Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korgantego - Uczelnia Akademicka

JOGA - praktyczne zastosowania w terapii i profilaktyce zdrowotnej

Drukuj

Dlaczego joga?

Joga w rozmaitych swoich formach i stylach staje się obecnie coraz bardziej popularna i powszechnie dostępna, jednak na ogół traktowana jest dość powierzchownie, jako jeszcze jedna forma fitnessu. Dlatego warto zdać sobie sprawę z olbrzymiego potencjału praktyki jogi nie tylko w profilaktyce zdrowotnej, ale także w leczeniu i terapii.

Czym jest joga?

Joga jest metodą rozwoju duchowego wypracowaną w Indiach tysiące lat temu. Pozycje jogi zostały tak pomyślane, aby poprzez ruch w ciele pozwalały osiągnąć spokój i równowagę umysłu. Jednak praktyka jogi bardzo głęboko dotyka rozmaitych struktur ciała. Właściwie wykonywane ćwiczenia i pozycje oddziałują nie tylko na układ ruchowy, ale także organy wewnętrzne, układ krwionośny i limfatyczny, system hormonalny i psychikę człowieka. W przypadku częstych pospolitych dolegliwości i drobnych kontuzji często można sobie samemu pomóc praktyką jogi. Ale również w przypadku wielu bardzo poważnych chorób, o ile joga sama w sobie nie zastąpi konwencjonalnej medycyny, o tyle może w wyraźny sposób wspomóc proces leczenia oraz znacząco poprawić kondycję fizyczną i psychiczną pacjenta. Naturalnie tego typu wykorzystywanie jogi wymaga ogromnej wiedzy i wielu lat studiów. Celem kursu w ramach studiów podyplomowych jest rzucenie światła na metody terapii wypracowane w jodze, możliwość zestawienia i porównania ich z metodami stosowanymi w konwencjonalnej fizjoterapii i rehabilitacji, jak również w innych praktykach pracy z ciałem. W wielu sytuacjach okaże się, że to podejście jest zaskakująco zbieżne, ale często też może okazać się odkrywcze lub inspirujące.

Dla kogo?

Studia są skierowane dla osób posiadających wyższe wykształcenie I lub II stopnia, zajmujących się:

 • rehabilitacją,
 • terapią,
 • masażem,
 • fizjoterapią,
 • terapią manualną,
 • prowadzeniem zajęć ruchowych,

czyli wszelką formą pracy z ciałem, w tym także dla

 • nauczycieli jogi.

Warunkiem koniecznym dla podjęcia studiów jest podstawowa znajomość anatomii. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie z jogą.

Co mogę osiągnąć?

Celem studiów jest przedstawienie wpływu ćwiczeń jogi na funkcje organizmu, zastosowań terapeutycznych praktyki jogi, poznanie wariantów pozycji stosowanych w przypadku określonych dolegliwości, a także jakich elementów praktyki jogi należy w konkretnych przypadkach unikać. Zajęcia praktyczne są poparte wykładami teoretycznymi, które pozwolą zrozumieć specyficzną „filozofię” pracy z ciałem w jodze. Skupiają się przede wszystkim na praktyce jogi wg metody Iyengara, która traktuje aspekt terapeutyczny jogi w sposób najbardziej uniwersalny i wszechstronny. Ponadto studia pozwalają na zapoznanie się z innymi najbardziej popularnymi w Polsce stylami jogi, a także z technikami fizjoterapeutycznymi powstałymi na styku nauki zachodniej i wschodniego, holistycznego postrzegania człowieka.

Jakie kompetencje zdobędę?

Studenci będą mogli doświadczyć praktyki jogi wg metody Iyengara oraz pranajamy, a w szczególności poznają:

 • asany w podziale na pozycje stojące, siady i skłony, skręty, wygięcia do tyłu, pozycje odwrócone, pozycje relaksacyjne i regeneracyjne
 • zastosowanie poszczególnych grup asan na problemy: kręgosłupa, kolan, bioder, organy wewnętrzne, układ hormonalny (wydzielania wewnętrznego), układ nerwowy, odpornościowy, zdrowie kobiety.

 Ponadto zapoznają się z:

 • innymi metodami jogi
 • technikami fizjoterapeutycznymi w podziale na:
  a. techniki ruchowe (m.in. pilates, metoda Feldenkraisa)
  b. techniki manualne (m.in. integracja strukturalna – rolfing, techniki powięziowe)

Szerszy kontekst dla zajęć praktycznych zapewnią wykłady teoretyczne na temat jogi i postrzegania ciała i człowieka w tradycji indyjskiej, w szczególności w ajurwedzie.

ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z PROGRAMEM STUDIÓW KLIKNIJ TUTAJ

Co nas wyróżnia?

Zajęcia będą prowadzić najwybitniejsi nauczyciele jogi z całej Polski, z doświadczeniem pracy na co dzień z osobami z różnymi problemami zdrowotnymi, a także posiadający wykształcenie fizjoterapeutyczne. Stwarza to unikalną szansę poznania opisu działania pozycji jogi pod względem anatomicznym i fizjologicznym z jednej strony, a z drugiej strony pozwoli na fachowe zestawienie metod tradycyjnej fizjoterapii z tym, co można osiągnąć za pomocą jogi.

KTO PROWADZI ZAJĘCIA?

Anna Gładysz - opiekun merytoryczny kierunku

Filolog klasyczny z półspecjalizacją indyjską, jogą zajmuje się od 1995 roku. Posiada dyplom Introductory II Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute  oraz uprawnienia instruktorskie wydane przez AWF w Katowicach. Uczestniczy, a od wielu lat także tłumaczy warsztaty prowadzone w Polsce przez największych nauczycieli jogi Iyengara (m.in. Lois Steinberg, Corin Biria, Feaq Biria, Jaki Nett, Sharat Arora, Abhi Sridhar). Joga zaprowadziła ją do Indii, gdzie miała okazję uczyć się na zajęciach prowadzonych m.in. przez Geetę i Prashanta Iyengarów. Tłumaczy podręczniki jogi (Podstawowe wskazówki dla nauczycieli jogi, Joga w praktyce, Praktyka jogi dla kobiet). Prowadzi zajęcia jogi w Gliwicach i w Strzelcach Opolskich.
 

Ewa Wardzała

Indianistka, sanskrytolog, dyplomowany nauczyciel jogi Iyengara (Senior  Intermediate I), dyplomowana w Indiach tancerka i nauczycielka klasycznego tańca indyjskiego. Regularnie odwiedza Instytut B.K.S. Iyengara w Punie (RIMYI – w Indiach), gdzie oprócz regularnej praktyki asystuje na lekcjach terapeutycznych, szkoląc sie w pracy z różnymi schorzeniami. Od trzech lat prowadzi grupy terapeutyczne w Szkole Jogi Sadhana w Krakowie. Regularnie też szkoli się w tym zakresie na warsztatach Lois Steinberg oraz Rebecki Lerner. Asystuje w kursach nauczycielskich, egzaminuje. Współpracuje z krakowską PWST, gdzie prowadzi jogę dla tancerzy Wydziału Teatru Tańca.

Natasza Moszkowicz

Certyfikowany nauczyciel jogi według metody Iyengara® w stopniu Senior Intermediate I. Współtwórca Krakowskiego Warsztatu Jogi. Swoje przekonanie do podążania ścieżką jogi umacnia, praktykując i tłumacząc sesje warsztatowe prowadzone rokrocznie przez najbliższych uczniów B.K.S Iyengara.
Doświadczenia i wiedzę płynącą z praktyki własnej weryfikuje studiując według wskazań Lois Steinberg (USA)  w prowadzonych przez nią w Polsce od 15 lat warsztatach oraz w szkoleniach organizowanych w Iyengar Yoga of Champaign-Urbana, Illinois; pod kierunkiem Rity Keller (Niemcy) - w procesie egzaminacyjnym na stopnie Junior Intermediate i w serii warsztatów zgłębiających techniki praktyki kobiecej; w warsztatch prowadzonych przez Faeq’a  i Corine Biria, oraz ich ucznia Christopha Tissot (Francja); Gabriellę Giubilaro (Włochy); od roku 2012 także pod kierunkiem Deana i Rebecki Lerner oraz Carrie Owerko (USA). Rokrocznie odbywa miesięczny staż w Ramamani Memorial Iyengar Yoga Institute w Punie w Indiach, gdzie również asystuje w klasach medycznych. Prowadzi systematyczne kursy wprowadzające do praktyki, przygotowujące do podjęcia praktyki własnej, kursy tematyczne dla osób zaawansowanych i zajęcia o profilu terapeutycznym, a od września 2015 w ramach szkoły Jogarytm w Warszawie prowadzi także regularne zajęcia dla nauczycieli.
Poza jogą… - z wykształcenia filozof i religioznawca, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego,  z natury myśliciel. Przez lata tańczyła. Dziś pisze,  tłumaczy i fotografuje. Spełnia się w inspirowaniu innych do myślenia, działania i tworzenia.

