PL | UA | EN | KZ
logo Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej

Fotografia w terapii i rozwoju osobistym

Drukuj

Studia podyplomowe Fotografia w terapii i rozwoju osobistym

prowadzone we współpracy z

Podyplomowe studia Fotografia w terapii i rozwoju osobistym są prowadzone on-line

DLACZEGO FOTOGRAFOTERAPIA?

Fotografia w terapii i rozwoju osobistym to autorskie, unikatowe w skali kraju studia podyplomowe. Wyróżnia je koncentracja na terapeutycznej i edukacyjnej funkcji fotografii. Fotografia daje ogromne możliwości, działa jak swoisty katalizator usprawniając nie tylko komunikację terapeutyczną ale również procesy zmiany i rozwoju. Już samo pokazywanie zdjęć i opowiadanie o nich przynosi ulgę, zmniejsza cierpienie, zachęca do refleksji.

Techniki fototerapeutyczne mogą być używane przez szeroką grupę specjalistów i nie wymagają od terapeuty bogatego doświadczenia artystycznego. Fotofoterapię można stosować w psychoterapii, counsellingu, coachingu, poradnictwie, edukacji,  pracy socjalnej, resocjalizacji czy rehabilitacji. Fotofoterapia sprawdza się zarówno w indywidualnej relacji z klientem, w pracy parą, rodziną  oraz podczas pracy z grupą.

 

DLA KOGO?

Program studiów skierowany jest do osób pracujących w obszarze edukacji, zdrowia psychicznego, rozwoju osobistego, pracy socjalnej, terapii uzależnień, resocjalizacji.

W szczególności do:

 • psychologów
 • psychoterapeutów
 • coachów
 • pedagogów
 • pracowników socjalnych
 • trenerów rozwoju osobistego
 • arteterapeutów
 • fotografów

 

SŁUCHACZE ZDOBĘDĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU

 • wykorzystania fotografii w pracy z klientem indywidualnym, parą, rodziną  i grupą.
 • pracy z fotografiami wykonanymi przez klientów,
 • pracy z autoportretami i portretami wykonanymi przez innych,
 • pracy z fotografiami wybranymi przez klienta,
 • pracy z fotografiami autobiograficznymi (albumami rodzinnymi),
 • projektowania warsztatów rozwojowych z wykorzystaniem fotografii.

 

JAKIE KWALIFIKACJE ZDOBĘDĘ?

Program studiów został zaprojektowany w sposób umożliwiający absolwentom studiów zdobycie kompetencji umożliwiających wykorzystanie w swojej pracy  różnorodnychtechnik fototerapeutycznych.

Słuchacze nauczą się prowadzenia indywidualnych sesji z wykorzystaniem fotografii. Dowiedzą się jak wykorzystać fotografię m.in. w pracy z osobami cierpiącymi na depresję, wypalenie zawodowe, z dziećmi i młodzieżą. Zdobędą umiejętności stosowania fotografii w warsztatach rozwojowych.

 

CO NAS WYRÓŻNIA?

 • Doświadczona kadra
 • Praktyczny i specjalizacyjny charakter studiów, 90% zajęć to warsztaty
 • Pionierskie podejście w zakresie tematyki w Polsce
 • Autorski program studiów, wykorzystujący najnowszą wiedzę z zakresu pracy z fotografią

 

KTO PROWADZI ZAJĘCIA Z FOTOGRAFOTERAPII?

Doświadczeni praktycy na co dzień wykorzystujący w swojej pracy fotografię w obszarze terapii, coachingu, rozwoju osobistego i edukacji,

Joanna Grela

Psycholog, coach akredytowany przez ICF (International Coaching Federation) na poziomie PCC (Professional Certified Coach) specjalizujący się we wspieraniu w zawodowych zmianach, budowaniu zgranych zespołów. Współautorka książek "Coaching grupowy" i "Coaching zespołowy". Jako trener działa w biznesie od 2006 roku. Pracowała m.in. jako HR menadżer i coach wewnętrzny w korporacji. Twórca narzędzi rozwojowych opartych o pracę z fotografią, cytatem, metaforą: "Zestawu Warsztatowego Zmień Perspektywę" i unikatowej aplikacji do pracy online oraz współtwórca Kart "Ludzki Rozwój - Ludzka Zmiana".

