapraszamy do zapisów u Koordynator UTW (szczegóły w zakładce Kontakt).

Pierwszy wykład już 2 października, o godz. 16.00.

 

Zajęcia Nordic walking zapisy

    W październiku rozpoczną się zajęcia Nordic walking dla Słuchaczy Naszego UTW; raz w tygodniu, w dzień roboczy (dokładny dzień  i godzina zostaną podane później). Kije do marszu będą dostępne na Uczelni. Zapisy do 16 września u Koordynator UTW, liczba miejsc ograniczona!

Rozpoczęcie zajęć jogi

          5 września zapraszamy na zajęcia jogi, godz. 9.00 - 10.00, ul. Kostki - Napierskiego, Budynek C, sala C200.

Po wakacjach zaszły niewielkie zmiany jeśli chodzi o miejsce zajęć - w poniedziałki zajęcia będą nadal w sali gimnastycznej w Budynku B, natomiast w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Budynku C, w sali 200. Koszt zajęć 12 zł za jedno spotkanie, płatne za miesiąć z góry u Koordynator UTW lub na konto ( podane w zakładce Płatności).

Seanse dla Seniorów

Filmowy Klub Seniora we wrześniu proponuje dwa filmy:

 

15 września | niedziela | 15.00

 

I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże, reż. P. de Chauveron, Francja, 2019, 99 min

 

 Błogosławieni cierpliwi, którzy czekali na powrót niecodziennej rodziny znad Sekwany. Christian Clavier i spółka znów rozbawią nas do łez w kontynuacji hitu „Za jakie grzechy, dobry Boże?”. Twórcy jednej z najbardziej kasowych francuskich komedii ostatnich lat nie wzięli sobie do serca mocnego postanowienia poprawy. Dla widowni to bardzo dobra nowina.

 

Tym razem nie ma mowy o małżeństwach i rozwodach. Gorzej – pary młode z poprzedniej części będą chciały opuścić Francję. Jak daleko posuną się teściowie, by zatrzymać ich w kraju? Religia, tożsamość i narodowe stereotypy znów trafią na ołtarz krytyki, a państwo Verneuil i inni zostaną wyspowiadani na ekranie z małych i dużych grzechów. Więcej kłopotów, więcej kontrowersji, więcej… zabawy!

 

 

29 września | niedziela | 15.00

 

 Pavarotti, reż. R. Howard, USA, Wielka Brytania, 2019, 110 min

 

 Niezwykle poruszająca historia śpiewaka operowego wszech czasów.

 

 Pavarotti: prawdziwa gwiazda rocka w operowych wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł nakłonić lady Dianę do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, wiadomo – Włoch!

 

Film zawiera nagrania niezapomnianych występów, w tym fragmenty z koncertu Trzech Tenorów oraz nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych, w tym drugiej żony Pavarottiego – Nicoletty, a także Jose Carrerasa, Placido Domingo i frontmana U2 Bono.

 

 

 

Kinoteatr Rialto zaprasza w sierpniu

 

Filmowy Klub Seniora zaprasza 25 sierpnia;niedziela, godz. 15.00:

 

 "Tajemnice Joan", reż. T. Nunn, Wielka Brytania, 2019, 100 min.

 

 W roli głównej: Judi Dench ("Hotel Marigold", "Tajemnica Filomeny")

 

      Rok 2000, przedmieścia Londynu. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. Rok 1938. Młoda Joan studiuje fizykę w Cambridge. Nieśmiała i łatwowierna dziewczyna szybko daje się uwieść uroczemu i tajemniczemu Leo, który wkrótce staje się jej przewodnikiem po obcym, ale intrygującym świecie ideologii komunistycznej. Romantyczna idylla trwa aż do momentu wybuchu II wojny światowej. Joan pracuje w ośrodku badań nad bombą atomową, gdy Leo prosi ją o przekazanie Rosjanom ściśle tajnych akt. Joan orientuje się, że jest tylko narzędziem w rękach ukochanego i sama musi wybrać pomiędzy miłością i zdradą swojego kraju, a bliskimi i ich ocaleniem.

 

Joga 27 czerwca

      W czwartek 27 czerwca,ze względu na Konferencję zajęcia jogi odbędą się w budynku C Uczelni, w sali C200, na ul. Kostki - Napierskiego. Godzina bez zmian. Jest to ostatnie spotkanie przed wakacjami.

 

Zakończenie zajęć

 

    12 czerwca odbył się ostatni wykład Naszego Uniwersytetu w roku akademickim 2018/2019. Tematem spotkania, które poprowadził dr Aleksander Wolski było "Wypalenie zawodowe-wypalenie życiowe". Po wykładzie Słuchacze otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zapraszamy po wakacjach!

 

 

Rejs Kanałem Gliwickim i zwiedzanie pałacu w Pławniowicach

    1 czerwca Słuchacze Naszego UTW uczestniczyli w Rejsie Kanałem Gliwickim, połączonym ze zwiedzaniem Pałacu w Pławniowicach. Pogoda i dobre humory dopisywały :-) Poniżej krótka fotorelacja z wycieczki:

 

 

 Zajęcia jogi

       Zajęcia jogi będą się odbywały w  poniedziałki i czwartki do końca czerwca, a następnie przerwa wakacyjna. Planowane rozpoczęcie zajęć po wakacjach  - wrzesień 2019 r. (termin będzie potwierdzony).

Zakończenie Roku akademickiego

     W środę 12 czerwca, o godz.. 17.00 odbędzie się ostatni wykład w bieżącym roku akademickim.

Spotkanie poprowadzi dr Aleksander Wolski, tematem będzie Wypalenie zawodowe i życiowe.

 

TVP2 zaprasza na casting:

 

 

Wycieczka do Radia Katowice

   21 maja Słuchacze Uniwersytetu mieli niezapomianą okazję zwiedzania Radia Katowice. Poznaliśmy historię Radia, obejrzeliśmy salę koncertową, studia nagrań, a także mieliśmy możliwość obserwowania pracy dziennikarza radiowego na żywo i krótkiej rozmowy o specyfice jego pracy. W końcu znaleźliśmy się w studio, gdzie trwał program i jedna z Pań mogła powiedzieć kilka słów do radiowego mikrofonu. Wycieczkę zakończyło zwiedzanie muzeum radiowego.

