DLACZEGO BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE I PRZYGOTOWANIA OBRONNE?
Kierunek studiów „Bezpieczeństwo narodowe i przygotowania obronne” należy do dziedziny kształcenia w zakresie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, obejmujących problematykę z zakresu systemu obronnego państwa, teorii sztuki wojennej, w tym strategii, sztuki operacyjnej i taktyki.
Z uwagi na obecną sytuację międzynarodową, wzrost zagrożeń zewnętrznych, oraz rosnące znaczenie problematyki bezpieczeństwa w polityce wewnętrznej państwa, odnotowywany jest stały wzrost zapotrzebowania na specjalistów z powyższego zakresu, odpowiednio przygotowanych do realizacji zadań na rzecz obronności kraju zarówno w strukturach SZRP jak i instytucjach administracji państwowej.
DLA KOGO?
Studia adresujemy przede wszystkim do:
CO MOGĘ OSIĄGNĄĆ?
W ramach zajęć słuchacz zostanie zapoznany z podstawami wiedzy z zakresu budowy strategii bezpieczeństwa państwa, jej elementami składowymi, systemem zarządzania kryzysowego funkcjonującym w resorcie obrony narodowej oraz w jednostkach administracji państwowej na szczeblu centralnym i samorządowym. W ramach zajęć słuchacze zostaną zapoznani z podstawami prawnymi funkcjonowania struktur obrony cywilnej oraz zmianami prawnymi zachodzącymi w tym obszarze, ogólnymi zasadami ochrony informacji niejawnych i obrony infrastruktury krytycznej.
Studia mają zadanie zapoznać słuchaczy z zadaniami realizowanymi na rzecz obronności kraju na szczeblu samorządowym i wojewódzkim, a także przygotować absolwentów do ich praktycznej realizacji.
Ukończenie studiów podyplomowych będzie zapewniało odpowiednią wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające kontynuowanie nauki na uczelniach wojskowych lub podjęcie aktywności zawodowej, zgodnie z własnymi zainteresowaniami.
PROGRAM STUDIÓW (176h)
Wprowadzenie do nauki o bezpieczeństwie narodowym i obronności:
Struktury państwa w systemie bezpieczeństwa narodowego:
Realizacja zadań na rzecz obronności kraju:
Zarządzanie kryzysowe:
Obrona Cywilna.
Ochrona informacji oraz ochrona i obrona obiektów infrastruktury krytycznej:
Seminarium dyplomowe.
KTO PROWADZI ZAJĘCIA
gen. bryg. Grzegorz HAŁUPKA
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu 1993, Akademii Obrony Narodowej 2001, Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w ASzWoj. 2016, NATO Defense College w Rzymie 2017, uczestnik misji w Republice Iraku 2005, Z-ca dowódcy JW. AGAT, Szef Oddziału Szkolenia Inspektoratu Wojsk Specjalnych DGRSZ, D-ca 6BPD, Szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych, członek Konwentu, a następnie wiceprzewodniczący Rady Programowej Akademii Wojsk Lądowych, członek Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Prezydencie RP.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Hałupka
gen. bryg. Grzegorz GRODZKI
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu 1994, Akademii Obrony Narodowej 2002, Akademii Dowódczo-Sztabowa Armii Stanów Zjednoczonych w Fort Leavenworth 2011, NATO Defense College w Rzymie 2014, US Army War College 2019, uczestnik misji w Bośni i Hercegowinie w 2004-2005 oraz w Afganistanie 2009 i 2011. Dowódca 18 batalionu desantowo-szturmowego, Szef Szkolenia, zastępca Dowódcy a następnie Dowódca 6BPD.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Grodzki
płk dr hab. Jacek LASOTA
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu oraz studiów dyplomowych i trzeciego stopnia Akademii Obrony Narodowej. Począwszy od ukończeniu studiów w 1993 roku pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 9 pułku zmechanizowanym, 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz 2 Brygadzie Obrony Terytorialnej. Brał udział w działaniach VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w 2007 roku w Iraku. Od 2008 roku jest związany zawodowo z Akademią Obrony Narodowej i jej kontynuatorką Akademią Sztuki Wojennej. Dyrektor Instytutu Historii i Polemologii Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. W pracy naukowej i dydaktycznej zajmuje się teorią i historią sztuki wojennej, polemologią oraz bezpieczeństwem. Jest autorem opracowań o charakterze teoretycznym i praktycznym, kierownikiem i uczestnikiem wielu prac oraz projektów naukowo-badawczych z zakresu bezpieczeństwa.
