PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Powiedzmy dzisiaj drugiej osobie coś miłego

Drukuj

Czy Walentynki warto świętować? O zdanie zapytaliśmy naszego eksperta, dr Renatę Rosmus, Prodziekan ds. kierunku Psychologia w GWSH

 - Walentynki są dla każdego. Nie tylko dla zakochanych – uważa Prodziekan Psychologii naszej Uczelni. To dobra okazja na poprawę relacji, daje nam możliwość powiedzenia drugiej osobie, że się ją lubi, ceni, że jest ważna. Tak rzadko okazujemy sobie sympatię. A 14 lutego mamy ku temu doskonałą okazję – mówi dr Rosmus.  

W zabieganym świecie, kiedy  zapominamy o drugiej osobie potrzebny jest nam impuls do tego, żeby się zatrzymać i zrozumieć, że nie jesteśmy sami. Mówienie ludziom przyjemnych rzeczy, niekoniecznie wyznawanie miłości, to dawanie innym tego, co również dla nas jest ważne. Dla człowieka ważna jest akceptacja społeczna. - Uśmiech, życzenia miłego dnia odwzajemniają uśmiech, dają zadowolenie, sygnał, że ktoś nas dostrzega – tłumaczy psycholog.  

Jest wiele osób krytykujących coraz bardziej popularne Walentynki

- Tylko po co być złym na świętowanie Walentynek? To miłe święto. Nie rozumiem jak bycie miłym i okazywanie sobie uczuć może być źle odbierane?  Jeśli Walentynki nie są ważne, nie marudź  i nie krytykuj. Przymruż czasem oko i pozwól sobie na dystans. Nie bądźmy tacy nadęci – uśmiecha się dr Renata Rosmus. Akceptacja to także tolerowanie tego, co odpowiada innym. Na to nie mamy wpływu.  

A czy nie za dużo wokół czerwonych serduszek? „wyjątkowych ofert” dla zakochanych w każdym sklepie?  

- To tak, jakbyśmy chcieli się złościć na pogodę. Na to, że pada deszcz, albo wieje. Komercja jest dzisiaj wszechobecna. Skoro dotyczy ważnych świąt religijnych, to tym bardziej wykorzystywana jest 14 lutego. Jeśli nie obrażają i nie krzywdzą innych, ludzie mają prawo świętować tak,  jak chcą. Jak nam nie odpowiada taka forma, to w niej nie uczestniczymy.  Walentynki są tylko raz w roku. Bez względu na nasz stosunek do tego dnia to  w dzisiejszym świecie, kiedy żyjemy w tak szybkim tempie, warto na moment się zatrzymać i przypomnieć naszym najbliższym, że ich kochamy. A do ludzi się uśmiechnąć. To pomaga – podsumowuje Prodziekan ds. kierunku Psychologia w GWSH.

Psychologia w GWSH to pięcioletnie jednolite studia magisterskie. GWSH może poszczycić się wysokim poziomem studiów psychologicznych. Stawiamy na specjalizację, w ramach której proponujemy kilka konkretnych ścieżek specjalnościowych.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+