Studia podyplomowe Fotografia w terapii i rozwoju osobistym
prowadzone we współpracy z
Podyplomowe studia Fotografia w terapii i rozwoju osobistym są prowadzone on-line
DLACZEGO FOTOGRAFOTERAPIA?
Fotografia w terapii i rozwoju osobistym to autorskie, unikatowe w skali kraju studia podyplomowe. Wyróżnia je koncentracja na terapeutycznej i edukacyjnej funkcji fotografii. Fotografia daje ogromne możliwości, działa jak swoisty katalizator usprawniając nie tylko komunikację terapeutyczną ale również procesy zmiany i rozwoju. Już samo pokazywanie zdjęć i opowiadanie o nich przynosi ulgę, zmniejsza cierpienie, zachęca do refleksji.
Techniki fototerapeutyczne mogą być używane przez grupę specjalistów i nie wymagają od terapeuty bogatego doświadczenia artystycznego. Fotofoterapię można stosować w psychoterapii, counsellingu, coachingu, poradnictwie, edukacji, pracy socjalnej, resocjalizacji czy rehabilitacji. Fotofoterapia sprawdza się zarówno w indywidualnej relacji z klientem, w pracy parą, rodziną oraz podczas pracy z grupą.
Mimo, że studia realizowane są w formule online podczas zajęć pracujemy warsztatowo.
Jeżeli chcesz studiować zadbaj o:
- dobre łącze internetowe
- spokojne miejsce do nauki (pomieszczenie, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał, a ty będziesz mógł spokojnie brać udział w ćwiczeniach)
- dostęp do komputera (smartfon czy tablet raczej się nie sprawdzą)
- dostęp do drukarki i materiałów biurowych
Ostatni zjazd – superwizja projektów dyplomowych realizowany jest stacjonarnie na uczelni i trwa 3 dni.
DLA KOGO?
Program studiów skierowany jest do osób pracujących w obszarze edukacji, zdrowia psychicznego, rozwoju osobistego, pracy socjalnej, terapii uzależnień, resocjalizacji.
W szczególności do:
SŁUCHACZE ZDOBĘDĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU
JAKIE KWALIFIKACJE ZDOBĘDĘ?
Program studiów został zaprojektowany w sposób umożliwiający absolwentom studiów zdobycie kompetencji umożliwiających wykorzystanie w swojej pracy różnorodnychtechnik fototerapeutycznych.
Słuchacze nauczą się prowadzenia indywidualnych sesji z wykorzystaniem fotografii. Dowiedzą się jak wykorzystać fotografię m.in. w pracy z osobami cierpiącymi na depresję, wypalenie zawodowe, z dziećmi i młodzieżą. Zdobędą umiejętności stosowania fotografii w warsztatach rozwojowych.
CO NAS WYRÓŻNIA?
KTO PROWADZI ZAJĘCIA Z FOTOGRAFOTERAPII?
Doświadczeni praktycy na co dzień wykorzystujący w swojej pracy fotografię w obszarze terapii, coachingu, rozwoju osobistego i edukacji.
Joanna Grela
Psycholog, coach akredytowany przez ICF (International Coaching Federation) na poziomie PCC (Professional Certified Coach) specjalizujący się we wspieraniu w zawodowych zmianach, budowaniu zgranych zespołów. Współautorka książek "Coaching grupowy" i "Coaching zespołowy". Jako trener działa w biznesie od 2006 roku. Pracowała m.in. jako HR menadżer i coach wewnętrzny w korporacji. Twórca narzędzi rozwojowych opartych o pracę z fotografią, cytatem, metaforą: "Zestawu Warsztatowego Zmień Perspektywę" i unikatowej aplikacji do pracy online oraz współtwórca Kart "Ludzki Rozwój - Ludzka Zmiana".
Monika Kliber
Psychoterapeutka Gestalt w procesie szkolenia, certyfikowany coach, trener, instruktor pisania rozwojowego i terapeutycznego, certyfikowany instruktor metody Journal to the Self®.