Poniżej galeria zdjęć:

 

 

 

 

Rejs Kanałem Gliwickim

 

     Wycieczka - rejs Kanałem Gliwickim i zwiedzanie pałacu w Pławniowicach odbędzie się w sobotę 1 czerwca. Wyjazd o godz. 8.30, sprzed budynku A Uczelni.Wypływamy o  godz. 10.00, płyniemy do Pławniowic (zwiedzanie zamku we własnym zakresie - koszt dla emerytów 9,50), w drodze powrotnej grill na statku. Całość kosztów (rejs i grill) to 75 zł. Do tego doliczymy koszt dojazdu i ubezpieczenia  - 32 zł. Zapisy do 22 maja. Wpłata zaliczki do 23.05, całość do 30.05. Płatność tylko gotówką.

 

Seanse w Kinie Rialto w czerwcu

16 czerwca | niedziela | 14.30 Biały kruk, reż. R. Fiennes, Wielka Brytania, 2018, 122 min.

 Zaledwie 22-letni mężczyzna, ubrany w ciemny garnitur i beret, siedzi w samolocie lecącym z Sankt Petersburga do Paryża. Jest 1961 rok, Rudolf Nuriejew nie jest jeszcze sławnym idolem, ikoną, póki co, jest członkiem Kirov Ballet Company, młodym mężczyzną, który po raz pierwszy w życiu opuszcza Rosję.Paryskie życie oszałamia go, zatapia się w kulturze, sztuce, muzyce i wszystkim, co ma do zaoferowania to niezwykłe, nigdy niegasnące miasto. Dlatego z tym większą uwagą przyglądają mu się oficerowie KGB, nieufnie patrzący na rodzącą się między Nuriejewem i paryżanką Clarą Saint przyjaźń. Kiedy więc młody artysta otrzymuje szokujący rozkaz, decyduje się na krok w nieznane. Krok, który narazi go i jego rodzinę na wielkie niebezpieczeństwo. „Biały kruk” to niezwykła podróż człowieka, który na zawsze zmienił oblicze baletu.

Historia, inspirowana książką autorstwa Julie Kavanaugh „Rudolf Nureyev: The Life”, opowiada o losach młodego Nuriejewa, jednego z najsłynniejszych tancerzy w historii, jego słynnej ucieczce z Rosji (1961), próbach zatrzymania go przez KGB.Film w reżyserii nominowanego do Oscara Ralpha Fiennesa, na podstawie scenariusza Davida Hare’a („Godziny”). W roli mistrza Nuriejewa – słynny tancerz Oleg Ivenko.

23 czerwca | niedziela | 15.00 Cała prawda o Szekspirze, reż. K. Branagh, Wielka Brytania, 2018, 101 min.

 Film w reżyserii Kennetha Branagh’a to portret ostatnich trzech lat życia Williama Szekspira, kiedy artysta opuszcza Londyn, by wrócić na łono rodziny w Stratford nad rzeką Avon. Po stracie syna, próbuje tam odbudować swe relacje z żoną oraz córkami, a także uporządkować swą spuściznę. Branagh wspólnie ze scenarzystą (Benem Eltonem) przedstawiają wydarzenia z życia mistrza, które są powszechnie znane, ale także – na podstawie pochodzącej z tamtego okresu twórczości Szekspira – próbują wypełnić luki w jego biografii. W 1613 roku, po wielkim pożarze, który strawił budynek Globe Theatre podczas prac nad pierwszą inscenizacją sztuki Szekspira „All is True” („Życie Henryka VIII”), załamany artysta wraca do Stratford. Pracując przez ostanie dwadzieścia lat w Londynie, nieczęsto miał okazję spotykać swych najbliższych – żonę Annę (Judi Dench) oraz córki – Judith (Kathryn Wilder) i Susannę (Lydia Wilson), toteż ich reakcja na jego powrót wcale nie jest entuzjastyczna. Szekspir, zrozpaczony śmiercią syna Hamneta (Sam Ellis), stara się odnaleźć równowagę, pracując nad ogrodem poświęconym synowi.

 Bilety: 10 zł (seniorski), 15 zł (ulgowy), 18 zł (normalny)

 Rezerwacja biletów: http://bit.ly/bilety_seniorzy lub pod numerem telefonu: 32 251-04-31

 

Wyjście do Radia Katowice

Zapraszamy na wycieczkę do Radia Katowice, 21 maja, godz. 10.15. Adres: Katowice, ul. Ligonia 29. Koszt wejścia - 9zł. płatne na miejscu.Zachęcamy do udziału! Zapisy do 14 maja.

Zajęcia jogi 16 maja

   W czwartek 16 maja zajęcia jogi wyjątkowo odbędą się w sali 200 C, Budynek C, ul. Kostki - Napierskiego 38, godzina bez zmian.

 

Zmiana w harmonogramie wykładów

Nastąpiła niewielka zmiana w planie wykładów :

 • wykład dr Ewy Szmaj - Kupny został przeniesiony z 8 maja  na 29 V, godzina 17.00 - 18.30.
 • w dniu 8 maja odbędzie się wykład dr. Grzegorza Jankowskiego "Śródlądowa turystyka wodna", przeniesiony z 5 czerwca.
 • w zakładce Plan zajęć informacje zostały zaktualizowane.

 

Zmiana miejsca wykładu 22 maja

     Ze względu na specyfikę zajęć wykład z dr Katarzyną Wytyczak odbędzie się w budynku C Uczelni, ul. Kostki Napierskiego 38, sala 223 C.  Uczestnicy proszeni są o przyniesienie na własny użytek małych, plastikowych pojemników (jak na krem, ok. 2-3 sztuki).

 

Wycieczka do Borysewa

z Uniwersytetem Dziecięcym

 

             Zoo Safari Borysew –  to ogród zoologiczny założony w 2008 roku w Borysewie o powierzchni 22 ha. Placówka w 2011 roku uzyskała oficjalny status ogrodu zoologicznego. W 2017 roku Zoo przyznano certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej – Najlepszy Produkt Turystyczny.

