PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Trychologia

Drukuj

Studia podyplomowe TRYCHOLOGIA są organizowane we współpracy 

 

Trychologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem włosów i skóry głowy. W języku greckim „trikhos” oznacza włos a trychologia to nauka zajmująca się diagnozowaniem problemów związanych z włosami. Do rozwoju trychologii przyczyniło się wzrastające zainteresowanie kondycją i wyglądem włosów, a także zdrowiem skóry głowy. Stres, niedobory żywieniowe, niewłaściwa pielęgnacja to jedne z nielicznych czynników wpływających na pogorszenie się kondycji włosów. Coraz popularniejsze stają się procedury, które mają na celu zniwelowanie problemów wypadania włosów oraz łysienia. 

Dla kogo są studia podyplomowe Trychologia?

 • Dla kosmetologów (licencjat, studia magisterskie)
 • Dla absolwentów studiów z obszaru nauk medycznych np. fizjoterapeuta, pielęgniarka, ratownik medyczny
 • Dla pasjonatów kosmetologii (roczny kurs)
 • Fryzjerów (roczny kurs)
 • Barberów (roczny kurs)

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu (sobota i niedziela) w małych grupach

Jakie umiejętności zdobędziesz? 

 • Wykonywania zabiegów z zakresu trychologii
 • Wykonywania zabiegów rewitalizujących skórę głowy i włosy
 • Szerokiego zastosowania zabiegów niwelujących skutki utraty włosów
 • Przeprowadzanie badania trichoskopowego za pomocą mikrokamery trychologicznej
 • Szeroką wiedzę w zakresie interpretacji obrazu trichoskopowego
 • Umiejętność podstawowej analizy wyników badań laboratoryjnych
 • Wiedzę w zakresie zastosowania odpowiednio skomponowanej terapii trychologicznej

PROGRAM STUDIÓW

TRYCHOLOGIA  

 • Dermatologia skóry głowy: choroby skóry głowy, chemioterapia, okres menopauzy, ciąża, wypadanie polekowe
 • Budowa włosów
 • Charakterystyka łysienia
 • Choroby infekcyjne i nieinfekcyjne skóry głowy
 • Przyczyny wypadania włosów i łysienia
 • Wpływ hormonów na kondycję włosów
 • Niedobory dietetyczne jako przyczyna utraty włosów
 • Metody obrazowania skóry głowy
 • Cechy trichoskopowe charakterystyczne dla różnego rodzaju łysienia
 • Dobór terapii w oparciu o rodzaj łysienia i stan skóry głowy
 • Postępowanie w przypadku dermatoz skóry głowy
 • Problemy skóry głowy i włosów

Terapie w niwelowaniu skutków pogorszenia się kondycji włosów i łysienia 

 • Mezotrerapia
 • Oczyszczanie skóry głowy
 • Terapie naturalne: olejowanie włosów i skóry głowy
 • Peelingi głowy
 • Zastosowanie produktów: maski, odżywki, wcierki
 • Karboksyterapia
 • Analiza składu produktów
 • Masaże głowy
 • Akupresura
 • Infuzja tlenowa
 • Head SPA
 • Pigmentacja skóry głowy
 • Przeszczepy włosów 

Program studiów obejmuje 180 godzin lekcyjnych – 10 zjazdów dwudniowych w systemie weekendowym (sobota/niedziela).

ZAJĘCIA PROWADZĄ

mgr Maria Żak
Trycholog i kosmetolog, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej w Katowicach. Wykładowca akademicki z zakresu kosmetologii i trychologii w Akademii Górnoślaskiej
Właścicielka gabinetu kosmetologiczno-trychologicznego Pani Cebulka w Jaworznie. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się na portalu Instagram Pani Celbulka Trycholog.
W swojej pracy łączy teorię z praktyką. Specjalizuje się w łączonych terapiach trychologicznych oraz badaniu trichoskopowym skóry głowy. Jej największą pasją zawodową jest wpływ zaburzeń hormonalnych na skórę głowy oraz pielęgnacja i wspomaganie leczenia dermatoz. Swoją wiedzę zdobywała na licznych szkoleniach u najlepszych specjalistów w Polsce. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje oraz stawia nacisk na ciągły rozwój.

mgr Izabela Cieśla-Panek
Elektroradiolog, dyplomowany Perfuzjonista w kardiochirurgii, Kosmetolog Elektroradiolog ze specjalizacją planowania terapii onkologicznych. Wieloletni pracownik Kliniki Kardiochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach- Ochojcu. Specjalista do spraw krążenia pozaustrojowego, oddychania pozapłucnego oraz terapii nerkozastepczych. Absolwentka Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej na kierunku Kosmetologia. W Esthetic Institute jest trenerem kosmetologii medycznej, nowoczesnych technologii i procedur estetycznych. Wykładowca akademicki w zakresie anatomii oraz znieczulenia w zabiegach medycyny estetycznej. Ekspert w zakresie nowoczesnych technologii w gabinecie kosmetycznym oraz medycznych aspektów procedur kosmetologicznych. Prywatnie wielka fanka karboksyterapii oraz zabiegów z użyciem igieł.

mgr Beata Szostek
Kosmetolożka, absolwentka Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, dyplomowana trenerka – linergistka. Prowadzi własny salon, gdzie proponuje klientkom możliwie najszerszy wachlarz usług kosmetycznych o najwyższej jakości.
Jest nauczycielem akademickim i wykładowcą akademickim w zakresie przedmiotów związanych z praktyczną nauką kosmetologii oraz przedmiotów z zakresu pigmentacji estetycznej i medycznej.  Aktywna członkini akcji Motyle Świadomości, w ramach której zarówno uświadamia Amazonkio możliwości podniesienia jakości życia po mastektomii, jak i wykonuje pro bono mikropigmentacje brodawek sutkowych oraz ukrywa pozabiegowe blizny pod subtelnymi, kobiecymi tatuażami.