Stefania Szostak

Magister fizjoterapii, absolwentka AWF w Krakowie, studentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, certyfikowana nauczycielka jogi Iyengara w stopniu Introductory II. Praktykę jogi rozpoczęła w Bielsku- Białej jeszcze w trakcie liceum i od pierwszych zajęć poczuła, że to jest właśnie to. Po rozpoczęciu studiów w Krakowie kontynuowała praktykę pod okiem Katarzyny Pilorz i w 2013 roku zdała egzamin nauczycielski. Cały czas się uczy, bierze udział w warsztatach w Polsce (z Lois Steinberg, Ritą Keller, Carrie Owerko, konwencje organizowane przez Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce z Abhijata Sridhar oraz Gulnaaz Dashti), jak i za granicą (RIMYI w Punie, Indie, coroczne intensywne warsztaty z Faeqiem i Corine Biria, Paryż i Blacons, Francja). Uwielbia uczyć i pracować z ludźmi. Jogą się zachwyciła i zachwyt ten stale rośnie. W swojej praktyce i uczeniu stara się łączyć wiedzę, którą zdobyła w trakcie studiów akademickich z tym czego nauczyła się od swoich nauczycieli.
 

dr Nina Budziszewska

Wykładowca w Zakładzie Filologii Indyjskiej (Uniwersytet Wrocławski), gościnne wykłady z zakresu filozofii ogólnej oraz filozofii indyjskiej na Uniwersytecie Abderrahmane Mira w Bidżaji (Algieria) w ramach post-doc (2014-2015); doktor nauk humanistycznych (teza doktorska: Mokszadharma o człowieku, 2013), magister filozofii (praca magisterska: Epistemologia i ontologia buddyzmu tybetańskiego, praca licencjacka: Koncepcja śmierci w nowoczesnej neurobiologii i buddyzmie); certyfikat Coaching with Compassion - Conversations that Inspire: Coaching Learning, Leadership and Change (Case Western Reserve University, USA, 2015); redaktorka stałej rubryki poświęconej myśli indyjskiej w czasopiśmie popularno-filozoficznym Filozofuj!; autorka bloga poświęconego starożytnej mądrości indyjskiej (https://ateliermysli.wordpress.com/); publikacje naukowe dostępne na stronie: https://wroc.academia.edu/NinaBudziszewska; zapalona pasjonatka sanskrytu, zielonej herbaty, yerba mate, wschodnich sztuk walki oraz dalekich podróży (także - zgodnie z jogą - w głąb siebie), aktualnie w trakcie tłumaczenia z sanskrytu na język polski: Sarwa-siddhanta-sanghrahy, Widżniana-Bhairawa Tantry, a wkrótce Hatha-joga-pradipiki; na finiszu pisania książki dot. starożytnej indyjskiej sztuki życia, czyli jogi jako kontroli ciała, oddechu i umysłu.

Grażyna Kotlorz

Konsultantka ajurwedy (Instytut Jiva w Faridabad, Indie), autorka artykułów dla magazynu Yoga&Ayurveda oraz portalu Joga ABC, autorka bloga: Spokojnie – to tylko ajurweda!, nauczycielka jogi, instruktorka rekreacji ruchowej o specjalności Hatha Joga. Ukończyła liczne kursy specjalistyczne z zakresu aktywności fizycznej, pracy z kobietami w ciąży oraz z dziećmi, profilaktyki zdrowotnej, doradztwa żywieniowego oraz zabiegów ajurwedyjskich. Na co dzień prowadzi studio pracy z ciałem Złoty Środek w Katowicach. Prowadzi zajęcia jogi z grupami w różnym wieku – od przedszkolaków po seniorów, warsztaty wyjazdowe oraz autorskie wykłady na temat ajurwedy. Zachęcamy do odwiedzenia jej bloga pod adresem: http://spokojnietotylkoajurweda.blog.pl/