Wycieczka odbędzie się w dniu 11.05.2019r. - w sobotę.

Wyjazd - parking przed budynkiem A - GWSH w Katowicach,    ul.Harcerzy Września 3 - o godz. 6.45 ( zbiórka o godzinie 6.30).

Samochody można pozostawić na parkingu GWSH.

Koszty:

Dziecko i osoba dorosła:

- autokar  - 50 zł

- ubezpieczenie -  2 zł

- bilet wstępu grupowy - 33 zł  (obejmuje przejazd kolejka i lektora)

Razem koszt uczestnictwa 1 osoby (dziecka lub osoby dorosłej): 85 zł

W wycieczce naukowej uczestniczą dzieci wraz z Rodzicami/opiekunami. Bardzo proszę o przesyłanie informacji  dt. uczestnictwa w wycieczce (ilość osób) do 29.04.2019r. na maila: gaudeamus@gwsh.pl

Decyduje kolejność zgłoszeń.
Uwaga!
Istnieje możliwość zamówienia obiadów. Koszt obiadu: zupa + drugie danie i kompot - 18 zł. Koszt obiadu: drugie danie + kompot - 14 zł.
Proszę o informację: kto z Państwa reflektuje na obiad - ile osób i która wersja: z zupą czy bez.
 
Informacje: Koordynator ŚUDG - tel. 607 692 268,   514 990 418

 

Zajęcia jogi w maju

    W maju zajęcia jogi rozpoczną się w poniedziałek 6 V. W sumie w miesiącu odbędzie się osiem spotkań - poniedziałki, czwartki godz. 9.00. Zapraszamy!

Filmowy Klub Seniora w maju

Kinoteatr Rialto zaprasza:

5 maja | niedziela | 15.00

 Wspomnienie lata, reż. A. Guziński, Polska, 2016, 90 min

      Film Adama Guzińskiego to subtelny, pełen niejednoznaczności, a przy tym emocjonalnie intensywny i przejmujący portret kobiety widzianej oczyma jej nastoletniego syna Piotrka. Koniec lat 70. w Polsce. Wisia (Urszula Grabowska) próbuje znaleźć swoje miejsce – w roli matki dorastającego chłopca i żony nieobecnego męża, a przede wszystkim kobiety pragnącej i poszukującej bliskości. Zmagając się z samotnością po wyjeździe męża, przekracza granice i dokonuje wyborów, które dramatycznie zmienią losy jej najbliższych.

Urszula Grabowska z wyczuciem balansując między powściągliwością i minimalizmem środków a emocjonalnym rozedrganiem stworzyła w filmie Guzińskiego wybitną, docenioną przez krytyków, kreację, która na długo zapada w pamięć.Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=7J-KyI3jKT0

10 maja | piątek | 15.00

 Maksymiuk. Koncert na dwoje, reż. K. Dębska, Polska, 2018, 88 min

      Jerzy Maksymiuk. Dyrygent, kompozytor, pianista. Mimo 80 lat, w pełni aktywny a raczej, dla wielu, aktywny nadmiernie. Wymagający wobec siebie i innych, nie zwalniający tempa, bezlitosny dla złego rzemiosła, wciąż zafascynowany muzyką i skupiony na swoich partyturach aż po granicę szaleństwa. Kochany przez wybitnych, drażniący i nielubiany przez wyrobników muzyki. Prywatnie wciąż chłopak z małomiasteczkowego drewniaka, zaprzyjaźniony z "wykluczonymi" bywalcami parkowych ławek i dzielący się z nimi tym co ma. Charyzmatyczny "maestro", podziwiany w Londynie, Glasgow i Paryż u, w życiu codziennym całkowicie bezradny bez pomocy żony i przez nią kierowany. Film realizowany w Polsce, Anglii, Szkocji i Francji pokaże Maksymiuka w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami a także w trakcie komponowania muzyki. Wraz z bohaterem odbędziemy zaskakują cą podróż w poszukiwaniu podstawowych definicji: czym jest muzyka i na czym polega jej dział anie. Poznamy także artystę skrajnie "prywatnego". Ten drugi portret, pełen barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i natręctw zahaczających momentami o granice psychicznej normy, ilustruje jedną z najbardziej skrajnych wersji losu artysty. Tę , w której ceną wybitnego talentu jest samotność w przeciętnym, "normatywnym" świecie. Równorzędną bohaterką filmu jest żona Jerzego - Ewa Piasecka, osoba, która nie dzieląc przecież z muzykiem jego daru, jest mu zarazem absolutnie niezbędna - jako warunek tworzenia i trwania. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

Bilety: 10 zł (seniorski), 15 zł (ulgowy), 18 zł (normalny)

 Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=aYVMjk_OL3s

Rezerwacja biletów: https://www.filmowa.net/system.html?id=39547lub pod numerem telefonu: 32 251-04-31

 

Wykład 9 kwietnia

Zapraszamy na wykład wyjątkowo we wtorek 9 kwietnia, godz. 17.00. Spotkanie na temat "Jak radzić sobie ze stresem? Metody relaksacji" poprowadzi mgr Katarzyna Ziółek-Jura. Zachęcamy do udziału!

 

Zajęcia jogi i języka angielskiego w kwietniu

 

W kwietniu zapraszamy na zajęcia jogi: 1,4, 8, 11, 15, 25 i 29 IV, o stałej godzinie.

Zajęcia języka angielskiego odbędą się 3, 10 i 17 IV, godz. 15.15.

 

 

Rejs Kanałem Gliwickim

         Niezwykła przestrzeń Mariny wraz z całą flotą i urzekającym otoczeniem Kanału Gliwickiego jest idealnym miejscem na realizację wycieczki ze zwiedzaniem Pałacu w Pławniowicach i poczęstunkiem na statku. Szacowany czas trwania imprezy to ok.6 godz. Koszt:

-rejs -60,00 zł/os
-zwiedzanie Pałacu Bellestremów w Pławniowicach -9,50zł/os.
-kiełbaska z Grilla w drodze powrotnej - 10,00zł (opcjonalnie kawa i
ciasto).
Do tego dołączymy koszt przejazdu busem.
Planowany termin - druga połowa maja (konkretna data zostanie podana wkrótce).
Zapraszamy do zapisów!