Monika Kliber

Jest coachem ekspresywnym, instruktorem i prekursorem pisania ekspresywnego w Polsce. Specjalizuję się w pomaganiu Klientom w odkrywaniu odwagi do twórczego życia, rozwijaniu samoświadomości oraz inteligencji emocjonalnej oraz przechodzeniu przez zmiany, poprzez procesy coachingowe oraz warsztaty z zastosowaniem metody pisania ekspresywnego i prowadzenia dzienników. Jako pierwsza wprowadziła na rynek Polski certyfikowany warsztat Journal to the Self®.

Małgorzata Mrozek 

Fotografka, graficzka, edukatorka. Wykształcenie zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pasjonatka fotografii i wydarzeń kulturalnych. Organizatorka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz warsztatów fotograficznych. Organizowała OFF Ostrołęcki Festiwal Fotografii. Współpracowała z Tomkiem Sikorą przy organizacji wystawy Kobieta i Galerii Bezdomnej. Prowadzi zajęcia z fotografii i grafiki dla młodzieży i dorosłych. Realziuje projekty fotograficzne dla seniorów. Przez wiele lat reportażystka życia w Jerozolimie i Palestynie.

Sabina Sadecka (I edycja)

Psycholożka i  psychoterapeutka, współtwórczyni portalu opsychologii.pl. Pracuje terapeutycznie z dorosłymi, parami i rodzinami. Jest terapeutą systemowym, kształciła się również w nurcie Terapii Akceptacji i Zaangażowania, Analizy Transakcyjnej i terapii psychodynamicznej. Nauczyciel psychoterapii i wykładowca akademicki. Na portalu opsychologii.pl tak pisze: „Moja psychologia jest bardzo osobista. Poszukuję w niej metod, które z jednej strony będą miały ugruntowanie naukowe, z drugiej zaś - będą odzwierciedlały moje wartości i intuicje”.

Alicja Bieda (I edycja)

Absolwentka studiów magisterskich Doradztwa i Coachingu ze specjalizacją Coaching w edukacji, a także studiów licencjackich na kierunku Edukacja prorozwojowa w poznańskim Collegium Da Vinci. Wykładowca akademicki specjalizujący się w tematyce zarządzania sobą w czasie, racjonalnej gospodarki siłami psychofizycznymi i efektywnej komunikacji. Jej pasją jest rozwój, dlatego na co dzień pracuje głównie z kobietami i młodzieżą w zakresie budowania tego, co dla nich ważne. Prowadzi coachingowe procesy indywidualne i grupowe. Współprowadzi pierwsze w Polsce spotkania Awareness, Courage & Love. Rozpoczyna swoją ścieżkę w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt, by móc towarzyszyć ludziom także i w ten sposób w trudnych i pięknych momentach ich życia.

Aleksandra Stanek (II edycja)

Psycholog o specjalności klinicznej i psychologii zdrowia, dyplomowany trener biznesu i rozwoju osobistego, certyfikowany coach ICF, wykładowca akademicki, nauczyciel Mindfulness, psychoterapeuta poznawczo-beahwioralny oraz terapeuta EMDR. Ma za sobą ponad 20 letnią praktykę zawodową.
Pracuje z grupami w zakresie treningów i szkoleń dotyczących rozwoju kompetencji osobistych, społecznych i przywódczych w życiu prywatnym oraz biznesie. Specjalizuje się w tematyce komunikacji, emocji, stresu, work-life balance oraz psychologicznych kosztów pracy. Założycielka Pracowni Psychoedukacji MOC Poznania.

Aleksandra Skwara

Psycholog, psychoterapeuta systemowy, oraz EFT w trakcie szkolenia. Coach ICC, certyfikowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pasjonatka wykorzystania technik fotograficznych w pracy z grupą, parami i klientem indywidualnym. Głęboko wierzy, że fotografia wzbogaca warsztaty rozwojowe oraz sesje coachingowe i psychoterapeutyczne. Wraz z Joanna Szeluga  prowadzi pierwsze w Polsce fototerapeutyczne  warsztaty online „Terapeutyczna moc fotografii”.

Joanna Szeluga

Psycholog, coach, trener. Pracuje w obszarze wsparcia i rozwoju, zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Fotografia towarzyszy w jej pracy od 15 lat. Wykorzystuje fotografie i wspólne fotografowanie wspierając klientów w budowaniu dobrostanu. Pasjonuje ją połączenie mindfulness i fototerapii. Prowadzi tematyczne projekty fotograficzne dostosowane do potrzeb i charakteru grupy np. Czując fotografując i Fotografuj życie. Wraz z Aleksandra Skwara  prowadzi pierwsze w Polsce fototerapeutyczne warsztaty online „Terapeutyczna moc fotografii”. Współautorka programu studiów "Fotografia w terapii i rozwoju osobistym".