Wojciech Karczmarzyk

Certyfikowany terapeuta metody ROLFING® Integracja Strukturalna, nauczyciel jogi, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Integracji Strukturalnej. Szkolenie w zakresie Rolfingu® odbywał w Londynie na British Academy of Rolfing Structural Integration oraz w Monachium na European Rolfing Assiociation  e.V. stając się jedynym w Krakowie certyfikowanym ROLFEREM™. Wojtek jest także pierwszym w Polsce certyfikowanym nauczycielem JOGI inspirowanej nauczaniem Vandy Scaravelli
''...moją fascynacją życiową jest człowiek, współdziałanie ciała i umysłu jako niepodzielnej zintegrowanej całości. Przedmiotem  obecnych zainteresowań zawodowych jest szeroko pojęte zagadnienie traumy, co dzieje się w naszym ciele i psychice gdy jej doświadczamy i jak mądrość ciała pozwala traumę uwolnić by móc na nowo cieszyć się życiem.''

Mateusz Stańczak

Magister fizjoterapii, a także wieloletni instruktor oraz szkoleniowiec w zakresie ćwiczeń jogi. Pierwotnie uczył się metody Iyengara m.in. u Darka Wojteczka, Marii Stróżyk oraz Jurka Jaguckiego. Na drodze praktyki fizjoterapeutycznej nieustannie odkrywa bogactwo możliwości jogi w leczeniu ruchem i łączy podejścia różnych konceptów pracy z ciałem.  W pracy fizjoterapeutycznej posługuje się technikami mięśniowo-powięziowymi, które pozwalają w miękki i delikatny sposób uwalniać napięcia mięśni i otaczających je tkanek, co ma kluczowe znaczenie w pracy z bólem oraz w pracy nad zrównoważeniem postawy.

Karolina Nikiel

 
Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, pilates, hatha-joga, bodyART, deepWORK, zdrowy kręgosłup. Związana ze światem fitness od 2000 roku. Absolwentka GWSH na kierunku fizjoterapia. Zaczynała od aerobiku, obecnie specjalizuje się  w prozdrowotnych formach ruchu. Na swoich zajęciach lubi łączyć różne formy ruchu, tak by uczestnicy mogli rozwijać się nie tylko fizycznie, ale również mentalnie.

Łukasz Maj

Absolwent szkoły osteopatii, w latach 2008-2015 fizjoterapeuta euroligowej drużyny koszykarek Wisły Can-Pack. Prowadzący praktykę fizjoterapeutyczną od 2006 roku. Współorganizator oraz współprowadzący cykl szkoleń z zakresu pracy na tkankach miękkich. Pasjonat medycyny holistycznej. Prowadzi bloga w portalu facebook - „Vademecum Osteopaty”. Prywatnie podróżnik, fotograf.
(www.fizjoterapia-maj.pl oraz www.pilatesstudio.pl)

Paweł Wójtowicz

Certyfikowany nauczyciel Metody Feldenkraisa, jeden z kilku w Polsce, zajmuje się nią od 6 lat, ukończył nauczycielski 4-letni trening w Anglii. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Metody Feldenkraisa. Prowadzi regularne zajęcia w Krakowie i warsztaty w całej Polsce. Pracuje z dorosłymi i dziećmi zarówno zdrowymi, jak i niepełnosprawnymi, w szczególności z ograniczeniami ruchu o podłożu neurologicznym. Pracuje w języku polskim i angielskim. Ukończył z wyróżnieniem socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie u prof. Piotra Sztompki. Był managerem w Capgemini i PwC oraz wolontariuszem w projektach rozwojowych w Afryce. Interesuje się myślą filozoficzną m.in. taoizmem i Maurice Merleau-Ponty.

Paweł Nadolny

 
Od ponad 20 lat praktykuje pod okiem wielu najlepszych polskich i światowych nauczycieli jogi. W 2009 rozpoczął naukę w KPJAYI w Mysore w Indiach. Od tego czasu co rok wraca do Mysore, by rozwijać się pod okiem swojego nauczyciela Sharatha Jois’a. W 2012 roku otrzymał autoryzację Instytutu Pattabhi Joisa (kpjayi.org) do uczenia pierwszej, a w 2015 do uczenia drugiej serii Ashtanga jogi.
Uczy Ashtanga jogi od 2003 r. najpierw w.g metody Iyengara, a obecnie w.g metody z KPJAYI z Mysore. Prowadził autorski program zajęć terapii jogą w Instytucie Psychiatrii i Neurologi w Warszawie. Jest autorem publikacji na temat jogi, w tym pracy magisterskiej dot. środowiska osób praktykujących jogę w Polsce. Pisze dla portalu BosoNaMacie.pl i aktywnie działa na rzecz rozwoju jogi w Polsce w ramach stowarzyszenia Porozumienie Szkół Jogi – PorozumienieJogi.pl.