 

Prawidłowy oddech wokalny jako najlepsze dotlenienie organizmu

    Niezwykle ciekawe spotkanie w  środę 27 marca poprowadziła mgr Patrycja Wojtynek - absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego  i Szkoły Muzycznej w Katowicach, nauczycielka śpiewu  -  Studentka GWSH.

    Nie tylko dowiedzieliśmy się wielu istotnych informacji na temat prawidłowego oddechu, ale też mieliśmy okazję wykonać ćwiczenia oddechowe:relaksujące, ułatwiające zasypianie czy koncentrację. Zajęcia zakończyły się wspólnym śpiewem przy akompaniamencie instrumentu. Poniżej kilka zdjęć:

 

Wycieczka do Afrykarium i ZOO we Wrocławiu

 

     W sobotę 13 kwietnia Uniwersytet Dziecięcy działający na Naszej Uczelni organizuje wycieczkę do Afrykarium i ZOO we Wrocławiu.W wycieczce naukowej uczestniczą dzieci wraz z Rodzicami/opiekunami. Studenci UTW mogą jechać z dziećmi(wnukami) lub sami. Zachęcamy do udziału. Zapisy do 28 marca!

Poniżej szczegółowe informacje:

Wyjazd - parking przed budynkiem A - GWSH w Katowicach, ul, Harcerzy Września 3.Samochody można pozostawić na parkingu GWSH.Wyjazd o godzinie 6.30-6.45 rano.

Koszty:Dziecko  - autokar  - 42 zł,  - ubezpieczenie -  2 zł, - bilet wstępu grupowy, ulgowy - 30 zł + 5 zł przewodnik i słuchawki. Razem koszt uczestnictwa dziecka: 79 zł

Dorosły:autokar - 42 zł, - ubezpieczenie - 2 zł, - bilet wstępu grupowy, normalny - 40 zł + 5 zł przewodnik i słuchawki, Razem koszt uczestnictwa osoby dorosłej: 89 zł

Bardzo proszę o przesyłanie informacji  dt. uczestnictwa w wycieczce do 28.03.2019r. Jeśli zostaną wolne miejsca wówczas zaproponujemy uczestnictwo w wycieczce osobom spoza ŚUDG i UTW. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Zajęcia 20 marca

   Za kilka dni wiosna i cieplejsze dni, a więc początek sezonu rowerowego. Warto znać zasady bezpiecznego korzystania z tej przyjemnej formy aktywności na powietrzu, dlatego w środę 20 marca zapraszamy na wykład podkomisarz Marzeny Szwed z Wydziału Ruchu Drogowego o Bezpieczeństwie w ruchu rowerowym. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00, w sali AVI.

 Dyżur Koordynator UTW

     Od marca dyżur Koordynator UTW będzie się odbywał w poniedziałki godz. 9.00 - 12.00 oraz wybrane środy (kiedy jest wykład), godz. 15.30 - 17.00, miejsce: p.A119.

 

Zajęcia języka angielskiego

     Od 13 marca ponownie będą się odbywały zajęcia języka angielskiego dla Słuchaczy UTW - w środy, godz. 15.15 - 16.45 , sala: A106. Cena - 18 zł za zajęcia, płatne z góry za miesiąc, przelewem lub na miejscu w Biurze UTW (szczegóły w zakładce "Płatności").Zachęcamy do udziału!

 

 Międzypokoleniowy Turniej Brydża

Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii WSB zaprasza w dniu 15-03-2019 godz. 10.00

na Międzypokoleniowy Turniej Brydża  w Dąbrowie Górniczej.

Uczestnicy zawodów:

- Uczestniczyć mogą miłośnicy brydża na poziomie amatorskim.

- Obowiązują przepisy Międzynarodowego Prawa Brydżowego.

Nagrody:

W klasyfikacji drużynowej puchar otrzymują te drużyny, których dwie pary uzyskują największą liczbę punktów.

Dla zwycięskich par przewidziane są medale.

Miejsce rozgrywek: Akademia WSB, ul. Cieplaka 1c, 41-300 Dąbrowa Górnicza

Zapisy: ze względu na ograniczoną ilość miejsc - zgłoszenia do 12 marca 2019 r. pisemnie na adres e – mail: adubiel@wsb.edu.pl Wpisowe 10 zł / os płatne w dniu zawodów.

 

Filmowy Klub Seniora

Kinoteatr Rialto w marcu proponuje:

 9 marca | sobota | 14.30

 Maria, królowa Szkotów, reż. J. Rourke, Wielka Brytania, 2018, 124 min

      Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia. Wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza. I niezależność. Żadna z nich nie godziła się na rolę marionetki. Maria utrzymywała, że tron Anglii należy się jej, uznając suwerenność Elżbiety. Zdrada, rebelia i spiski na obu tronach zmieniły bieg historii.

 

24 marca | niedziela | 15.00

 Green Book, reż. P. Farrelly, USA, 2018, 130 min

 Zwycięzca festiwalu w Toronto. Wielki triumfator gali rozdania Złotych Globów - najlepszy Film (Komedia lub Musical), Najlepszy Scenariusz oraz Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Mahershala Ali). Jeden faworytów wyścigu po Oscary

       Mahershala Ali jako genialny jazzman i Viggo Mortensen w roli jego włosko-amerykańskiego szofera! Cudowna, pełna humoru, prawdziwa historia niewiarygodnej przyjaźni i od zwycięstwa w Toronto - największy faworyt oscarowego wyścigu. Wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni.

 Bilety: 10 zł (seniorski), 15 zł (ulgowy), 18 zł (normalny)

Rezerwacja biletów: https://www.filmowa.net/system.html?id=38003

lub pod numerem telefonu: 32 251-04-31

 

Nowy plan zajęć Uniwersytetu

        W zakładce "Plan zajęć" jest już zamieszczony harmonogram na kolejny semestr zajęć UTW. Program jest niezwykle urozmaicony; tematy z róznych dyscyplin wiedzy m.in. z psychologii, kosmetologii czy historii sztuki.

Zapraszamy do zapisów!  Pierwszy wykład już 27 lutego o godz. 17.00.