płk dr Waldemar ŁYDKA
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu oraz studiów dyplomowych i trzeciego stopnia w Akademii Obrony Narodowej. Od 1993 roku pełnił służbę na stanowiskach w 14 pułku zmechanizowanym, 14 Brygadzie Pancernej, 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich oraz od 2003 w 3 Brygadzie Zmechanizowanej. Dwukrotnie uczestniczył w misjach poza granicami kraju: w 2005/2006 w ramach
V zmiany PKW IRAK oraz w 2007 r. w J3 HQ KFOR w Kosowie.
Od 2008 roku był związany zawodowo z Akademią Obrony Narodowej i jej kontynuatorką Akademią Sztuki Wojennej, gdzie pełnił obowiązki asystenta, adiunkta w Zakładzie Systemów Dowodzenia. Od 2016 roku zastępcy Dyrektora Instytutu Sztuki Operacyjnej i Taktyki, a w 2018 Szefa Centrum Doskonalenia Kursowego Oficerów.
W roku 2019 związał się zawodowo z Akademią Wojsk Lądowych, gdzie pracował jako starszy wykładowca i adiunkt w Instytucie Przywództwa. Od dziesięciu lat współpracuje z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, współorganizator i prowadzący jedynych w Polsce studiów podyplomowych dla żołnierzy (Przywództwo Wojskowe i Komunikacja). Jest autorem opracowań dotyczących problematyki dowodzenia i przywództwa, w tym podręcznika „Przywództwo Wojskowe”.
płk Wojciech EMERLING
Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, Wydziału Elektrotechniki i Automatyki 1996, studia podyplomowe w zakresie penitencjarystyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2000, studia podyplomowe w zakresie prawa karnego wykonawczego, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii 2014. Wieloletni praktyk, członek kadry zarządzającej jednostek penitencjarnych województwa śląskiego. Od 1996 roku związany zawodowo z więziennictwem.
W latach 2005 – 2017 specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach. Od 2017 roku pełnił funkcję dyrektora Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju. Od 2019 r. jest przedstawicielem otoczenia społeczno gospodarczego Rady Programowo-Biznesowej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a od 2021 także Rady Biznesu Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Specjalizacja i obszar tematyczny zainteresowań: Obronność i bezpieczeństwo jednostek penitencjarnych oraz bezpieczeństwo w warunkach izolacji penitencjarnej. Analiza i wykorzystanie danych operacyjnych i finansowych, z wykorzystaniem systemów informatycznych (kadrowo-płacowych), baz danych – m.in. Microsoft Access, arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel.
ppłk mgr inż. Piotr JANOSZ
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w 2002 na wydziale mechatroniki, Politechniki Warszawskiej w 2005 na wydziale logistyki, Podyplomowych Studiów Pedagogicznych z zarzadzania kryzysowego i edukacji obronnej w Rykach w 2008, obecnie doktorant Akademii Pożarniczej w Warszawie. Od 2002 roku pełnił służbę na stanowiskach dowódczych w 69 pułku przeciwlotniczym, 6 Bazie Amunicji i sztabowych w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym, Wojskowych Komendach Uzupełnień, oraz od 2011 r. pełnił służbę na stanowiskach dowódcy Zespołu oraz szefa sekcji w Jednostce Specjalnej AGAT. Od 2022 pełni służbę na stanowisku Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Misja – Pojednanie Środowisk Patriotycznych w kraju i za granicą.
ppłk Andrzej PAWELSKI
Absolwent Akademii Obrony Narodowej 2002, 3 krotny uczestnik misji IF w Republice Iraku, ISAF i Resolut Support w Afganistanie w latach 2004 – 2018, laureat nagrody „Buzdygany 2012” – za dowodzenie OMLT2 w trakcie VII zmiany PKW Afganistan, odznaczony za bohaterstwo w trakcie działań wojennych medalem „Meritorious Service” przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych (najwyższe wojskowe odznaczenie przyznawane obcokrajowcom), Starszy Specjalista J1 Dowództwa Wojsk Lądowych w zakresie organizacji wojsk.
