PL | EN
logo Akademii Górnośląskiej

Aromaterapia

Drukuj

CZYM JEST AROMATERAPIA?

Aromaterapia jest dziedziną medycyny naturalnej, jej historia sięga starożytności. Wzmianki o stosowaniu olejków eterycznych w celach leczniczych pochodzą m.in. z Chin, Indii, Persji czy Egiptu. Zapisy z Dalekiego Wschodu wskazują, że pachnące wyciągi stosowane w wielu zabiegach leczniczych, pozyskiwano drogą destylacji już 5000 lat temu. Jednak swoją nazwę otrzymała dopiero w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to francuski chemik René-Maurice Gattefossé zaczął badać wpływ olejku lawendowego na ludzi. Wyniki obserwacji i eksperymentów wydał w 1937 roku  postaci książki. Właśnie tam dwa słowa zostały złożone w całość: aroma, czyli z greki korzenny zapach” i terapeia – terapia.
Aromaterapia kliniczna polega na wykorzystaniu olejków eterycznych w celu poprawy zdrowia. Tysiące badań klinicznych potwierdza jej pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. W aromaterapii klinicznej wykorzystuje się nie tylko olejki eteryczne, ale też hydrolaty, maceraty i inne oleje roślinne.

DLA KOGO?

Na studia podyplomowe z aromaterapii klinicznej zapraszamy osoby z wykształceniem wyższym (studia I lub II stopnia.)
Kierunek w szczególności dedykujemy:
•    osobom zainteresowanym tematyką terapii naturalnych,
•    lekarzom, stomatologom, pielęgniarkom, farmaceutom,
•    dietetykom,
•    kosmetologom,
•    pracownikom centrów SPA, uzdrowisk, ośrodków turystyki, odnowy biologicznej i rekreacji,
•    absolwentom zdrowia publicznego, osobom zajmującym się promocją zdrowia i zdrowego stylu życia,
•    masażystom,
•    fizjoterapeutom,
•    psychologom i psychoterapeutom, pedagogom.
 
JAKIE KOMPETENCJE ZDOBĘDĘ?

Aromaterapia kliniczna to pierwsze w Polsce podyplomowe studia z aromaterapii. To kompleksowy program szkoleniowy,  najbardziej zaawansowane szkolenie z aromaterapii i olejków eterycznych w naszym kraju.
Podczas zajęć poznasz teorię i praktyczne zastosowanie aromaterapii. Nauczysz się tworzyć spersonalizowane kombinacje olejków aromatycznych, aby wspierać siebie i swoich klientów w dolegliwościach psychicznych i fizycznych.

WYKŁADOWCY

Anna Bober
Specjalistka w zakresie aromaterapii, medycyny ziołowej oraz dietetyki; biotechnolog i antropolog kultury. Wykładowca i szkoleniowiec łączący w swojej praktyce najnowszą wiedzę z zakresu fitofarmakologii i tradycyjnego ziołolecznictwa europejskiego z medycyną chińską. Jest absolwentką biotechnologii, antropologii kulturowej UAM oraz dwóch kierunków studiów podyplomowych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Od ponad 12 lat aktywna uczestniczka szkoleń i konferencji w dziedzinie fitoterapii, dietetyki, medycyny chińskiej. Aromaterapii uczyła się między innymi w instytucie Roberta Tisseranda. Członek Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Właścicielka Alchemilium – Ziołowo-Dietetycznego Laboratorium Zdrowia. Wykłada między innymi na kursie Zielarz/Fitoterapeuta w Warszawie. Prowadzi także zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na kierunku Naturoterapia w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie. Stworzyła własną autorską Akademię Ziołolecznictwa Alchemilium. Szczegóły drogi zawodowej: www.alchemilium.pl

Marta K. Grochowalska
humanistka, absolwentka filologii germańskiej UJ ze specjalizacją nauczycielską, studentka Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Aromaterapeutka kliniczna. Od lat zgłębia wszelkie tematy związane ze zdrowiem. Ukończyła m.in. kurs aromaterapii klinicznej w Penny Price Academy of Aromatherapy, kurs zielarz-fitoterapeuta, kursy w Tisserand Institute. Publikuje artykuły branżowe, popularnonaukowe i naukowe na temat aromaterapii i naturalnego perfumiarstwa. Główne obszary zainteresowań: historia aromaterapii i destylacji, kulturowe znaczenie roślin i substancji aromatycznych, bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych, badania naukowe nad aromaterapią.