Temat spotkania: Żyj dłużej, żyj lepiej. Co nauka wie o powstrzymaniu starzenia? Wykład poprowadzi psycholog -  mgr Marta Stala.

 

Zajęcia języka angielskiego

    Marzec to najlepszy czas na rozpoczęcie zajęć z języka angielskiego - odpowiedni by przypomnieć sobie najważniejsze kwestie przed wakacyjnymi podróżami :-)

Zachęcamy do zapisów na zajęcia  - planowane terminy to środy od godz.15.15 - 16.45, koszt 18 zł za zajęcia, przy min. 6 osobach.

Zgłoszenia  i więcej informacji u Koordynator UTW tel. 696 762 792.

Zapraszamy Słuchaczy UTW wraz z wnukami na bal:

 

  

Kinoteatr Rialto

Filmowy Klub Seniora zaprasza w lutym! 

17 lutego | niedziela | 15.00

 Żona, reż. B. Runge, USA, 2018, 100 min

 W rolach głównych: Glenn Close oraz Jonathan Pryce. Nominacja do Oscara w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca dla Glenn Close.

      Po prawie 40 latach małżeństwa, Joan i Joe Castlemanowie (Glenn Close i Jonathan Pryce) stanowią uzupełniający się wzajemnie duet. Joe lubi brylować, Joan jest nieśmiała. Joe nie przykłada wagi do ubioru, Joan jest zawsze elegancka. Joe jest nieco próżny, Joan skromna. Joe pławi się swoją publiczną rolą jednego z Wielkich Amerykańskich Powieściopisarzy, Joan tymczasem dzieli się swym intelektem, wdziękiem i dyplomacją z prywatnym życiu, spełniając się jako Żona Wielkiego Pisarza. To ona dba o dom, kontakt z dorosłymi już dziećmi, pamięta, by Joe zażył lekarstwa o określonej porze. To prawda, zdarzają jej się gorsze chwile, ale jej naturalna godność i poczucie humoru pozwalają pozostać tym momentom w ukryciu.Rok 1993, Joe dowiaduje się, że jego literacki dorobek zostanie uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Jego gwiazda rozbłysła, kiedy poznał Joan w późnych latach pięćdziesiątych XX wieku. Był wtedy jej (żonatym) nauczycielem.

Film zestawia historię pary z ich niezwykłą młodzieńczą pasją i ambicjami oraz portretem tych samych ludzi trzydzieści lat później. Z całym dorobkiem kompromisów, sekretów, zdrad, ale i niezwykłą wzajemną miłością.W drodze do Sztokholmu małżeństwu towarzyszy syn David (Max Irons), aspirujący pisarz, który uważa, że matka nie docenia swego wkładu w karierę męża. A to nie jedyny gość towarzyszący tej podróży. Jest z nimi również Nathaniel Bone (Christian Slater), dziennikarz pracujący nad biografią Castlemana – autoryzowaną lub nie.

 Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=HTFZ8qVq3s8

24 lutego | niedziela | 14.30

 Bohemian Rhapsody, reż. B. Singer, USA, Wielka Brytania, 2018, 134 min

     Porywająca opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddie’em Mercurym, który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury’ego wszedł na trwałe do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy czują się inni, niepoprawnych marzycieli i wielbicieli muzyki na całym świecie. 

 Bilety: 10 zł (seniorski), 15 zł (ulgowy), 18 zł (normalny)

 Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=Y37PiTjvkkQ

Rezerwacja biletów: http://www.filmowa.net/system.html?id=37181lub pod numerem telefonu: 32 251-04-31

  

Prelekcja i wykład 30 stycznia

       W środę 30 stycznia zapraszamy na spotkanie UTW o godz. 17.00 - podkom.Marzena Szweda z Wydziału Ruchu Drogowego Policji wygłosi prelekcję na temat bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, następnie o godz. 17.30 zapraszamy na wyklad dr Anity Gałuszki pt. "Komunikacja międzypokoleniowa porozumienie i/czy konflikt? " .

Zachęcamy do udziału

Miejsce spotkania: Aula AVI, I piętro budynek A.

 

Joga w poniedziałki

        Od 21 stycznia zapraszamy na zajęcia jogi również w poniedziałki, godz. 9.00 - 10.00, sala gimnastyczna w budynku B. 

 

Seanse styczniowe w Filmowym Klubie Seniora

 

W styczniu 2019 . Kinoteratr Rialto zaprasza:

13 stycznia | niedziela | 15.00

 Gentelman z rewolwerem, reż. D. Lowery, USA, 2018, 93 min

W rolach głównych: Robert Redford, Sissy Spacek oraz Casey Affleck

      To wydarzyło się mniej więcej naprawdę. Forrest Tucker wiódł bardzo uporządkowane życie. W równie bezczelny, co sympatyczny sposób rabował banki, a kiedy czasem powinęła mu się noga i trafiał za kratki, uciekał z więzienia tylko po to, by dokonywać kolejnych napadów. Dopiero gdy spotkał na swej drodze wyjątkową kobietę, znalazł powód, by się ustatkować i schować swój rewolwer gdzieś na dno szuflady. Jednak mając siedemdziesiątkę na karku trudno jest zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Kiedy nadarzy się okazja, by zrobić ostatni skok, Tucker będzie musiał odłożyć planowanie emerytury na później.

27 stycznia | niedziela | 14.00

 Kamerdyner, reż. F. Bajon, Polska, 2018, 150 min

      "Kamerdyner" to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę, Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów, Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota, Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu - Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej - pierwszego ludobójstwa tej wojny.

 Bilety: 10 zł (seniorski), 15 zł (ulgowy), 18 zł (normalny)

Rezerwacja biletów: www.filmowa.net lub pod numerem telefonu: 32 251-04-31

 

   Projekt "Mam prawa i nie zawaham się ich użyć"

      Stowarzyszenie Euro-Concret w ramach zadania publicznego „Upowszechnienie i ochrona praw konsumentów”, realizuje projekt pt.”„Mam prawa i nie zawaham się ich użyć” – zajęcia dla seniorów z terenu aglomeracji wrocławskiej i katowickiej.

