WYMAGANIA KWALIFIKACYJNE:
Szkolenie jest skierowane dla wszystkich pracowników medycznych, bez względu na specjalizacje w szczególności dla zespołów ratowniczych i pielęgniarskich z: chirurgii, neurochirurgii, neurologii, kardiologii, laryngologii, pulmonologii, onkologii, hematologii, interny.
CEL SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest zaznajomienie uczestników z technikami uzyskiwania odpowiedniego, skutecznego i efektywnego dostępu naczyniowego, ze szczególnym uwzględnieniem cewników o pośrednim czasie utrzymania w naczyniu tzw. Midline. Według Infusion Nurses Society, Midline definiuje się jako urządzenie dostępu naczyniowego, które jest wprowadzane do żyły obwodowej, a jego czubek znajduje się na poziomie pachy lub w jego pobliżu i jest dystalny do ramienia
PROGRAM:
I. Wykład/ prezentacja
Podczas krótkiego wykładu przedstawiony zostanie przegląd zagadnień, związanych z wyborem urządzeń dostępu naczyniowego i ich implantacja przy jednoczesnym zachowaniu dobrostanu naczyń krwionośnych.
II. Warsztat/ część praktyczna
• Wybór rodzaju cewnika naczyniowego Midline, dla danego pacjenta ze względu na rodzaj leczenia.
• Ocena struktur anatomicznych
• Wybór miejsca i techniki wkłucia.
• Omówienie poszczególnych wariantów dostępu, problemów technicznych i możliwych do uniknięcia powikłań
• Wykorzystanie USG do identyfikacji naczyń.
• Podstawowe informacje dotyczące zastosowania obrazowania ultrasonograficznego niezbędne do prawidłowej implementacji wkłuć naczyniowych.
Ćwiczenia praktyczne odbywać będą się na wysokiej klasy fantomie z naczyniami zatopionymi w przeziernych dla USG mediach stałych.
Planowany przebieg szkolenia:
9.00 - cześć wykładowa – ok. 1,5 godz.
10.30 - przerwa kawowa – 15 min.
10.45 - część warsztatowa – ok. 2 godz. (w zależności od liczby uczestników)
EFEKTY PO UKOŃCZENIU SZKOLENIA:
Po ukończeniu warsztatu uczestnik będzie potrafił zidentyfikować naczynie żylne/tętnicze, ocenić drożność, średnicę, głębokość położenia. Po części praktycznej potrafi wprowadzić igłę do naczynia posługując się aparatem USG. Zajęcia praktyczne prowadzone na fantomie z naczyniami zatopionymi w przeziernych dla USG mediach stałych. Uczestnik samodzielnie wprowadzi cewnik pod osłoną USG.
KADRA DYDAKTYCZNO- SZKOLENIOWA:
Agnieszka Wyderka RN,M.Ed - Senior Vascular Clinical Specialist PL&CZ, Clinical and Medical Affairs International - Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej, Specjalista Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Terapii z kilkunastoletnim doświadczeniem klinicznym w pracy na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz intensywnej terapii i neonatologii, w renomowanych ośrodkach klinicznych Górnego Śląska. Specjalista kliniczny zajmujący się organizowaniem warsztatów oraz szkoleń dla zaawansowanych praktyków, zapewniający skuteczną edukację kliniczną zgodna z regulacjami HCP w zakresie bezpiecznego i skutecznego korzystania z produktów medycznych a szczególności dostępów.
CZAS TRWANIA: 1 dzień, ok. 3,5 godzin zegarowych
ILOŚĆ OSÓB W GRUPIE: max. 15 osób
TERMIN: KURS WSTRZYMANY
Miejsce: Akademia Górnośląska
GODZINY REALIZACJI: 09:00 - 12:30
CENA: 150 zł brutto/ osobę
CENA OBEJMUJE: uczestnictwo w zajęciach, materiały szkoleniowe, certyfikat
szkolenie rekomendowane jest przez POLSKIE TOWARZYSTWO PIELĘGNIAREK ANESTEZJOLOGICZNYCH I INTENSYWNEJ OPIEKI (Polish Association of Anaesthesiology and Intensive Care Nurses)
UWAGI ORGANIZACYJNE:
INFORMACJE I ZAPISY:
tel. 32/ 35-70-605, 32/ 35-70-606,
mobil: 696-721-366, 696-728-230,
e-mail: szkolenia@akademiagornoslaska.pl
Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach
40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532