dr Jolanta Kuś
Absolwentka Imperial College London i Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie w obszarze nauk przyrodniczych i w dziedzinie Nauk o Ziemi. Jest naturopatą, zielarką, fitoterapeutą i aromaterapeutą klinicznym. Ukończyła zawodowe kursy z zielarstwa, ziołolecznictwa, fitoterapii i aromaterapii klinicznej w Polsce w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie (obecnie KPU) u boku Dr Henryka Różańskiego, w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach (IMK), w Akademii Terapii Naturalnych (ATN) we Wrocławiu, w Polskim Towarzystwie Aromaterapeutycznym (PTA) w Warszawie; w Niemczech w Freiburger Heilpflanzenschule w Fryburgu Bryzgowijskim, w PRIMAVERA LIFE w Oy-Mittelberg; w Wielkiej Brytanii w Tisserand Institute. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów (PTZiF), niemieckiego Towarzystwa Fitroterapii (GPT), austriackiego Towarzystwa Fitroterapii (ÖGPhyt) i szwajcarskiego Towarzystwa Medycznego Fitoterapii (SMPG). Prowadzi warsztaty i szkolenia. W swoim gabinecie opracowywuje i udziela indywidualne zalecenia z zakresu profilaktyki, terapii i rekonwalescencji w zgodzie z stanem pacjenta i obrazem klinicznym choroby. Kieruje się przy tym holistycznym podejściem do zdrowia, życia, i otaczającej nas natury.

dr hab. n. med. Monika Sienkiewicz
Absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Od września 1998 roku zatrudniona jako nauczyciel akademicki na Akademii Medycznej, później Uniwersytecie Medycznym w Łodzi..Autorka ponad 100 publikacji naukowych, których tematyka obejmuje głównie badania wielolekoopornych patogenów. Opublikowane badania dotyczą również oceny parametrów biochemicznych krwi i równowagi oksydo-redukcyjnej u pacjentów z zespołem metabolicznym i pod wpływem leków, a także oceny efektywności metod fizjoterapeutycznych wybranych schorzeń oraz podłoża genetycznego depresji. Dorobek obejmuje również publikacje dotyczące aktywności ekstraktów roślinnych oraz związków mineralnych, a także badania nowych, ciekawych związków naturalnych, ich składników i syntetycznych analogów pod kątem zastosowania w przemyśle spożywczym i perfumeryjnym. Swój dorobek prezentowała na ponad 30 sympozjach, konferencjach i zjazdach naukowych. Recenzuje dla ponad 40 krajowych i zagranicznych czasopism, w tym z Listy Filadelfijskiej.

mgr farm. Aleksander K. Smakosz
Doktorant na Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Do jego zainteresowań naukowych i pozanaukowych należą:  botanika ekonomiczna, fitochemia, etnofarmakologia historyczna, farmakognozja roślin aromatycznych, toksykologia roślin i historia kulinariów. A. S. jest redaktorem naczelnym i wydawcą branżowego czasopisma „Pharmacopola" oraz naukowych serii wydawniczych: „Acta Uroborosa", „Etnofarmakologia i etnofarmacja", "Botanika ekonomiczna" i „Elixir" (www.pharmacopola.pl). Jest autorem ponad 50 artykułów popularnonaukowych i naukowych. Zajmuje się również oceną bezpieczeństwa toksykologicznego,  przygotowaniem kart charakterystyki i certyfikatów IFRA olejków eterycznych i ich mieszanin.  Prowadzi również blog popularnonaukowy poświęcony historii przypraw: gulosus.pl.

Monika Opieka-Nowak
Od wielu lat zgłębia starodawne rzemiosło perfumiarstwa naturalnego przenosząc je na współczesny grunt. Podstaw perfumiarstwa uczyła się w Stanach, uczestniczyła również w licznych kursach z dziedziny zapachu i perfumiarstwa naturalnego. Ukończyła kilkumiesięczny kurs kadzideł gdzie nauki pobierała od rdzennych Amerykanów, uczestniczyła również w ekwadorskim kursie szamańskim z naciskiem na zapach. Komponuje również autorskie perfumy naturalne. Prowadzi spotkania zapachowe, na których przybliża historię perfumiarstwa, uczy komunikacji węchu, prowadzi również warsztaty tworzenia własnych pachnideł i perfum. Jest założycielką pachnącej marki bottanicum.

Bogdan Wójcik  (Vetiver)
Jest twórcą zapachów, analitykiem perfum, autorem tekstów na Fragrantica. Prowadzi bloga PerfumeCraft. Od prawie 15 lat zajmuję się wszystkim co tyczy zapachu. W swoich pracach stara się połączyć klasykę z nowoczesnością, korzystając z wysokiej jakości surowców naturalnych oraz najbardziej udanych perfumowych opowieści. Od 5 lat prowadzi szkolenia zapachowe na podstawie autorskiego programu "Alfabet Perfumiarza". Przekazuje podczas nich wiedzę dostępną wyłącznie w placówkach kształcenia zawodowych perfumiarzy.