W ramach przedsięwzięcia zostało zorganizowanych 20 spotkań z seniorami, w których udział wzięło ok. 450osób powyżej 60 r.ż. zamieszkujących obszar aglomeracji wrocławskiej i konurbacji katowickiej. Na uniwersytetach III wieku, w klubach seniora itp. szkolono seniorów z prawa konsumenckiego ze szczególnym uwzględnieniem produktów rynku finansowego. Nadrzędnym celem było i jest zwiększanie świadomości konsumenckiej wśród osób starszych, uświadamianie o przysługujących prawach konsumenckich w jak najszerszym znaczeniu.

Jednym z celów realizowanego zadania jest także przygotowanie elektronicznych materiałów informacyjnych dotyczących praw konsumentów oraz zbioru kontaktów przydatnych w poszukiwaniu specjalistycznych jednostek publicznych i pozarządowych świadczących pomoc prawną w skomplikowanych bądź specjalistycznych sprawach, bądź też takich, w których niezbędne jest przygotowanie wystąpień pisemnych lub pism procesowych.

 W związku z powyższym  eksperci opracowali materiały informacyjne, które stanowią podstawowe źródło informacji nt. praw konsumenta oraz dane kontaktowe do wyspecjalizowanych podmiotów świadczących pomoc prawną w tym zakresie.

Ponadto stowarzyszenie udostępnia link do  zaktualizowanej wersji poradnika opracowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Euro-Concret oraz  Stowarzyszenie Aquila ,w ramach konkursu Konsumenci seniorzy a sprzedaż bezpośrednia – prawa i zagrożenia., który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony seniorów oraz rzeczników konsumentów.

Link:   http://euro-concret.pl/zwiekszenie-dostepnosci-i-wiedzy-konsumenckiej-wsrod-seniorow/

 Bezpośredni dostęp do opisywanych materiałów:

http://euro-concret.pl/mam-prawa-i-nie-zawaham-sie-ich-uzyc/

Zapraszamy do korzystania.

 

Spotkanie przedświąteczne 19.12.2018

       19 grudnia odbyło się spotkanie przedświąteczne Słuchaczy Naszego Uniwersytetu. Przy kawie i słodkościach była okazja do miłych rozmów i życzeń, jednak przede wszystkim mieliśmy wspaniałą i niecodzienną możliwość uczestniczenia w czytaniu bożonarodzeniowej "Rajculi", czyli świątecznej wersji monodramu Aliny Moś - Kerger, pod tytułem "Rajcula warzy na wilijo". Autorka opowiedziała o powstawaniu tekstu, który następnie przeczytała Joanna Wawrzyńska-Gorzała.Tekst stał się inspiracją do rozmów o śląskich tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem, nie tylko tych kulinarnych.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 

 

 

  

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE

 

     W środę 19 grudnia o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie przedświąteczne. Podczas spotkania Słuchacze Naszego Uniwersytetu będą mieli niezwykłą okazję wysłuchania monodramu autorstwa Aliny Moś - Kerger  "Rajcula warzy na wilijo", czyli specjalnej, bożonarodzeniowej wersji spektaklu "Rajcula warzy". Jednoaktówkę po śląsku przeczyta Joanna Wawrzyńska-Gorzała. Spotkanie odbędzie się w sali A203. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 14 grudnia; tel. 696 762 792, email izabela.pietrzak@gwsh.pl

Kilka słów o monodramie...

         Po ogromnym sukcesie śląskiego monodramu o młodej dziewczynie, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila łosprawianiem, Rajcula powraca na scenę w specjalnej, bożonarodzeniowej wersji spektaklu. "Rajcula warzy na wilijo" opowiada o przygotowaniach do kolacji wigilijnej, szukaniu równowagi pomiędzy tym, co tradycyjne, a tym, co nowoczesne, przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, wspominaniu i planowaniu, a wszystko przy dźwiękach kolęd i magicznych zapachach dochodzących z kuchni.Czy we współczesnym śląskim domu wciąż stawia się betlejki? A może ulegliśmy modzie na wizję świąt rodem z reklamy coca-coli? Kto i kiedy przynosi prezenty: Dzięciątko czy Mikołaj? Jak wygląda adwent w śląskim domu i dlaczego kolędy śpiewamy po polsku? Ile potraw powinno znaleźć się na stole i czemu nie powinno być wśród nich pierogów? A do tego - oczywiście - tradycyjne przepisy m.in. na siemieniotkę, moczkę, makówki czy doskonałego, smażonego karpia.

        Po 4 latach od premiery monodramu „Rajcula warzy”Aliny Moś-Kerger i Joanna Wawrzyńska-Gorzała znów powołują do życia postać uwielbianą przez widzów nie tylko na Górnym Śląsku, ale owacyjnie oklaskiwaną także w Toruniu, Wrocławiu czy Helu. Blisko 5000 widzów nie mogło się mylić. Warto wspomnieć także o przychylności krytyków i branży teatralnej: tekst wyróżniono w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku w 2013 roku, a Joanna Wawrzyńska-Gorzała za rolę rajculi została laureatką 43. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. „Rajculę…” pokazywano m.in. w Teatrach Śląskim, Rawa i Gry i Ludzie w Katowicach, w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, w Fabryce Porcelany w Katowicach, na Tyskim Festiwalu Monodramów MoTyF, Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, przeglądzie Teatr w Remizie w Helu, a także w licznych ośrodkach kultury na Śląsku i w Polsce.

 

Katowicka premiera filmu „Cała prawda o Wacławie Felczaku” w Bibliotece Śląskiej

w środę 19 XII o godz. 12.00, sala Parnassos

    Film „Cała prawda o Wacławie Felczaku" to dokument przypominający wybitną postać profesora Wacława Felczaka – polskiego historyka, znawcę tematyki węgierskiej
i środkowoeuropejskiej, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, legendarnego kuriera.

