PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

GWSH i Związek Górnośląski

Drukuj

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa i Związek Górnośląski zaczynają współpracę na rzecz pielęgnowania wartości ważnych z perspektywy naszego regionu. Połączone siły najlepszej w regionie uczelni niepublicznej i jednego z najbardziej zasłużonych stowarzyszeń regionalnych na Śląsku w tym roku szkolnym i akademickim dotyczą pięciu realizowanych wspólnie projektów.

Podpisane 21 października porozumienie między naszymi instytucjami jest celowo szeroko ujęte. Dotyczy krzewienia wartości i tradycji, budowania świadomości i przekazywania wiedzy – komentuje Mateusz Przybylski, inicjator porozumienia z ramienia GWSH. – Wspólnie z władzami Związku Górnośląskiego podjęliśmy decyzję, że ta umowa ma służyć mieszkańcom Śląska przez lata, dlatego wyrażamy w niej chęć i gotowość do ciągłej pracy i współdziałania. Konkrety mają być namacalne, widoczne w przestrzeni społecznej, a nie tylko na papierze.

I rzeczywiście, namacalne efekty współpracy już powoli widać. Pierwszym z nich jest zorganizowany niedawno Dzień Nauczyciela Regionalisty, podczas którego nadawano tytuł Lidera Edukacji Regionalnej nauczycielom pamiętającym w swojej pracy o dziedzictwie regionu. Wyróżnienia dostali także dyrektorzy placówek oświatowych wspierających swoich nauczycieli („Patron Edukacji Regionalnej”) oraz inne instytucje zaangażowane w pracę na rzecz regionu („Mecenas Edukacji Regionalnej”). GWSH było partnerem tego wydarzenia i sponsorem części nagród.

Kolejne projekty realizowane przez Związek i GWSH to osławiony Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, Olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku, konkurs na Młodego Górnoślązaka Roku i Śląski Turniej Debat Oxfordzkich, który stał się przyczynkiem do współpracy. Mateusz Przybylski wspomina jego pierwszą edycję: O spotkanie z prezesem Związku, panem Grzegorzem Franki, poprosiłem właśnie ze względu na debaty oxfordzkie. Miałem przyjemność brać udział w Turnieju jako licealista i wówczas z kolegami z drużyny zdobyliśmy w nim pierwsze miejsce. Do dziś wspominamy te kilka miesięcy naprawdę ciężkiej pracy – nauczyliśmy się wtedy nie tylko szukać informacji, ale przetwarzać je, argumentować, dyskutować i patrzeć na śląskie sprawy z różnych perspektyw. Myślę, że każdy z nas w jakimś stopniu zawdzięcza Turniejowi rozwój tych tak zwanych „kompetencji miękkich”, których dziś szukają pracodawcy. Zależało mi, żeby jak najwięcej młodych ludzi spróbowało swoich sił, ponieważ wiem, ile korzyści daje udział w Turnieju. Szczęśliwie trafiłem w Związku na osoby otwarte na współpracę i wspólne przedsięwzięcia.  Dlatego czynimy je faktem, dbając o to, by młodzież nie zapominała, skąd jest i co to tak naprawdę znaczy pochodzenie.

Przy okazji Dnia Nauczyciela Regionalisty zorganizowano także spotkanie z twórcami kwartalnika „Fabryka Silesia” oraz pokaz autorskiej kolekcji modowej Mirosławy Szałasty „Kolory Górnego Śląska”, w którym jako modelki wystąpiły uczennice II LO w Rudzie Śląskiej. Choreografię opracowała dla nich Anna Morajko – jedna z zasłużonych Liderek Edukacji Regionalnej 2016. Wśród obecnych gości specjalnych znaleźli się m.in. dr Henryk Mercik – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Adam Pastuch – dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury, dr hab. Adam Hibszer z UŚ oraz prof. UE dr hab. Zbigniew Widera.

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+