Absolwentka Programu Certified Instructor JTTS w Center for Journal Therapy. Pasjonatka adaptacji pisania w procesach rozwojowych i terapeutycznych. Wieloletni pracownik działów HR dużych międzynarodowych organizacji.
Tomasz Siuda
Fotograf, artysta, arteterapeuta. Absolwent podyplomowych studiów "Fotografia w terapii i rozwoju osobistym".
Wykładowca, edukator, autor wielu fotograficznych wystaw i projektów. Członek kolektywu Instytutu dobrej śmierci. Członek zarządu fundacji Key for tomorrow (dawniejsza Fundacja
Fiedlerów) Podróżnik z silnymi objawami uzależnienia solarnego. Współorganizator i uczestnik wielu projektów i ekspedycji podróżniczych - Iran śladami polskich uchodźców, Amazonia śladami Arkadego Fiedlera
czy New York Puzzle. Publikuje w magazynie fotografów, reporterów i podróżników „Kontynenty". Stworzył i prowadził przez szereg lat pracownię fotograficzną (z elementami fotografoterapii) w Domu Dziecka w Kórniku. Chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu fotografii podróżniczej, ulicznej i krajobrazowej, a także kreatywnych technik fotograficznych.
Aleksandra Stanek
Psycholog o specjalności klinicznej i psychologii zdrowia, dyplomowany trener biznesu i rozwoju osobistego, certyfikowany coach ICF, wykładowca akademicki, nauczyciel Mindfulness, psychoterapeuta poznawczo-beahwioralny oraz terapeuta EMDR. Ma za sobą ponad 20 letnią praktykę zawodową.
Pracuje z grupami w zakresie treningów i szkoleń dotyczących rozwoju kompetencji osobistych, społecznych i przywódczych w życiu prywatnym oraz biznesie. Specjalizuje się w tematyce komunikacji, emocji, stresu, work-life balance oraz psychologicznych kosztów pracy. Założycielka Pracowni Psychoedukacji MOC Poznania.
Aleksandra Skwara
Psycholog, psychoterapeuta systemowy. Ukończyła pełne szkolenie z zakresu terapii par (Emotionally Focused Therapy) i jest w trakcie certyfikacji. Coach ICC, certyfikowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pasjonatka wykorzystania technik fotograficznych w pracy z grupą, parami i klientem indywidualnym. Głęboko wierzy, że fotografia wzbogaca warsztaty rozwojowe oraz sesje coachingowe i psychoterapeutyczne. Wraz z Joanna Szeluga prowadzi pierwsze w Polsce fototerapeutyczne warsztaty online „Terapeutyczna moc fotografii”.
Joanna Szeluga
Psycholog, coach, trener. Pracuje w obszarze wsparcia i rozwoju, zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Fotografia towarzyszy w jej pracy od 15 lat. Wykorzystuje fotografie i wspólne fotografowanie wspierając klientów w budowaniu dobrostanu. Pasjonuje ją połączenie mindfulness i fototerapii. Prowadzi tematyczne projekty fotograficzne dostosowane do potrzeb i charakteru grupy np. Czując fotografując i Fotografuj życie. Wraz z Aleksandra Skwara prowadzi pierwsze w Polsce fototerapeutyczne warsztaty online „Terapeutyczna moc fotografii”. Współautorka programu studiów "Fotografia w terapii i rozwoju osobistym".
WARUNKI ZALICZENIA
Obecność na minimum 80% zajęć
Opracowanie, przygotowanie i zrealizowanie projektu fototerapeutycznego.