 

WARUNKI ZALICZENIA 

Obecność na minimum 80% zajęć

Opracowanie, przygotowanie i zrealizowanie  projektu fototerapeutycznego.

 

CZAS TRWANIA

2 semestry

10 zjazdów, zajęcia odbywają się  online w jeden  weekend w miesiącu:

 • soboty: 8.00 - 15.00 
 • niedziele: 8.00 - 15.00

 

OPŁATY

Opłata rejestracyjna: 85 zł

Opłata rejestracyjna dla Absolwentów GWSH: 0 zł

Czesne: 3450 zł płatne w ośmiu ratach po 431,25 zł

Czesne dla absolwentów GWSH: 3277,50 zł płatne w ośmiu ratach po 409,69 zł

 

Termin rozpoczęcia zajęć I edycji: 15 maja 2021 (brak miejsc)

Termin rozpoczęcia zajęć II edycji: 27 listopada 2021

Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Liczba miejsc ograniczona.

 

Terminy i program:

I edycja II edycja

Moduł 1

Wprowadzenie do pracy z obrazem

15-16.05.2021

Moduł 2

Podstawy fotografii, podstawy patrzenia.

Zastosowanie fotografii w pracy rozwojowej z grupą.  

19-20.06.2020

Moduł 3

Budowanie relacji i tworzenie kontekstu do zmian         

Kontrakt, granice, zasady etyczne relacji z klientem

11-12.09.2021

Moduł 4

Fotografia w Mindfulness

9-10.10.2021

Moduł 5

Pisanie ekspresywne i fotografia.

Fotografia symboliczna i skojarzeniowa. Fotoprojekcje.

6-7.11.2021

Moduł 6

Portret i autoportret

11-12.12.2021

Moduł 7 

Praca z fotografią zrobioną lub wybraną przez klientów

8-9.01.2022

Moduł 8

Zastosowanie fotografii w coachingu. Gotowe narzędzia, jak z nimi pracować

12-12.02.20220

Moduł 9

Fotografia biograficzna. Praca z albumem rodzinnym.

13-14.03.2022

Moduł 10

Superwizja projektów dyplomowych

9-10.04.2022

 Jest możliwość aby seminarium dyplomowe odbyło się w trybie stacjonarnym.

Moduł 1

Wprowadzenie do pracy z obrazem

27-28.11.2021

Moduł 2

Podstawy fotografii, podstawy patrzenia.

Fotografia symboliczna i skojarzeniowa. Fotoprojekcje.

18-19.12.2021

Moduł 3

Budowanie relacji i tworzenie kontekstu do zmian         

Kontrakt, granice, zasady etyczne relacji z klientem

15-16.01.2022

Moduł 4

Portret i autoportret

05-06.02.2022

Moduł 5

Zastosowanie fotografii w pracy rozwojowej z grupą.

Pisanie ekspresywne i fotografia

05-06.03.2022

Moduł 6

Fotografia w Mindfulness

02-03.04.2022

Moduł 7 

Fotografowanie

07-08.05.2022

Moduł 8

Zastosowanie fotografii w coachingu. Gotowe narzędzia, jak z nimi pracować

04-05.06.2022

Moduł 9

Fotografia biograficzna. Praca z albumem rodzinnym.

01-02.10.2022

Moduł 10

Superwizja projektów dyplomowych

19-20.11.2022

 Jest możliwość aby seminarium dyplomowe odbyło się w trybie stacjonarnym.

 

ZAPISY

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NT. STUDIÓW UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ GWSH

Janusz Centawer - e-mail: janusz.centawer@gwsh.pl

 

Rekrutacja na studia podyplomowe jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia przyjmowane są osoby z wyższym wykształceniem.


Aby zapisać się na studia podyplomowe, należy założyć konto w systemie internetowej rejestracji na poniższej stronie:

Prosimy zweryfikować wprowadzone dane oraz zapamiętać hasło.

Następnie należy wybrać kierunek na który Państwo aplikują.

W ostatnim kroku umówimy się na spotkanie, podczas którego przekażesz nam komplet dokumentów i podpiszemy umowę na świadczenie usługi edukacyjnej.

UWAGA - Na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.

* Absolwenci GWSH są zwolnieni z opłaty rejestracyjnej.

logo gwsh.pl

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa
im. Wojciecha Korfantego

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+