PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

25 listopada odbyła sie II Ogólnopolska Konferencja Medyczno-Fizjoterapeutyczna

Drukuj

II Ogólnopolska Konferencja Medyczno-Fizjoterapeutyczna pt.: „Medycyna, fizjoterapia i cybernetyka w usprawnianiu osób z zaburzoną kontrolą nerwowo-mięśniową” odbyła się w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach, gromadząc ponad 100 uczestników oraz liczne grono specjalistów zajmujących się terapią osób z dysfunkcjami narządów ruchu.

Celem konferencji było przybliżenie uczestnikom różnych obszarów badawczo-naukowych skoncentrowanych na usprawnianiu osób w każdym wieku oraz ze zróżnicowanymi problemami w zakresie kontroli nerwowo- mięśniowej.  

Konferencja została podzielona na część poświęconą metodom konserwatywnym oraz różnym formom interwencji chirurgicznych. Wykłady wygłosili fizjoterapeuci oraz lekarze prezentujący wyniki badań własnych w świetle aktualnej literatury. Dyskusje następujące po poszczególnych sesjach tematycznych przeprowadzili najwyższej klasy specjaliści: prof. dr hab. Sławomir Snela, dr hab. n. kf Rafał Gnat oraz dr hab. n. kf Michał Kuszewski. Członkowie Komitetu Naukowego szczególnie podkreślali, że nie ma jednej, najlepszej metody fizjoterapeutycznej ani chirurgicznej, a efekty końcowe są rezultatem podejścia interdyscyplinarnego.

Konferencji towarzyszyły również mini targi firm działających w branży fizjoterapeutycznej, prezentujących specjalną ofertę dla jej uczestników. Zaprezentowały się tutaj takie firmy jak  Ortopro s.c., LIW Care Technology Sp. z o.o., TU INTER Polska SA O/ Katowice, Eo-Funktion Polska s.c., Orliman, AKSON oraz V!GO-Ortho sp. z o.o..  

Patronat honorowy nad konferencją sprawowało Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura. Patronat medialny objęło czasopismo „Acta Balneologica”, magazyn „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja” oraz magazyn „Rehabilitacja w Praktyce”.  

Konferencja otrzymała szereg pozytywnych opinii zarówno w kwestii organizacyjnej jak i zawartości merytorycznej, co zachęca nas do dalszych wysiłków zmierzających do organizacji jej kolejnej, trzeciej edycji, w przyszłym roku:  

„Miałem w ostatnich dniach przyjemność uczestniczyć w II Ogólnopolskiej Konferencji Medyczno-Fizjoterapeutycznej pt.: Medycyna, fizjoterapia i cybernetyka w usprawnianiu osób z zaburzoną kontrolą nerwowo-mięśniową, zorganizowaną przez GWSH w Katowicach. Konferencja sprawiła na mnie jak najlepsze wrażenie, zarówno w aspekcie organizacji, jaki i merytoryki. Jej mocna strona to przede wszystkim zgromadzenie inter-dyscyplinarnego audytorium i prelegentów reprezentujących rożne profesje związane z medycyną: od lekarzy (głównie ortopedów), poprzez fizjoterapeutów, po przedstawicieli nauk inżynieryjno-cybernetycznych wspierających wysiłki dwóch uprzednio wymienionych grup zawodowych. W takim towarzystwie pojawiły się inspirujące wystąpienia o przekrojowej tematyce, które mnie osobiście zmusiły do refleksji i skłoniły do rewizji ugruntowanych już w pewnej mierze poglądów. Czegóż więc innego oczekiwać od wartościowego spotkania? Była to druga odsłona ww. Konferencji. W świetle tego co zobaczyłem i usłyszałem nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć organizatorom dalszego rozwoju i zorganizowania kolejnych jej edycji. Z przyjemnością znajdę się w grupie uczestników w przyszłym roku i kolejnych latach. Zachęcam do udziału, który wspomoże w rozszerzaniu zasięgu ich znakomitej inicjatywy i z pewnością przyniesie radość".
dr hab. Rafał Gnat prof. nadzw. AWF w Katowicach  

"Znakomita organizacja.Wspaniałe grono znawców tematyki. Warto i należy spotykać się w gronie ludzi chcących przekazać wiedzę i chcących tę wiedzę wykorzystać."
dr n. med. Tadeusz Łyczakowski  

Cieszymy się, że wspólnie z Państwem mogliśmy uczestniczyć w przedsięwzięciu, które wzmacnia wiedzę i podnosi umiejętności przedstawicieli środowiska specjalistów niosących pomoc osobom z zaburzeniami kontroli nerwowo-mięśniowej.

 

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+