Realizacji dokumentu podjęła się Beata Netz, twórczyni Salonu Polsko-Węgierskiego w Katowicach, która tak mówi o bohaterze swojego dzieła – Głęboko zapadły we mnie słowa jednego ze wspominających – iż «nie był to człowiek z marmuru. Z żelaza był, ale z marmuru - nie.» I rzeczywiście, był człowiekiem wielkiej klasy, wielkiego hartu ducha, wnikliwym analitykiem o ogromnej wiedzy, a jednocześnie okazywał wielu ludziom swoją bliskość. Miał też swoją węgierską rodzinę w Budapeszcie; choć nie łączyły ich więzy krwi, był stale obecny w życiu tej rodziny.

Związki Profesora z Węgrami zaowocowały intensywną pamięcią o Nim i jego dokonaniach, twórcom filmu zależało aby także w Polsce ta nietuzinkowa postać nie została zapomniana.

Katowicka premiera filmu o Profesorze Wacławie Felczaku odbędzie się na kilka dni przed emisją w ogólnopolskiej TVP.

W spotkaniu udział wezmą: Beata Netz (autorka scenariusza i realizatorka filmu) oraz Witold Kornaś (operator).Wydarzenie poprowadzi prof. Krystyna Doktorowicz (dziekan Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego).

 Wstęp wolny!

  

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA ZAPRASZA: ŚNIADANIE PO SŁOWACKU

11 grudnia w holu na pierwszym piętrze Pałacu Kultury Zagłębia   w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się wystawa „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, która przedstawiać będzie historię wspólnych relacji Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Otwarcie ekspozycji, trwającej do 31 grudnia, będzie miało charakter „Słowackiego śniadania”.

Prezentacja wyrobów ceramicznych spółdzielni „Slovenska ludova majolika” w Modrej, bombek słowackiej wytwórni „Okrasa”, degustacja tradycyjnych serów i wigilijnych ciasteczek, a także spotkanie z nowym Dyrektorem Instytutu Słowackiego w Warszawie – Adrianem Kromką – to atrakcje jakie czekają na uczestników „Słowackiego śniadania”. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o 11:00 i stanowić będzie wernisaż wystawy „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, otwartej dla zwiedzających do 31 grudnia w godzinach otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia. „Słowackie śniadanie” to okazja nie tylko do poznania bliżej kultury słowackiej, ale również rozmowy na temat polityki, nauki i gospodarki w Grupie Wyszehradzkiej. Sama wystawa jest próbą skrótowego zobrazowania stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych państw wchodzących w skład grupy, począwszy od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

 

Zapraszamy na warsztaty przedświąteczne - zdobienia świec metodą decoupage

 

Warsztaty odbędą się 12 grudnia, o godz. 10.00 - 13.00, sala A007.

Cena  - 20 zł.  Zapisy do 5. 12. włącznie (tel. 696762792 mail:Izabela.Pietrzak-Witulska@gwsh.pl)

Wpłaty należy dokonać do 6 grudnia, w Biurze UTW bądź na konto.

Gorąco zachęcamy do udziału! Zajęcia nie wymagają dużych zdolności artystycznych, a prace są pięknymi ozdobami świątecznymi, poniżej zdjęcia:

 

Filmowy Klub seniora w grudniu

Kinoteatr Rialto w grudniu proponuje kino francuskie:

15 grudnia | sobota | 15.00

 Nie ma tego złego…, reż. V. Lemercier, Francja, Belgia, 2017, 95 min

 Najlepsza francuska komedia romantyczna tego lata!

Marie-Francine (Valerie Remercier) po odejściu męża i utracie pracy jest zmuszona wrócić do domu… rodziców. Jej córki i rodzina od razu organizują dla niej pomoc – piszą dla niej CV, przedstawiają kolejnych kandydatów na partnera, a nawet proponują udział w programie Rolnik szuka żony. Ale czy może być jeszcze gorzej? Marie-Francine musi zweryfikować swoją filozofię życia. Tym bardziej, że spotyka Miguela, czarującego kucharza, który znalazł się w podobnej sytuacji jak ona. Czy Marie-Francine potrafi wykorzystać ten dar od losu i odnaleźć na nowo radość życia?

 

Zwiastun filmu: https://youtu.be/g9TDxAPa-AM

 Bilety: 8 zł (emeryci/renciści), 14 zł (uczniowie/studenci), 17 zł (pozostali)

 

16 grudnia | niedziela | 15.00

MOMO, reż. V. Lobelle, S. Thiéry, Francja, 2017, 85 min

Andre i Laurence to bezdzietna para, mieszkająca na cichych przedmieściach Paryża. Wiodą spokojne i raczej nudne życie. Pewnego dnia odkrywają w swoim domu nieproszonego gościa - mówiącego obcym dialektem dziwaka, który oznajmia im, że jest ich synem. Andre, wierząc, że padli ofiarą pomyłki lub naciągacza, nie chce mieć z nim nic wspólnego. Natomiast Laurence, w obliczu czegoś tak niewytłumaczalnego, nagle staje się matką, którą nigdy nie była i przyjmuje z otwartymi ramionami swojego odnalezionego syna, a także jego... żonę i psa. Wojna domowa jest nieunikniona.

 30 grudnia | niedziela | 15.00

 SZTUKA KŁAMANIA, reż. L. Tirard, Belgia, Francja, 90 min

 On - kapitan Neuville (Jean Dujardin), jest pozbawionym skrupułów, przebiegłym... tchórzem. Ona - Elisabeth (Melanie Laurent), to szczera, rozważna i honorowa siostra niewinnej Pauline, czyli narzeczonej oficera. Pewnego dnia mężczyzna musi pilnie wyjechać, ale zapewniając ukochaną o swoim uczuciu, obiecuje, że będzie do niej często pisał. Niestety żaden jego list nigdy nie dociera do zrozpaczonej Pauline. Elisabeth postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i, podszywając się pod niesłownego Neuvillea, zaczyna pisać do porzuconej narzeczonej fałszywe wiadomości. Pewnego dnia kapitan niespodziewanie wraca do domu. W trosce o wrażliwe serce Pauline, Neuville i Elisabeth zmuszeni są brnąć w kolejne kłamstwa. Kobieta i mężczyzna prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych historiach. W kłamstwach jednak łatwo się pogubić.Bilety dla Seniorów tylko 10 zł.