mgr Alla Adamek
Kosmetolog, absolwentka Wyższej Szkoły Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Z Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową związana jest od powstania kierunku Kosmetologia w 1996 roku, jako wykładowca oraz instruktor nauki zawodu.
Specjalizuje się w nowoczesnych oraz tradycyjnych technikach manualnych a także aparaturowych poprawiających stan i wygląd skóry. Interesuje się orientalnymi metodami przeciwdziałania objawom starzenia się skóry, które oparte są na holistycznym podejściu do pielęgnacji całego ciała oraz zdrowia.

mgr Iwona Bialik-Okopniarek
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydziału Medycznego w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Kosmetolog z ponad 20 letnim doświadczeniem w zawodzie.  Właścicielka Salonu Piękności Słowików 1, specjalizuje się w kosmetyce białej, masażach kosmetycznych oraz drenażu limfatycznym.
Jest nauczycielem akademickim i wykładowcą akademickim w zakresie przedmiotów związanych z praktyczną nauką kosmetologii oraz przedmiotów humanistycznych takich jak etyka i estetyka.  

mgr  Ewelina Cegiełko
Kosmetolog, absolwentka Wydziału Medycznego WSSP im Wincentego Pola w Lublinie, GWSH Katowice a także absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Medycznym GWSH Katowice na kierunku z dwoma wyróżnieniami oraz Roczną szkołę Kosmetologii medycznej Akademii Esthetic Institute w Katowicach. Prowadzi zajęcia z zakresu kosmetologii w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Jest również trenerem z zakresu kosmetologii medycznej w Estetic Institute Katowice.
Jest właścicielką gabinetu kosmetycznego Cosmetologic w Bielsku Białej. Wiedza praktyczna oraz przekazywanie  jest jej pasją . Zajmowała się tematyką olei roślinnych w kosmetyce i wygłosiła w tej tematyce prezentację na sympozjum naukowym. Wkłada całe swoje zaangażowanie i wiedzę, tak aby żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi zarówno to postawione w gabinecie jak i w sali wykładowej.

dr Małgorzata Ruprich, MBA
Prodziekan kierunku Kosmetologia na Wydziale Medycznym Akademii Górnośląskiej w Katowicach, wykładowca akademicki. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie zarządzania i jakości.  Praca doktorska w zakresie marketingu branży kosmetycznej. Absolwentka studiów menadżerskich MBA w Oxford Brookes University w dziedzinie zarządzania strategicznego oraz magister kosmetologii. Autorka publikacji i prac naukowych z dziedziny zarządzania w branży kosmetycznej i medycznej oraz kosmetologii, tatuażu, makijażu permanentnego i medycznego.
Członek Rady Naukowej w recenzowanym czasopiśmie naukowym. Recenzent prac naukowych, autor artykułów w prasie branżowej. Prelegent konferencji naukowych i biznesowych w Polsce i za granicą. W pracy zawodowej specjalizuje się m.in. w medycznych aspektach tatuażu i makijażu permanentnego, powikłaniach i działaniach niepożądanych po zabiegach kosmetycznych oraz marketingu w obszarze nauk o zdrowiu.

CZAS TRWANIA:

2 semestry (180 godzin)  - zajęcia odbywają się w systemie zaocznym

OPŁATY

Opłata rejestracyjna: 0

Czesne: 10000 zł: płatne w dziesięciu ratach po 1000 zł

Harmonogram zajęć:
14/15.10.2023
04/05.11.2023
18/19.11.2023
20/21.01.2024
10/11.02.2024
02/03.03.2024
23/24.03.2024
20/21.04.2024
11/12.05.2024
15/16.06.2024

Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Liczba miejsc ograniczona.

 

Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem.

Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.

W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlegają zwrotowi.

 

Lokalizacja:

Zajęcia odbywają się w godzinach od 9.00 do 16.00 w Katowicach, ul. Szarych Szeregów 31 oraz w siedzibie Akademii Górnośląskiej.

Bezpłatny parking znajduje się bezpośrednio przed budynkiem lub 20 metrów dalej (Katowice, Szarych Szeregów 37 – również bezpłatny).

 

ZAPISY NA STUDIA PODYPLOMOWE TRCYHOLOGIA

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ GWSH

Janusz Centawer, tel. (32) 35 70 528, e-mail: podyplomowe@gwsh.pl

Istnieje możliwość realizacji kierunku Trychologia w formie kursu dla osób bez wyższego wykształcenia.

W celu zapisania się na kurs prosimy o kontakt z  Esthetic Institute: tel. 668-460-981

 

Rekrutacja na studia podyplomowe jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia podyplomowe przyjmowane są tylko osoby z wyższym wykształceniem. Pozostałym osobom oferujemy roczny kurs z zakresu trychologii.


Aby zapisać się na studia podyplomowe lub roczny kurs, należy założyć konto w systemie internetowej rejestracji.

Prosimy zweryfikować wprowadzone dane oraz zapamiętać hasło.

Następnie należy wybrać kierunek na który Państwo aplikują.

W ostatnim kroku umówimy się na spotkanie, podczas którego przekażesz nam komplet dokumentów i podpiszemy umowę na świadczenie usługi edukacyjnej.

UWAGA - Na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+