CZAS TRWANIA

2 semestry (296 godzin) 

Zajęcia odbywają się średnio co drugi weekend:

 • soboty: 8.00 - 16.30
 • niedziele: 8.00 - 15.45

Aby zapoznać się z harmonogramem studiów kliknij TUTAJ

OPŁATY

Opłata rejestracyjna:  120 zł

Opłata rejestracyjna dla Absolwentów GWSH: 0 zł

Czesne (-15%): 5400 zł 4590 zł (płatne w ośmiu ratach po 573,75 zł)

Czesne dla Absolwentów GWSH (-20%): 5400 zł 4320 zł (płatne w ośmiu ratach po 540 zł)

Aby skorzystać z promocji należy dokonać rejestracji w systemie ehms do 28 lutego 2017 oraz złożyć dokumenty w nieprzekraczalnym terminie do 7 marca 2017 r.

Termin rozpoczęcia zajęć: kwiecień 2017

Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Liczba miejsc ograniczona.

 

Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem.

Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.

W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlega zwrotowi.


ZAPISY

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NT. STUDIÓW UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ GWSH

Katarzyna Westerowska - tel. (32) 3570 606, e-mail: katarzyna.westerowska@gwsh.pl

Romualda Węglarska - tel. (32) 3570 582, e-mail: roma.weglarska@gwsh.pl

Anna Włodarz - tel. (32) 3570 582, e-mail: podyplomowe@gwsh.pl

Janusz Centawer - tel. (32) 3570 528, e-mail: janusz.centawer@gwsh.pl


Rekrutacja na studia podyplomowe jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń.

Aby zapisać się na studia podyplomowe, należy dokonać rejestracji internetowej poprzez kliknięcie w poniższy baner:

REJESTRACJA NA STUDIA

 

Prosimy zweryfikować wprowadzone dane rekrutacyjne oraz zapamiętać wygenerowane przez system NIU (numer identyfikacji użytkownika) i HASŁO

Następnie Kandydat na studia podyplomowe  składa w Centrum Studiów Podyplomowych, Kursów i Szkoleń następujące dokumenty:

 • kserokopia dyplomu (lub odpisu) ukończenia studiów (oryginał do wglądu) 
 • 2 fotografie formatu 4,5 x 6,5 cm  
 • kserokopię dowodu osobistego (dowód do wglądu)
 • formularz kwestionariusza osobowego (dostępny w systemie ehms po dokonanej rejestracji - drukowany w obecności kandydata w Centrum Studiów Podyplomowych, Kursów i Szkoleń)
 • umowa o świadczenie usług edukacyjnych (dostępna w systemie ehms po dokonanej rejestracji - drukowana w obecności kandydata w Centrum Studiów Podyplomowych, Kursów i Szkoleń)

UWAGA - Na studia przyjmowane sa osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.

W przypadku nie zebrania wymaganej liczby osób do utworzenia grupy dziekańskiej, rekrutacja może zostac przedłużona.

Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem. Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony. W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlega zwrotowi.

Członek - Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich Członek - Alliance, Universities For Democracy Członek - Światowa Organizacja Turystyki Członek - European Council for Business Education Akredytacja - Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej Forum Członek - Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach Członek - Instytut Gospodarki Nieruchomościami Partner - IBM Partner - Kamsoft Partner - Alstom Partner - Krajowa Izba Biegłych Rewidentów Partner - Marco Partner - Zakłady Mięsne Henryk Kania Partner - Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości Członek - Ogólnopolska Sieć Biur Karier Partner - Capgemini Partner - PWC Partner - BZWBK Partner - Ataxo Partner - Kariera w Finansach.pl Partner - Górnośląskie Forum Informatyczne Partner - Jobs.pl Partner - e-kapita.pl Partner - mlody-inzynier.pl Partner - Cyclad Partner - DlaStudenta.pl Partner - HRInvestment Partner - Rockwell Automation Partner - Randstad Partner - Eures Partner - ING Partner - Logotec Partner - Work Express Partner - Raben
gwsh.pl

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa
im. Wojciecha Korfantego

40-659 Katowice, ul. Harcerzy Września 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

Erasmus+