Zajęcia jogi 22 listopada

Zajęcia jogi w dniu 22 listopada wyjątkowo odbędą się w studiu Złoty Środek, ul. Huculska 25/2., godzina bez zmian 9.00 - 10.00. Sala B002 będzie zajęta ze względu na konferencję. Za utrudnienia przepraszamy.

   

Odwołany wyklad 21 listopada

 

Wykład z dr Anitą Gałuszką został odwołany z przyczyn losowych, odbędzie się w styczniu. Dokładny termin zostanie podany wkrótce. Za zmianę przepraszamy.

 

 

Biblioteka Śląska zaprasza na spotkanie 19 listopada:

 

 

Uwaga!!!Zajęcia jogi 22 listopada - zmiana miejsca

 

W czwartek, 22.11. zajęcia jogi wyjątkowo odbędą się w Złoty Środek Studio Pracy z Ciałem, ul. Huculska 25/2 (prostopadła do ul. Piotrowickiej, nie ma szyldu), godzina zajęć bez zmian 9.00 - 10.00.Przepraszamy za utrudnienia.

 

Zaproszenie na bezpłatne szkolenie

      Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w ramach realizacji projektu Promocja zdrowego i aktywnego starzenia organizuje bezpłatne warsztaty "Promocja zdrowia i aktywnego starzenia się "  dla osób 60+ .Spotkanie odbędzie się 19 listopada na ul. Bogucickiej 5 w Katowicach, w godz.8.30 - 15.30. Przewidziane są przerwy i catering. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o zgłaszanie się do Koordynator UTW.

 

 Język angielski informacja

   Ze względu na niewystarczającą liczbę osób zainteresowanych lektoratem  języka angielskiego w listopadzie zajęcia nie odbędą się. W przypadku powstania grupy w późniejszym czasie  będą ponownie aktywowane, o czym będziemy informować na bieżąco.

 Pierwszy wykład UTW za nami

    7 listopada odbył się pierwszy wykład w semestrze zimowym roku akademickiego 2018/2019. Tematem spotkania, które poprowadził historyk sztuki i Miejski konserwator zabytków w Chorzowie pan Ryszard Szopa, były pomniki, jako przykład sztuki oficjalnej. Odwołując się do szerokiej wiedzy oraz niezykle bogatej dokumentacji zdjęciowej prowadzący omówił różne typy pomników - konne, cokołowe, kopce, kolumnowe czy obelisk. Przytoczył także wiele ciekawych historii związanych z pomnikami umiejscowionymi w Katowicach czy w Chorzowie, a także kontrowersyjnymi co do formy i wykonania dziełami jakie można spotkać w przestrzeni miejskiej.

 

 

Kinoteatr Rialto zaprasza!!!

 11 listopada | niedziela | 17.30

Potańcówka Niepodległościowa

Na scenie Kinoteatru Rialto – starszego o 5 lat od odzyskanej niepodległości ! – pojawią się muzycy z kapeli Śląskie Bajery z Ornontowic, którzy zagrają i zaśpiewają własne aranżacje przedwojennych szlagierów filmowych i kabaretowych. Będą swingujące fokstroty, tanga i walce. Usłyszymy między innymi: Odrobinę szczęścia w miłości, Zimny drań, Walc Francois, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Fokstrot kryzysowy, Tango milonga oraz wiele innych standardów muzyki rozrywkowej spopularyzowanych przez Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego czy Zulę Pogorzelską.Zabawą pokieruje i udzieli paru bezcennych wskazówek tanecznych – profesjonalny wodzirej – Joanna Sodawiczny. Zespół wystąpi w składzie:
Henryk Spyra – akordeon, śpiew, aranżacje
Arkadiusz Szala – gitara basowa, kontrabas, śpiew
Jarosław Świerkot – bajo, gitara, śpiew
Roland Paduch – klarnet
Józef Pindur – instrumenty perkusyjne
Bilety: 25 zł

Rezerwacja: www.filmowa.net lub Tel. 32 251-04-3

     

7 listopada 2018 r. o godz. 17.15 w auli AVI odbędzie się pierwszy wykład, inaugurujący zajęcia

Uniwersytetu w roku Akademickim 2018/2019. Temat spotkania " Pomniki wczoraj i dziś jako przykład

sztuki oficjalnej". Wykład wygłosi historyk sztuki mgr Ryszard Szopa. Serdecznie zapraszamy do udziału!

 

UWAGA!!! Język angielski zapisy

Oosby zainteresowane udziałem w zajęciach z języka angielskiego proszone są o zgłoszenie do 31X2018r.

tel. 696762792, email izabela.pietrzak-witulska@gwsh.pl

 

Filmowy Klub Seniora w Kinie Rialto zaprasza!!! 

4 listopada | niedziela | 15.00

Juliusz, reż. A. Pietrzak, Polska, 2018, 95 min

 W rolach głównych: Wojciech Mecwaldowski, Jan Peszek, Anna Smołowik, Jerzy Skolimowski

 Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki (Wojciech Mecwaldowski), którego głównym problemem w życiu jest ojciec (Jan Peszek), nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób, by wpłynąć na jego zachowanie. Lekarstwem na bolączki bohatera wydawać się będzie przypadkowo poznana, beztroska lekarz weterynarii, Dorota (Anna Smołowik). Okaże się jednak, że prawdziwe problemy dopiero nadchodzą...

 Bilety: 10 zł (seniorski), 15 zł (ulgowy), 18 zł (normalny)

 

Zwiastun:https://youtu.be/WNjv6nV6i44

Rezerwacja biletów: www.filmowa.net lub pod numerem telefonu: 32 251-04-31

 

Osoby zainteresowane zajęciami w roku akademickim 2018/19 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku zapraszamy

 

na spotkanie organizacyjne

24.10.2018 r. (środa), godzina 17.15 

ul. Harcerzy Września 3, Katowice Budynek A, aula A IV - poziom -1

 

 kontakt: mgr Izabela Pietrzak - Witulska tel. 696 762 792

 

 

Poniżej zdjęcia z zajęć Uniwersytetetu Trzeciego Wieku w roku 2017/2018, w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach.

 

 

 

 

Zakończenie i rozdanie dyplomów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 21.06.2017r.

 

Zdjęcia z wycieczki do NOSPR-u z dnia 19.06.2017r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+