Katarzyna Stechnij  
Masażystka, refleksolog oraz założycielka Studia Aromaterapii i Masażu. 

 

PROGRAM STUDIÓW

I.    Podstawy anatomii i fizjologii w aromaterapii

Skóra jako narząd absorpcji olejków eterycznych
błony śluzowe
układ oddechowy
układ odpornościowy

II.    Wprowadzenie do aromaterapii

Historia aromaterapii, czym jest aromaterapia dzisiaj, źródławiedzy o aroma, w tym historyczne, literatura fachowa, badania
naukowe; rola aromaterapeuty; perspektywy na przyszłość  
Mieszanki - jak tworzyć skuteczne mieszanki
Surowce pozaolejkowe (absolity, hydrolaty, oleje, żywice, izolaty
Wybór wysokiej jakości olejków eterycznych
Olejki eteryczne najczęściej stosowanych w aromaterapii – surowiec, skład chemiczny, właściwości aromaterapeutyczne  
Problemy etyczne w aromatoterapii
Toksykologia olejków eterycznych
Olejki eteryczne w dawnej i współczesnej farmacji
Fitochemia olejków eterycznych

III.    Aromaterapia stosowana

Metody aplikacji olejków eterycznych, farmakokinetyka molekuł olejkowych oraz interakcje z lekami
Inhalacja i zmysł węchu, percepcja zapachu, trening węchowy jako metoda terapeutyczna
Aromaterapia a układ nerwowy
Aromaterapia a układ oddechowy
Aromaterapia w gastroenterologii, doustne stosowanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne w walce z infekcjami
Olejki eteryczne a zdrowie kobiet
Aromaterapia w trudnych przypadkach klinicznych
Stosowanie olejków u dzieci

IV.    Perfumiarstwo

Alfabet Perfumiarza
Tworzenie naturalnych perfum z olejków eterycznych

V.    Masaż aromaterapeutyczny

 

Na zajęciach warsztatowych słuchacze będą pracowali na własnym materiale.
Przed rozpoczęciem studiów, zapisane osoby otrzymają listę niezbędnych narzędzi i olejków.

 

CZAS TRWANIA

2 semestry – 192 h kształcenia
8 zjazdów online, 4 zjazdy stacjonarne

 

OPŁATY

Możliwość pozyskania do 100% dofinansowania do studiów ze środków KFS, PFRON i innych. O szczegóły pytaj pracowików AG.

Opłata rejestracyjna: 85 zł

Opłata rejestracyjna dla Absolwentów AG/GWSH: 0 zł

Czesne: 4400 zł płatne w ośmiu ratach po 550 zł

Czesne dla absolwentów AG/GWSH: 4400 (-5%) 4180 zł płatne w ośmiu ratach po 522,50 zł

 

Termin rozpoczęcia zajęć IV edycji: marzec/kwiecień 2024

Powyższe terminy mogą ulec zmianie. Brak wolnych miejsc.

Uczelnia zastrzega sobie prawo zakończenia rekrutacji przed planowanym terminem.

Informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów kierunek może nie zostać uruchomiony.

W przypadku nieuruchomienia studiów opłata rejestracyjna oraz czesne podlega zwrotowi.                            

 

ZAPISY

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI NT. STUDIÓW UDZIELAJĄ PRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH, KURSÓW I SZKOLEŃ AG

Elwira Łaba e-mail: elwira.laba@gwsh.pl

Iwona Zub e-mail: iwona.zub@gwsh.pl

 

Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia przyjmowane są osoby z wyższym wykształceniem.

Jeśli nie posiadasz wykształcenia wyższego, istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach w formie kursu. Szczegółów udzielają pracownicy.


Aby zapisać się na studia podyplomowe, należy założyć konto w systemie internetowej rejestracji na poniższej stronie:

Zapraszamy do rejestacji od stycznia 2024

Prosimy zweryfikować wprowadzone dane oraz zapamiętać hasło.

Następnie otrzymasz link aktywacyjny na podaną przez siebie skrzynkę mailową. Jeśli maila z linkiem nie ma, zajrzyj do folderu spam.

Po aktywacji konta, pojawi się możliwość wybrania kierunku na który aplikujesz.

W ostatnim kroku zadzwoń, napisz maila lub poczekaj na kontakt z naszej strony. Umówimy się na formę przekazania dokumentów, osobiście bądź pocztą.

UWAGA - Na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.

 

logo gwsh.pl

Akademia Górnośląska
im. Wojciecha Korfantego
w Katowicach

40-659 Katowice
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3
tel. +48 32 35 70 500, 32 35 70 532

logo Erasmus+