CZAS TRWANIA
2 semestry - 168 godzin
10 zjazdów, zajęcia odbywają się online w jeden weekend w miesiącu:
Terminy i program:
III edycja | IV edycja |
Moduł 1 Wprowadzenie do pracy z obrazem 8-9.10.2022 Moduł 2 Budowanie relacji i tworzenie kontekstu do zmian Kontrakt, granice, zasady etyczne relacji z klientem 22-23 październik 2022 Moduł 3 Podstawy fotografii, podstawy patrzenia Fotografia symboliczna i skojarzeniowa. Fotoprojekcje. 5-6.11 listopad Moduł 4 Portret i autoportret 3-4.12 grudzień Moduł 5 Pisanie ekspresywne i fotografia. Zastosowanie fotografii w pracy rozwojowej z grupą. 28-29 styczeń 2023 Moduł 6 Zastosowanie fotografii w coachingu. Gotowe narzędzia, jak z nimi 11-12 luty 2023 Moduł 7 Praca z fotografią zrobioną lub wybraną przez klientów 4-5 marzec Moduł 8 Fotografia w Mindfulness 15-16 Kwiecień Moduł 9 Fotografia biograficzna. Praca z albumem rodzinnym. 13-14.05.2023 Moduł 10 Superwizja projektów dyplomowych
|
Moduł 1 Wprowadzenie do pracy z obrazem 7-8.10.2023 Aleksandra Skwara Joanna Szeluga Moduł 2 Zastosowanie fotografii w pracy rozwojowej z grupą 4-5.11.2023 Aleksandra Skwara, Tomasz Siuda Moduł 3 Pisanie ekspresywne i fotografia 9-10.12.2023 Monika Kliber, Aleksandra Stanek Moduł 4 Kontakt, granice, zasady etyczne w relacji z klientem 13-14.01.2024 Aleksandra Stanek, Joanna Szeluga Moduł 5 Portret i autopoetret 3-4.02.2024 Aleksandra Skwara. Joanna Szeluga Moduł 6 Praca z fotografią zrobioną lub wybraną przez klienta 24-25.02.2024 Joanna Szeluga Moduł 7 Zastosowanie fotografii w coachingu. Gotowe narzędzia, jak z nimi pracować 2-3.03.2024 Joanna Grela Moduł 8 Fotografia w Mindfulness 13-14.04.2024 Joanna Szeluga Moduł 9 Fotografia biograficzna. Praca z albumem rodzinnym. 11-12.05.2024 Aleksandra Skwara Moduł 10 (stacjonarnie na terenie uczelni) Superwizja projektów dyplomowych 7-9.06.2024 (piątek-sobota-niedziela) Aleksandra Skwara |
OPŁATY
Opłata rejestracyjna: 85 zł
Opłata rejestracyjna dla Absolwentów AG/GWSH: 0 zł
Czesne: 4000 zł płatne w ośmiu ratach po 500 zł
Czesne dla absolwentów AG/GWSH: 3800zł płatne w ośmiu ratach po 475 zł
Termin rozpoczęcia zajęć: październik/listopad 2024
Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Liczba miejsc ograniczona.
Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem.
Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.
W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlega zwrotowi.
ZAPISY
SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NT. STUDIÓW UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ AG
w sprawach rekrutacji
tel.: (32) 35 70 600, (32) 35 70 619, e-mail: rekrutacja@akademiagornoslaska.pl
w sprawach związanych z realizacją studiów
tel.: (32) 35 70 583, (32) 35 70 584, e-mail: podyplomowe@akademiagornoslaska.pl
Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia przyjmowane są osoby z wyższym wykształceniem.
Jeśli nie posiadasz wykształcenia wyższego, istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach w formie kursu. Szczegółów udzielają pracownicy.
Aby zapisać się na studia podyplomowe, należy założyć konto w systemie internetowej rejestracji na poniższej stronie:
Prosimy zweryfikować wprowadzone dane oraz zapamiętać hasło.
Następnie otrzymasz link aktywacyjny na podaną przez siebie skrzynkę mailową. Jeśli maila z linkiem nie ma, zajrzyj do folderu spam.
Po aktywacji konta, uzupełnij dane osobowe oraz wybierz kierunek na który aplikujesz.
W ostatnim kroku zadzwoń, napisz maila lub poczekaj na kontakt z naszej strony. Umówimy się na formę przekazania dokumentów, osobiście bądź pocztą.
UWAGA - Na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532