PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej
/dla-studenta/studenckie-praktyki-zawodowe.html

Dofinansowanie - Studia Podyplomowe

Drukuj

KFS – zdobądź nawet do 100% dofinansowania na studia podyplomowe lub/i szkolenia w Akademii Górnośląskiej im. W. Korfantego w Katowicach

 

KFS – co to jest?

KFS, czyli Krajowy Fundusz Szkoleniowy, adresowany jest zarówno do pracowników jak i pracodawców, którzy chcieliby skorzystać z różnych form kształcenia ustawicznego. O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszystkie podmioty definiowane jako pracodawcy, tj. każda jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy korzystający z różnych form kształcenia wspieranego środkami KFS, a także czy jest to praca na pełen czy część etatu.

 

Terminy składania wniosków o dofinansowanie z KFS

Nabory wniosków są prowadzone przez powiatowe urzędy pracy (PUP). Każdy PUP zamieszcza informacje o terminach składania wniosków na swojej stronie internetowej. Złożenie wniosku poza wyznaczonym terminem jest niemożliwe. Aktualne informacje można znaleźć w bazie powiatowych urzędów pracy.

Baza powiatowych urzędów pracy: https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu

 

Maksymalne kwoty dofinansowania:

  • 100% kosztów dla mikroprzedsiębiorstw (do 10 pracowników).
  • 80% kosztów dla pozostałych firm (20% udziału własnego pracodawcy).

Środki są przekazywane w oparciu o szczegółowy plan szkoleniowy, który musi być zgodny z priorytetami KFS.

 

Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2025

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej określa priorytety wydatkowania środków KFS na rok 2025. Wnioskodawca powinien wybrać właściwy priorytet i zaznaczyć go w formularzu wniosku. Do rozpatrzenia kwalifikują się wnioski spełniające co najmniej jeden z priorytetów. Jeśli możliwe jest wskazanie kilku priorytetów, warto to zrobić, aby zwiększyć szanse na dofinansowanie. Kolejność priorytetów nie oznacza ich rangi ani znaczenia.

Limit podstawowy tzw. Pula Ministra:

1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.

Otwórz stronę https://barometrzawodow.pl/modul/prognozy-na-plakatach

Wybierz rok 2025 i zaznacz „zawody deficytowe” w odpowiedniej kategorii.

Jeśli znajdziesz zawody uznane za deficytowe, sprawdź, czy obejmują one stanowiska Twoich pracowników. Deficyt określany jest na dwóch poziomach: „Duży deficyt” i „Deficyt”. Jeśli Twoi pracownicy należą do grupy „Duży deficyt”, warto rozważyć wskazanie tego priorytetu we wniosku.2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.

3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.

4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.

5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.

6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.

7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.

8) Rozwój umiejętności cyfrowych.

9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.

 

Rezerwa tzw. Pula Rady Rynku Pracy:

10) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.

11) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

12) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.

13) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.

 

Poszczególne kroki w procesie ubiegania się o dofinansowanie studiów podyplomowych/szkoleń:

Krok 1: Ogłoszenie o naborze wniosków - sprawdzenie informacji o naborze na stronie Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w miejscowości, w której przedsiębiorca ma siedzibę lub oddział. W przypadku ogłoszenia naboru, należy dokładnie zapoznać się z jego wytycznymi i pobrać wszystkie niezbędne dokumenty.

Przykładowe terminy składania wniosków w Powiatowych Urzędach Pracy:

  • PUP Katowice - 17.02.2025 r. w godzinach od 7.30 do 13.30
  • PUP Będzin - 11.02.2025 - 12.02.2025
  • PUP Olkusz - 24.02.2025 - 28.02.2025

Krok 2: Przygotowanie wniosku – wypełnienie wniosku oraz dołączenie wymaganych dokumentów (wg informacji w PUP).

UWAGA! Pracownicy Akademii Górnośląskiej pomogą w wypełnieniu wniosku!

Krok 3: Złożenie wniosku - przedsiębiorca składa wypełniony wniosek w terminie trwania naboru w odpowiednim PUP. Wnioski można składać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, pamiętając o ich właściwym podpisaniu.

Krok 4: Oczekiwanie na rozpatrzenie – średni czas oczekiwania na decyzję wynosi do 30 dni. W każdym momencie pracodawca może uzyskać informacje o etapie rozpatrywania jego wniosku, kontaktując się z działem KFS.

Krok 5: Decyzja – po etapie rozpatrywania wniosków, ,PUP informuje o decyzji dotyczącej przyznania środków, częściowego dofinansowania lub odrzucenia wniosku.

Krok 6: Zawarcie umowy - w przypadku pozytywnej decyzji, PUP zaprasza do zawarcia umowy KFS. Dalsze działania zależą od zapisów zawartych w umowie.

Krok 7: Realizacja studiów podyplomowych / szkoleń – po podpisaniu umowy możliwe jest rozpoczęcie realizacji zaplanowanych studiów podyplomowych / szkoleń. Wszelkie zmiany, takie jak zmiana terminu czy nieobecność pracownika, należy konsultować z PUP.

Krok 8: Rozliczenie - po zakończeniu kształcenia, przedsiębiorca musi dostarczyć dokumenty potwierdzające ich realizację oraz rozliczenie poniesionych kosztów.

UWAGA!

Wsparcie w uzyskaniu dofinansowania KFS

Zespół Centrum Studiów Podyplomowych Akademii Górnośląskiej jest do Państwa dyspozycji i chętnie pomoże w uzyskaniu dofinansowania. Wiemy, że formalności mogą wydawać się skomplikowane, dlatego chętnie wesprzemy Państwa na każdym etapie procesu.

Jeśli zdecydują się Państwo na nasze studia/szkolenia, pomożemy w przygotowaniu wniosku oraz niezbędnej dokumentacji. Zapewniamy również komplet dokumentów dotyczących uczelni.

Dołożymy wszelkich starań, aby proces ubiegania się o dofinansowanie KFS przebiegł sprawnie i bezproblemowo!

Kontakt:

podyplomowe - tel.: (32) 35 70 582

podyplomowe@akademiagornoslaska.pl

szkolenia - tel.: (32) 35 70 606

szkolenia@akademiagornoslaska.pl

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach dofinansowania studiów podyplomowych, kursów i szkoleń? Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

 

Sprawdź ofertę studiów podyplomowych: https://www.gwsh.pl/studia/podyplomowe.html

Sprawdź ofertę szkoleń i kursów: https://www.gwsh.pl/kursy-i-szkolenia/kursy-terminy.html

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532