Janusz BISMOR
Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji 2004, Wyższej Szkoły Humanitas 2008 – Wydział Administracji i Zarządzania, kierunek Administracja Publiczna, Samorząd Terytorialny, Studia Podyplomowe 2010 – Bezpieczeństwo i Higiena Pracy oraz Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem, 2014 – Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Doświadczenia zawodowe związane z pracą w administracji i zakładach przemysłowych: Bumar – Łabędy; Urząd Miejski w Gliwicach, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Centrum Ratownictwa Gliwice, Wydział Podatków i Opłat, Kierownik Referatu Rachunkowości Podatkowej, Komendant Straży Miejskiej w Rybniku, a następnie w Gliwicach, Wykładowca Centrum Edukacji Zawodowej oraz Członek komisji egzaminacyjnych KWP w Gdańsku i KWP w Katowicach, wykładowca Wyższej Szkoły Administracji i finansów publicznych w zakresie Informacji niejawnych i BHP. Były prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Polski Związek Straży Miejskich w latach 2017-2019.
Małgorzata Trzpis
Pracownik służby cywilnej, dyplomata. Absolwentka Stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Studium Polityki Zagranicznej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, uzupełniających kursów polityki międzynarodowej w Brukseli i Stanach Zjednoczonych.
Od 2021 r. pracownik Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli. Odpowiada za unijną politykę dotyczącą resortu spraw wewnętrznych (w szczególności obszaru dotyczącego organów ścigania). Uczestniczy w przygotowaniu nadchodzącej polskiej Prezydencji w 2025 r.
Drogę zawodową rozpoczynała w sektorze prywatnym. Od blisko 15 lat związana z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji z departamentem odpowiedzialnym za kreowanie polityki międzynarodowej i unijnej w sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego. Przeszła wszystkie urzędnicze szczeble kariery: od referendarza odpowiedzialnego za organizację spotkań podczas polskiej Prezydencji 2011 do naczelnika Wydziału Współpracy Dwustronnej, Wielostronnej i Protokołu. Dodatkowo, wielokrotnie związana ze światem sportu – odpowiadała za strefy VIP podczas turniejów piłkarskich, siatkarskich czy lekkiej atletyki (organizowanych przez UEFA, FIFA, PZPN, PZPS, i K-PZLA).
https://www.linkedin.com/in/malgorzata-trzpis-37a91759/details/experience/
CZAS TRWANIA
2 semestry (176 godzin)
Zajęcia odbywają się dwa / trzy razy w miesiącu:
OPŁATY
Opłata rejestracyjna: 85 zł
Opłata rejestracyjna dla Absolwentów AG/GWSH: 0 zł
Czesne: 6000 zł (-10%) 5400 zł płatne w ośmiu ratach po 675 zł
najniższa cena z ostatnich 30 dni: 5100 zł
Czesne dla absolwentów AG/GWSH: 6000 zł (-15%) 5100 zł płatne w ośmiu ratach po 637,50 zł
najniższa cena z ostatnich 30 dni: 4800 zł
Termin rozpoczęcia zajęć: październik/listopad 2024
Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Liczba miejsc ograniczona.
Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem.
Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.
W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlega zwrotowi.
ZAPISY
SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NT. STUDIÓW UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ AG
w sprawach rekrutacji
tel.: (32) 35 70 600, (32) 35 70 619, e-mail: rekrutacja@akademiagornoslaska.pl
w sprawach związanych z realizacją studiów
tel.: (32) 35 70 583, (32) 35 70 584, e-mail: podyplomowe@akademiagornoslaska.pl
Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia przyjmowane są osoby z wyższym wykształceniem.
Jeśli nie posiadasz wykształcenia wyższego, istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach w formie kursu. Szczegółów udzielają pracownicy.
Aby zapisać się na studia podyplomowe, należy założyć konto w systemie internetowej rejestracji na poniższej stronie:
Prosimy zweryfikować wprowadzone dane oraz zapamiętać hasło.
Następnie otrzymasz link aktywacyjny na podaną przez siebie skrzynkę mailową. Jeśli maila z linkiem nie ma, zajrzyj do folderu spam.
Po aktywacji konta, uzupełnij dane osobowe oraz wybierz kierunek na który aplikujesz.
W ostatnim kroku zadzwoń, napisz maila lub poczekaj na kontakt z naszej strony. Umówimy się na formę przekazania dokumentów, osobiście bądź pocztą.
UWAGA - Na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532